Samsung Apple'dan ne istiyor?

CHIP Online
03-11-2011, 17:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Patent savaşına aralıksız devam eden Samsung, Apple'ın son telefonu iPhone 4S'in bakın nesini istedi

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/sams ... -istiyor_30079.html

Resimlerle: En çılgın 11 Apple patenti!

Samsung, iPhone 4S firmware'inin kaynak kodunu talep ederken, Apple ise diğer yandan Samsung'un Qualcomm ile yaptığı anlaşma metninin kopyasına ulaşmaya çalışıyor. İki dev şirket de Avustralya meselesi yüzünden Fransa'ya odaklanmış durumda.

Fransa'nın önemi Erupean Telecommunications Standards Institute (ETSI) kuruluşunun bu ülkede bulunuyor olmasından ve Samsung'un kritik 3G patentlerini lisansladığı yine bu kuruluştan sağlamış olmasından geliyor.

Avustralyalı iTnews'ın raporuna göre Samsung, Apple'ın kendine ait üç patentini ihlal ettiğini düşünüyor. Bu patentler genel olarak 3G kablosuz bağlantı teknolojisini ve mobil data transferini kapsıyor.

Apple ise kablosuz ağ patentlerini uluslararası FRAND standardı altında lisansladığını öne sürüyor. FRAND'ın altında olan patentler, şirketlerin kablosuz ağ teknolojisini kullanan araçları geliştirmesi için gerekiyor ve şirketlerin uygun bir fiyata bu teknolojiyi sunması gerekiyor.


Tüm konu: Samsung Apple'dan ne istiyor?

Resimlerle: En çılgın 11 Apple patenti!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Bu savaş nasıl bitecek?

mancukya
03-11-2011, 19:59   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2008

istedikleri gayet acik Microsoft ve Apple özellikle Asya kökenli firmalara savas acmaya kalktilar Gsm alaninda yatirim yapmis köklü firmalara savas acmayi marifet saniyorlar.
Olay ilk Nokia aleyhine dava acilmasiyla basladi sonrasinda Apple pasa pasa anlasmak zorunda kaldi Nokia ile. Bu sefer hedef Htc ve Samsung oldu nedense Sony, Motorola, Saharp gibi firmalara dava acamadilar Android yüzüne.
Apple cok ileri gitmeye baslayinca Google elindeki bazi patentleri Samsunga verdi Samsung ilk olarak Microsoft ile lisans anlasmasi yapip davalari degisik ülkelerde acmaya basladi bu mahkemeler hic bir zaman amerikan sirketleri aleyhine bitmez orasi gayet acik Samsungun patentleri herkez kullaniyor gibi sacma bir nedenle ret edildi mahkeme tarafindan ama bundan sonra bu davalar devam edicektir baslangici yapanda Apple oldu Microsoft uyanik sekilde tehdit edip anlasma yolunu secti.
Burada degisik yorumlar olucaktir bilmiyenler icin Apple Samsungla calisiyor Ipad ve iphone parcalarinin büyük bölümü (sadece ekran Lg tarafindan) Samsung üretimini yapiyor yani davalarda tuaf aslinda ve gene ne ilgincki Amerikada oldugu icin Android kullanan Motorolaya dava acmayi göze almadilar bunun icinde araci bir patent sirketini devreye sokmaya calistilarki bu is artik yayindan cikti Motorola satisi onaylandigi anda Microsoft ve Apple icin Gsm alaninda tam bir mahkeme savaslari basliyacaktir cünkü bu sirketler pc dünyasindaki yazilim patentleriyle güclü olmalarina ragmen 3g, gsm gprs, Umts vs vs gibi degisik lisanslara sahip degiller buda savasi iyice artiracakdir karsilarinda Google ve Moto oluncada mecburen anlasmak zorunda kalicaklar.