Şaka değil gerçek: YouTube yasağı kalktı!

CHIP Online
30-10-2010, 17:34   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Ve sonunda YouTube yasağı resmen kalktı: İşte 2.5 yıl sonunda gelen resmi karar...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/saka ... i-kalkti_23281.html

Resimlerle: YouTube'u sevmeyen ülkeler

Bu okuyacağınız cümle şaka değil, gerçeğin ta kendisi: 2.5 yıldır Türk internet kullanıcıları için yasaklı olan YouTube artık serbest! Mahkeme tarafından kapatılan internet sitesi YouTube sonunda açıldı. Kapatma kararını veren mahkeme YouTube yasağını kaldırdı.

Hatırlanacağı gibi YouTube, yaklaşık 2.5 senedir yasaklıydı. Bu zaman zarfında yaşananlar ise bazen bir komediye dönüştü. Başbakan Erdoğan "ben giriyorum, siz de girin" dedi, Ulaştırma bakanı Yıldırım YouTube'a sürekli meydan okudu, Türkiye, yasaklı YouTube'a en çok giren ülkeler arasında yer aldı. Ama bu garip süreç sonunda normale dönüyor. En azından bir sonraki yasaklamaya kadar...

Aslında bu yasağın kalkmak üzere olduğu dünden belliydi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ilköğretim ve liseler arası kompozisyon, şiir, resim ve fotoğraf dallarında düzenlenen "Denizin Sesi" yarışmasının ödül töreninde ilk ipuçlarını vermişti.

Tüm konu: Şaka değil gerçek: YouTube yasağı kalktı!

Resimlerle: YouTube'u sevmeyen ülkeler

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: YouTube yakın zamanda yine kapanır mı?

cbilgen13
30-10-2010, 19:49   |  #2  
cbilgen13 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,441 mesaj

kalktı demek için erken değil mi? sayfaya girdiğimiz zaman hala mahkeme kararı ile karşılaşıyoruz..
adremiti'nin dediği gibi açılmış kapanmış önemli değil biz yine bildiğimiz yöntemle girelim..

ama sayfaya erişim hala yasaklı CHIP editörlerinin bilgisine :D:D

diğer haber kaynaklarında yasağın kaldırılması için gerekli çalışmaların BAŞLATILDIĞI yazıyor.. yani yasağın falan henüz kalktığı yok.. başlığı okuyan çoğu kullanıcı ilk etapta benim gibi sevinmiştir bence başlığı düzeltmelisiniz...

Son Düzenleme: cbilgen13 ~ 30 Ekim 2010 19:56
720p
30-10-2010, 20:41   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
480 mesaj

Biri çıkar gene kapattırır siteyi merak etmeyin XD

Dostname
30-10-2010, 21:02   |  #4  
Dostname avatarı
Yıllanmış Üye
131 mesaj
Alıntı: cbilgen13  
kalktı demek için erken değil mi? sayfaya girdiğimiz zaman hala mahkeme kararı ile karşılaşıyoruz..
adremiti'nin dediği gibi açılmış kapanmış önemli değil biz yine bildiğimiz yöntemle girelim..

ama sayfaya erişim hala yasaklı CHIP editörlerinin bilgisine :D:D

diğer haber kaynaklarında yasağın kaldırılması için gerekli çalışmaların BAŞLATILDIĞI yazıyor.. yani yasağın falan henüz kalktığı yok.. başlığı okuyan çoğu kullanıcı ilk etapta benim gibi sevinmiştir bence başlığı düzeltmelisiniz...
Yasak resmen kalktı ama uygulamaya girmedi.
Bir mahkeme kararı bir yasa yada herhangi bir karar çıktığı gibi uygulanmaz.

Mahkemeden karar çıktı.Tib e gerekli yazılar gönderilmiş.Sadece tib in yasağı fiilen kaldırması kaldı.

cbilgen13
30-10-2010, 21:36   |  #5  
cbilgen13 avatarı
Yıllanmış Üye
1,441 mesaj

"sadece tib'in yasağı fiilen kaldırması kaldı... "
yani yasak henüz dewam ediyor... koskaca referandum kararları bile halk oylamasından bir sonraki gün jet hızıyla uygulanmaya başlandı... bir karar kesinleşmişse uygulamasıda hemen olur... ben ne zaman youtube direk ulaşabilrsem benim için yasak o zaman kalkmıştır...

