safemod ' hata verdi pc açılmıyor

HPQ-User
07-02-2009, 02:38   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

caki sormuş:
merhaba bilgisayarımda oldukça çok virüs vardı bu mahirifetli virüsler görev yöneticisi ve kayıt defterini açtırmıyorlardı bende güvenli mod dan virüs taraması yapmak istedim başlat/çalıştır/msconfig/boot.ini/ safe mod save restart yolunu izledim bilgisayar açıldığında karşıma nasıl açılmasını soruyor evt  bende güvenli mod diyorum fakat  bilgisayar açılıyormuş gibi yapıp rest atıyor tekrar aynı sayfa normal başla da dedim ama bişi değişmiyor çözüm nedir şimdiden teşekkürler...

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
512 mb ram 2.3 işlemci 1  gb ekran  kartı 250  gb hdd

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; GTB5; .NET CLR 1.1.4322)

SAİNT
07-02-2009, 10:44   |  #2  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

eğer sistemi hiç açamıyorsanız çaresi formattır özellikle yönetici kayıtlarını ele geçirdi ise ciddi bir virüs girmiş demektir.
eğer açma şansınız varsa yedekerinizin alın ve hiç uğraşmadan formatlayın derim.
veya hdd image aldıysanızki sanmıyorum almış olsaydınız sormaz aldığınız image geri yüklerdiniz.

cbilgen13
07-02-2009, 10:51   |  #3  
cbilgen13 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,442 mesaj

hemen aklınıza ilk çözüm format gelmesin.. elinizde halihazırda bir Windows Xp cd'si varsa onarma - (repair) - yaparak sistem dosyalarınızı yenileyebilir sistemi açabilirsiniz virüs taramasınıda güvenli modda değil normal windows ortamında yapınız ama en önemlisi deneme sürümü değilde elinizde bulunan tam sürüm ve bütün update'leri yapılmış bir virüs programı ile tarama yapın.. ama virüsleri program ile temizlemek içinize sinmeyecekse saint'in dediği gibi en pratik çözüm alabilirseniz yedekleri alıp format atmak olacaktır kolay gelsin...

Son Düzenleme: cbilgen13 ~ 07 Şubat 2009 10:52
manager817
07-02-2009, 11:21   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
205 mesaj

Diskinizi söküp güncellemeleri tam olan bir pc de virüs taraması yapabilirsiniz, bulunan virüsleri temizleyip tekrar kendi pc nize taktıktan sonra sistemiz açılmıyorsa ;

-- Formatlamadan önce aşağağıdaki işlemleri bir deneyin. İşinize yarayabilir.

Cd den Boot edelim

"R" Repair komutunu R ye basarak secelim

Kurtarma konsoluna geldik, Admin Passwordumuz sorulduktan sonra DOS benzeri bir ekranla karsilasacagiz

Simdi sirasiyla asagidaki komutlari verelim:

(FDISK /MBR - Disk üzerindeki Master Boot Record'u tekrardan yazar. Açılırken kilitlenen bir Windows var ise bu MBR okunamadığından dolayı olabilir. Bu yüzden ilk olarak FDISK /MBR denenir. Ancak FAT'i bozuk bi diskde tüm bilgilerin gitmesine de sebep olabilir. Kullanırken dikkat. Bunu enson deneyin)

cd system32
cd config
ren software software.bak
ren system system.bak
cd c:\windows\repair
copy software c:\windows\system32\config
copy system c:\windows\system32\config
exit

Boot ettikten sonra xp açılması gerekir. Fakat su an Windows u yeni kurmus oldugumuz icin programların çoğu çalışmayacaktır. O nedenle Başlat--> Tüm Programlar da calismayan nekadar program varsa gidip C dizininden ( veya windowsunuz hangisindeyse ) ProgramFiles ten Bu calismayan Programlarin Klasörlerini tek tek silme niz gerekecek.