Saldırılara en iyi direnen tarayıcı hangisi?

CHIP Online
28-03-2009, 11:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Saldırılar karşısında en dirençli tarayıcı hangisi? Cevabı yapılan bu araştırmada gizli...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Sald ... -hangisi_11777.html

Resimlerle: Geçmişe yolculuk: Internet Explorer ile 14 yıl

NSS Labs'ın piyasadaki yaygın tarayıcılarla yaptığı araştırmaya göre Microsoft tarayıcısı Internet Explorer zararlı saldırılarına karşı en güvenilir korumayı sağlıyor.

Yapılan testte IE 8'in yüksek puan almasını sağlayan güvenlik ilkesi SmartScreen Filter oldu. Filtre özellikle zararlı yazılım yerleştirilmiş web sitelerini tanımada rakiplerini gölgede bıraktı. Test sonuçları Internet Explorer 8'in RC1 sürümünü baz alıyor.

İçine zararlı yazılım yerleştirilmiş 154.702 adet web sitesi içinden tüm zararlı türlerini temsil edecek 492 URL seçildi. IE 8 web sitelerinin yüzde 69'unu çağrıldığı anda, zararlı içeriği yayma aşamasına geçmeden engelledi.

Diğer tarayıcılarda ise aynı başarı söz konusu değil. İkinci sırada Firefox 3.0.7 var fakat yüzde 30 başarı oranı ile. Onu Apple Safari 3 (%24), Google Chrome 1.0.154 (%16) ve Opera 9.64 (%5) takip ediyor. Asıl ilginç sonuç ise IE 7 karşılaştırmasında ortaya çıktı, zira selef sürüm sadece yüzde 4 tanıma oranı ile Microsoft'un IE 8'de güvenlik konusunda ne kadar ilerleme kaydettiğini gösterdi.

Test hakkındaki tüm detayları buradan öğrenebilirsiniz.

Tüm konu: Saldırılara en iyi direnen tarayıcı hangisi?

İzleyin: Google Chrome'un hikayesi

Resimlerle: Geçmişe yolculuk: Internet Explorer ile 14 yıl

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Siz en çok hangi tarayıcıya güveniyorsunuz?

man on the moon
28-03-2009, 12:14   |  #2  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj

bu olay Bir kaç kez başıma geldi ve opera uyardı(daha doğrusu sokmadı) aynı siteyi ie ile denediğimde ie7 hiç sesini çıkarmadı ama bu sefer kaspersky imdadıma yetişti. Ama ben yinede operaya güveniyorum. kullanıcı sayısı arttıkça ve siteler raporlandıkça durum değişecektir.
edit: opera da site raporlama için görünüm araç çubuğunda bulunan güvenlik düğmesini durum alanına taşıyın. raporlama daha kolay olacaktır.

Son Düzenleme: man on the moon ~ 28 Mart 2009 12:16
tayartekin
28-03-2009, 12:40   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
802 mesaj

bu ie8 windows lisans konrolü yapıor mu ?

Tırtıl
28-03-2009, 13:43   |  #4  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 1
1,579 mesaj
tayartekin
bu ie8 windows lisans konrolü yapıor mu ?
Yapmı
e-eyup
bu olay Bir kaç kez başıma geldi ve opera uyardı(daha doğrusu sokmadı) aynı siteyi ie ile denediğimde ie7 hiç sesini çıkarmadı ama bu sefer kaspersky imdadıma yetişti. Ama ben yinede operaya güveniyorum. kullanıcı sayısı arttıkça ve siteler raporlandıkça durum değişecektir.
edit: opera da site raporlama için görünüm araç çubuğunda bulunan güvenlik düğmesini durum alanına taşıyın. raporlama daha kolay olacaktır.
Zaten bahsedilen IE8, IE7 artık çok yaşlı kaldı.