Dostname
30-10-2010, 21:50   |  #6  
Dostname avatarı
Yıllanmış Üye
131 mesaj
"sadece tib'in yasağı fiilen kaldırması kaldı... "
yani yasak henüz dewam ediyor... koskaca referandum kararları bile halk oylamasından bir sonraki gün jet hızıyla uygulanmaya başlandı... bir karar kesinleşmişse uygulamasıda hemen olur... ben ne zaman youtube direk ulaşabilrsem benim için yasak o zaman kalkmıştır...
Senin için nasıl kalktığı önemli değil.Chip sana göre haber yapmaz.
Yasalar bakımından nasıl kalktığı önemli.Yasağı mahkeme koyar mahkeme kaldırır Tib uygular.
Türkiye Cumhuriyetinde mahkemenin yasakladığı bir youtube sitesi vardı ve mahkeme bu yasağı kaldırdı.
Tib isterse 1 yıl sonra uygulasın.
Sonucta gün itibariyle yasalar önünde youtube sitesi yasaklı değildir.

cbilgen13
30-10-2010, 22:04   |  #7  
cbilgen13 avatarı
Yıllanmış Üye
1,441 mesaj

arkadaşım chip sana göre haber yapsın o vakit... ama bana göre bütün kullanıcılar benim gibi düşünecektir.. o zaman tib yasalar önünde kendini üstün tutmaktadır çünkü sayfayı açtığımız zaman
Ankara 1. Sulh mahkemesinin 05.05.2008 tarih ve 2008/402 nolu koruma tedbiri kapsamında yayın durdurma kararı hakkında ki kararını TİB uygulamaktadır yazıyor...

o zaman önce TİB bu sayfadaki yazdığı uyarıyı... şöyle düzeltecek falan falan mahkemesinin falan falan tarihli verdiği karar ile youtube web sitesinde ki yasak kaldırılmıştır. TİB'in ne zaman kafasına eserse o vakit yasağı kaldıracaktır... yazması gerekirdi... daha sonrada CHİP kendi başlığını yada yazıdaki makalesini şöyle düzeltecek mahkemenin verdiği karar ile yasak kalktı ama TİB alt yapı yetersizliği yada tükürdüğünü yalama konusunda çekincede kaldığı için yasağı kendi kafasına göre sürdürmektedir yazacaktı.. benimle avukatçılık oynamayın.. yasaların nasıl çıktığını nasıl uygulandığını araştırın ondan sonra atıp tutun..

gerçi bu platformda seninle bunu tartışmakla ben hata yapıyorum başbakanımız bile yasağı hiçe sayıp ben giriyorum başkalarıda girsin dedikten sonra TİB'mi üstün yoksa Mahkemeler mi bunu kestirmek zaten mümkün değildir yasak veya değil 2.5 yıldır çatır çatır biz bu siteye ulaşıyoruz o yüzden bence bu makalenin haber değeri bile yoktur... saygılar...

Dostname
30-10-2010, 22:21   |  #8  
Dostname avatarı
Yıllanmış Üye
131 mesaj
arkadaşım chip sana göre haber yapsın o vakit... ama bana göre bütün kullanıcılar benim gibi düşünecektir.. o zaman tib yasalar önünde kendini üstün tutmaktadır çünkü sayfayı açtığımız zaman
Ankara 1. Sulh mahkemesinin 05.05.2008 tarih ve 2008/402 nolu koruma tedbiri kapsamında yayın durdurma kararı hakkında ki kararını TİB uygulamaktadır yazıyor...

o zaman önce TİB bu sayfadaki yazdığı uyarıyı... şöyle düzeltecek falan falan mahkemesinin falan falan tarihli verdiği karar ile youtube web sitesinde ki yasak kaldırılmıştır. TİB'in ne zaman kafasına eserse o vakit yasağı kaldıracaktır... yazması gerekirdi... daha sonrada CHİP kendi başlığını yada yazıdaki makalesini şöyle düzeltecek mahkemenin verdiği karar ile yasak kalktı ama TİB alt yapı yetersizliği yada tükürdüğünü yalama konusunda çekincede kaldığı için yasağı kendi kafasına göre sürdürmektedir yazacaktı.. benimle avukatçılık oynamayın.. yasaların nasıl çıktığını nasıl uygulandığını araştırın ondan sonra atıp tutun..

gerçi bu platformda seninle bunu tartışmakla ben hata yapıyorum başbakanımız bile yasağı hiçe sayıp ben giriyorum başkalarıda girsin dedikten sonra TİB'mi üstün yoksa Mahkemeler mi bunu kestirmek zaten mümkün değildir yasak veya değil 2.5 yıldır çatır çatır biz bu siteye ulaşıyoruz o yüzden bence bu makalenin haber değeri bile yoktur... saygılar...
Avukatçılık oynamıyorum.
Sadece bir yasağın Mahkeme kararı ile kaldırılması demek anında ulaşacağınız anlamına gelmiyor neden bukadar küçük düşünüyorsunuz onu anlamıyorum.

Youtube ilk yasaklandığında ve tekrar açıldıgında herkezin ulaşabilmesi için 72 saat lik bir süreye ihtiyaç oldugu söylenmişti ve öylede oldu bölgelere göre değişik zamanlarda yasak açıldı.
Ancak siz gelipde buraya diyorsunuz ki Yasak kalkmadı ben siteye ne zaman girildiğine bakarım.

Bir yasanın yürürlüğe girmesi için bile resmi gazetede yayınlanması gerekir değil mi ?
Meclisten bir yasa geçer ama yürürlüğe hemen girmez.Gazetede yayınlanması beklenir.

Yada suçsuzlugu kanıtlanmıs bir mahkum direk mahkeme çıkışı serbest bırakılmaz tekrar cezaevine götürürlür işlemleri yapıldıktan sonra tahliye olur değil mi ?

Gelip burada kendi görüşünüzü doğruymuş gibi savunmanız yanlış.
Ben kendi görüşümü savunmuyorum benim söylediklerim kişiden kişiye değişecek değil kesin yargılardır.
Ama siz tüm kullanıcılar benim gibi düşünecektir derken bile söylediklerinizin yorumlana bilecek  şeyler oldugunu gösteriyorsunuz.

uGuR.uK
30-10-2010, 22:25   |  #9  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

bişey değişmicekki, bizim ülkeden siteye giren kişi sayısı %10 ya artar yada artmaz ötesi yok :)

oNuRx
30-10-2010, 23:09   |  #10  
Üye
77 mesaj

tamam gençler uzatmaya gerek yok bunun şerefine tıklayın bakalım.

gomana
30-10-2010, 23:13   |  #11  
Üye
55 mesaj

bencede...

Semih Özyurt
30-10-2010, 23:15   |  #12  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
2,748 mesaj

adramitiye katılıyorum.

kyotoprotokolü
30-10-2010, 23:22   |  #13  
kyotoprotokolü avatarı
Yıllanmış Üye
1,327 mesaj

Tartışmaya gerek yok altta not düşülmüş zaten haberde.
Yasağın tamamen kalkması için işlemler yapılacak diye.

cbilgen13
30-10-2010, 23:42   |  #14  
cbilgen13 avatarı
Yıllanmış Üye
1,441 mesaj

TİB hafta sonu gece vardiyasına kalmış 72 saat geçmeden yazdıklarımızı okuyupta işleme mi koydular nedir...
haydi herkese hayırlı olsun...

black_flood
30-10-2010, 23:43   |  #15  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

yasak masak kalmamış durumda her haber çıktığında saniyeler içinde işleme alınsaydı zaten şuanda çoktan diğer ülkelere toz yutturmuşturk. yazdığım mesaj itibari ile giremeyenler dns ayarlarını resetleyip modemide kapatıp açtıktan sonra girebilir rahatlıklan.

TheNightFox
31-10-2010, 15:56   |  #16  
Taze Üye
19 mesaj

Yasak kalkmasaymış daha doğru olurmuş diye düşünüyorum. Zaten biz bir şekilde bu siteye girebiliyorduk... En azından onurlu bir şekilde resmi tavır gösterilmiş oluyordu. Yasak kalktı da, adamlar bizi o gün de umursamıyordu hala da umursamıyorlar.

Koskoca bir devlet, bir şirkete başvuruda bulunuyor şu video kaldırılsın diye. O videoyu bir devlet değil, başka bir şirket kaldırabiliyor... Yazık... Çok yazık halimize... Bence sevinmek yerine üzülmeliyiz bu duruma...

oNuRx
04-11-2010, 04:39   |  #17  
Üye
77 mesaj
Alıntı: TheNightFox  
Yasak kalkmasaymış daha doğru olurmuş diye düşünüyorum. Zaten biz bir şekilde bu siteye girebiliyorduk... En azından onurlu bir şekilde resmi tavır gösterilmiş oluyordu. Yasak kalktı da, adamlar bizi o gün de umursamıyordu hala da umursamıyorlar.

Koskoca bir devlet, bir şirkete başvuruda bulunuyor şu video kaldırılsın diye. O videoyu bir devlet değil, başka bir şirket kaldırabiliyor... Yazık... Çok yazık halimize... Bence sevinmek yerine üzülmeliyiz bu duruma...

haklısın