Son Düzenleme: Tırtıl ~ 28 Mart 2009 13:44
Tuncay_Sukan
28-03-2009, 13:43   |  #5  
Yıllanmış Üye
255 mesaj

netsapce bence

Banned
28-03-2009, 15:13   |  #6  
Banlandı
232 mesaj

noscript eklentili firefox'un ekranına sinek gibi yapışan şeyler mi sizin şu virüs dedikleriniz..aylarca firefoxu noscript eklentisi ile beraber kullandım antivirüs rahat etti varlığını bile unuttum..sonra kardeşim uyduruk bir mesele yüzünden bir türk sitesini internet explorer ile açmak istedi ve booom: antivirüs hayatında o kadar zorlanmamıştır herhalde, tehditleri sil sil başedemedi...hadi şimdi hackleyin elinizden geliyorsa... :)
bu arada yiyorsa ie8 kurulumu sisteme gömülü değil diğer programlar gibi ayrıdan olsun(firefox opera chrome gibi...)şimdi biliyorum ki xp ye sırf millete demode görünmeyeyim diye ie8 kurmaya kalksam 1 2 saatim çalışmayıp sistemi de donduran sistem yüzünden sistem geri yükleme ile geçecek(üstelik normalde sistem geri yükleme kapalı durur hep)...harcadığım kota da cabası...şimdi gates alsın iesini de nasıl biliyorsa öyle yapsın böyle makyajla olmaz bu işler...

Boracalin
28-03-2009, 16:10   |  #7  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,591 mesaj

PIRANHA_ arkadaşım çok acımasız olmuş eleştirin. İE8 dedğin gibi 1-2 saatte değil yaklaşık 13 dk.(benim sistemde) kuruluyor... Kurulum gayet basit... Dondurma kısmına gelince benim gördüğüm tek dondurma markette ki algidalardı :) Şu an kurulu hiç problem çıkarmadan çalışıyor ve gayette kullanışlı bir hale gelmiş İE 8 RC1 bence kurun deneyin... Hoşunuza gidecek... Başka bir yerde dediğim gibi Tilkinin tek gerçek rakibi IE8 şu anda... Güvenlik testide gayet ilginç sonuçlar ortaya koymuş yaff... Ben 3-3,5 senedir tilki kullanırım ama İE 8 gönlümü çalmaya başladı yavaş yavaş... Ama yok sistem geri yüklemeymiş yok donmaymış yok bilmemne imiş demen doğru değil... Ben xp sp3 üzerine yükledim hiç bir sıkıntısı yok.... Defalarca linux'a geçmeye çalışmış fakat bir türlü xp'den kopamamış , biri olarak microsoftu bende pek sevmem ama yiğidi öldür hakkını ver demişler... Messanger , XP , 2003 server , ve İE 8 microsoftun iyi yaptığı yazılımlar bence.... Ve bunların karşısında rakip olmakta her babayiğidin hakkı değil gibime geliyor...

Süleyman.
28-03-2009, 18:34   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Batsın Microsoft da rahat edin Kahkaha Ondan sonra uğraşacaksınız Linux, Mac Os filan ama iş işten geçecek.

Benim anlamadığım; Linux kullanıcıya isteneni vermekten çok uzak, Apple ise diğerlerinden çok daha agresif satış stratejisine sahip. Neden milletin gözüne Microsoft bu kadar batıyor. En büyük olduğu için mi? Öyleyse Google'a kimse neden birşey demiyor? Alternatifsizliğini kötüye kullanma teşebbüslerinde bulunup sicilini lekelediği halde?..

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 28 Mart 2009 18:36
Banned
28-03-2009, 22:58   |  #9  
Banlandı
232 mesaj
PIRANHA_
noscript eklentili firefox'un ekranına sinek gibi yapışan şeyler mi sizin şu virüs dedikleriniz..aylarca firefoxu noscript eklentisi ile beraber kullandım antivirüs rahat etti varlığını bile unuttum..sonra kardeşim uyduruk bir mesele yüzünden bir türk sitesini internet explorer ile açmak istedi ve booom: antivirüs hayatında o kadar zorlanmamıştır herhalde, tehditleri sil sil başedemedi...hadi şimdi hackleyin elinizden geliyorsa... :)
bu arada yiyorsa ie8 kurulumu sisteme gömülü değil diğer programlar gibi ayrıdan olsun(firefox opera chrome gibi...)şimdi biliyorum ki xp ye sırf millete demode görünmeyeyim diye ie8 kurmaya kalksam 1 2 saatim çalışmayıp sistemi de donduran sistem yüzünden sistem geri yükleme ile geçecek(üstelik normalde sistem geri yükleme kapalı durur hep)...harcadığım kota da cabası...şimdi gates alsın iesini de nasıl biliyorsa öyle yapsın böyle makyajla olmaz bu işler...
microsofta özel bir düşmanlığım yok sadece başıma geleni yazdım yetti artık kendisi çünkü...eğitimi daha yüksek avrupada firefox ve diğer açık kaynak kodlu kaynak kullanımı tc den çok daha yüksek...sonuçta hangilerinin daha doğru karar vereceğine şüphem yok...türkiyede her kurumda evde filmde yolda sokakta microsoft ürünleri almış başını gidiyor...senin sistem hızlıca kuruyor ve donmuyorsa bu senin şansın sadece bana bir yararı yok...3 yıldan uzun süredit tilki kullandığına göre artık sana firefoxu anlatmama gerek yok anlaşılan karar senin...

Ahmet Ertuğrul
29-03-2009, 00:07   |  #10  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

IE 8'in Opera'dan, Google Chrome'dan ya da FF'ten daha güvenlikli olduğuna inanmıyorum, bu testin güvenilirliğine de. Üstelik her yerde IE çok hızlı denmesine karşın bende hiçbir araç çubuğu ya da gereksiz eklenti yüklü olmamasına rağmen; Opera, FF ve Google Chrome'dan kat be kat yavaş. En hızlısı Google Chrome benim bilgisayarda, sonra FF ve Opera.(son ikisinin hızı arasında çok bir fark göremedim)

piRe_
29-03-2009, 04:18   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,183 mesaj
AdRaMiTi

Aklıma gelen başıma geliyor Kahkaha

Saldırılara en iyi direnen tarayıcı ie haaa. Bakın versiyon ismi bile vermiyorum 6-7-8 vs...

Neden ? Cünkü İe'nin hangi versiyonu baz alınırsa alınsın sanaldaki reklam haşerelerin %90'ı ie'ye baz alınarak kodlanıyor.Ben hayatımda görmediğim reklamları ie'yi açtığımda görüyorum.Ben hayatımda görmediğim yönlendirmeleri ie'de görüyorum. Şimdi bu testi yapanlar nasıl oluyorda ie'yi en güvenilir tarayıcı seçiyorlar.Daha siteleri cogunu düzgün gösteremezkene en iyi tarayıcı seçiyorlar resmen saçmalık..

Yukarıdaki yazılar reklam kokuyor AdRaMiTi Kahkaha Yazdıklarının noktasına kadar katılıyorum sana. BeğendimİE8 engelliyormuş hahaha. Çok güldüm bu saatte. Beğenmedim

ziyaaa
29-03-2009, 04:24   |  #12  
Yıllanmış Üye
309 mesaj
eltahir
Batsın Microsoft da rahat edin Kahkaha Ondan sonra uğraşacaksınız Linux, Mac Os filan ama iş işten geçecek.

Benim anlamadığım; Linux kullanıcıya isteneni vermekten çok uzak, Apple ise diğerlerinden çok daha agresif satış stratejisine sahip. Neden milletin gözüne Microsoft bu kadar batıyor. En büyük olduğu için mi? Öyleyse Google'a kimse neden birşey demiyor? Alternatifsizliğini kötüye kullanma teşebbüslerinde bulunup sicilini lekelediği halde?..

Microsoft ve Google u seviyorum.

frozen
29-03-2009, 04:31   |  #13  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj

Ne kadar büyük bir ön yargıdır bu. Einstein çok haklı yahu. Kaçınız kurup denedi de abuk subuk yorumlar yapıyorsunuz.

Onun bunun testlerini ve test sonuçlarını baz alan şişme balonları alıp insanların önüne kaynak diye verirken hava güzel di ? Şimdi mi kar yağdı o dağlara? Al sana uzman testi, al sana kanıtlanmış sonuç. Herşey ortada neyine isyan ediyorsunuz ki?

Şahsen Firefox taraftarıyım fakat saf bir Firefox hiç te o kadar güvenli değil. ABP ve NOscript olmadan reklam çöplüğü. Açılır pencere dünyası.. Diğerlerinden hiç bir farkı yok. Bırakın şimdi onu bunu. Azıcık ön yargısız değerlendirin.

Fattur
29-03-2009, 12:49   |  #14  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

BEn ie8 le biraz zararlı siteye* gireyim dedi.O sekmedeki içeriği otomatik olarak kapattı aynı şekilde kodlama hatası olan sitelere de girmeniz yasak Kahkaha

*Zararlı site dediğimde %100 virüs var.Ve pc ye sitetye girdiğin gibi bulşaıyor Kahkaha

ben ie ye güveniyorum..