Samsung Galaxy S II vs. iPhone 4-5

Cihan Şenol
05-07-2011, 11:11   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
89 mesaj

İyi sabahlar. Telefon değiştirmeyi düşünüyorum ve uzun zamandır kafamda iPhone almak vardı. Ancak Samsung un yeni modeli kafamı çeldi ve araştırmalarım marka fanatikleri yüzünden pek sonuç vermedi. Niyetim aynı telefonu uzunca bir süre kullanmak (3-4 sene gibi). iPhone ların artıları arasında appstore ve 2. el  satarken zarara uğramama olayı her seferinde belirtilmiş. Yanı sıra iOS un her şekilde Android den daha iyi olduğu söylenmiş. Samsung içinse teknik ve performans anlamında daha iyi deniyor. Android Market ve Android işletim sistemi zayıf yanı olarak söyleniyor. Çok kararsız durumdayım, ay sonu almayı planlıyorum. Görüşleriniz nedir? Teşekkürler. ( Fanatiklik yapmazsanız sevinirim :D )

darkmaster
05-07-2011, 18:45   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
244 mesaj

ben iphone kullanıyorum çok memnunum. açıkçası androidide kullandım kuzenimde desire hd var. uzun zaman elimden düşmedi o telefonda. androidde fena deil ama iphone kadar kolay değil. iphoneuda jailbreak yapmazsanız zaten hiç bi işe yaramaz onuda sölim :) jailbreakli iphonu hiç bir telefona değişmem. ios için yüksek özellikli donanımda gerekmiyor. bende bu iphonu almadan önce iphone 2g olarak bilinen 2007 yapımı iphone vardı, bi arkadaş da htc hero aldı ben iphone 2g ye angry birds kurup hiç bir takılma yada donma olmadan oynarken htct hero donuyor kilitleniyor oynanamıyordu kare kare gidiyordu. ios androide göre bence daha kaliteli. iki telefonun özelliklerini şöle bi yazayım daha net olur.
iphone 2g
işlemci 412mhz arm11
128 mb ram
8 gb depolama
ios 3.1.3 versiyon (mac os x 10.4.10)

htc hero özellikleri
Qualcomm MSM 7200A 528 MHz ARM processor
RAM: 288 MB
micro sd depolama
android 2.1 version
htc nin donanım özellikleri daha üstün olmasına rağmen ios daha iyi bir performans gösteriyor karar sizin :)

Cihan Şenol
05-07-2011, 22:37   |  #3  
OP Üye
89 mesaj

hepsinin sürümü yükseltildi. 4 sene artık teknoloji alanında referans almak için uzun bir süre. öte yandan, samsung hız bakımından şuan her şekilde üstün görünüyor testlerde. sistem yavaşlığı ya da stabilizasyon problemi yaşandığına dair bir şey okumadım. sen eski iPhone la htc yi kıyaslamışsın, burada ise son sürüm sistem ve donanımlar var. kullanım bakımından niye zorluk olsun ki? kullanım alışmaya bağlıdır, çok saçma olmadıkça hepsine alışılır yani. android market appstore un yanında hiç kalır falan deniyor da artık her uygulama bütün platformlara çıkarılıyor. ve android in yapısı nedeniyle marketin gelişmesi daha çabuk oluyor. samsung fanboy u değilim ama gözlemlediklerim bunlar ve sadece daha iyi bir telefon almak için kıyas yapıyorum.

matrax-38
06-07-2011, 21:40   |  #4  
matrax-38 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
746 mesaj

Arkadaşım iphone 4 kullanıyorum çok memnunum tek eksiği flash player onada bir çözüm bulunacaktır mutlaka.Androidde sağlam işletim sistemi ama free uygulamalar beş para etmeyen şeyler ücretliler ise çok pahalı iphone storede en kral oyunların bile çoğu 1$.Ayrıca samsung galaxy s2 aşırı büyük bir cihaz tavsiye etmiyorum.Birde mesela androidde belli başlı oyunlar var güncellenip güncellenip sunuluyor s^3den ve bada'dan pek üstün değil kanımca.İphonede durum çok farklı artık mesela pc oyunlarının çıkış tarihleri duyurulurken pc,ps3,xbox,iphone,ipad diye duyuruluyor o derece hızlı gelişiyor yani:) Misal bu linkten bakınız fifa 12 çıkış tarihine::

darkmaster
07-07-2011, 00:07   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
244 mesaj
Alıntı: Cihan Şenol  
hepsinin sürümü yükseltildi. 4 sene artık teknoloji alanında referans almak için uzun bir süre. öte yandan, samsung hız bakımından şuan her şekilde üstün görünüyor testlerde. sistem yavaşlığı ya da stabilizasyon problemi yaşandığına dair bir şey okumadım. sen eski iPhone la htc yi kıyaslamışsın, burada ise son sürüm sistem ve donanımlar var. kullanım bakımından niye zorluk olsun ki? kullanım alışmaya bağlıdır, çok saçma olmadıkça hepsine alışılır yani. android market appstore un yanında hiç kalır falan deniyor da artık her uygulama bütün platformlara çıkarılıyor. ve android in yapısı nedeniyle marketin gelişmesi daha çabuk oluyor. samsung fanboy u değilim ama gözlemlediklerim bunlar ve sadece daha iyi bir telefon almak için kıyas yapıyorum.
bizden fikirlerimizi söylememizi istiyorsun ama fikirlerime karşı çıkıyorsun. madem bu kadar biliyorsun bu işi sorma kimsenin fikrini arkadaşım. ben sana diyorumki android işletim sistemi olarak ios kadar stabil ve hızlı değil. ayrıca iosa göre daha karışık oldumu?

Cihan Şenol
07-07-2011, 00:21   |  #6  
OP Üye
89 mesaj

@matrax iyi de tek derdim oyun değil ki. tamam appstore olayı iyi ama başka bir artısını vermemişsin mesela. daha önceden de belirttiğim gibi oyunlar artık her platforma çıkarılıyor. iphone un yanında büyük ama o kadar sorun olacağını sanmıyorum.

@darkmaster
yazdığını göremedim sayfa geç açıldığı için, cevap vereyim. elbette ki fikirleriniz önemli ve evet fikirlerinizi sordum. ama illaki fikirlerin kabul edilecek diye bir şey yok kimseden iyi bildiğim yok ve saldırgan davranış çözüm getirmez. ben gördüklerimi söyledim sadece. 4 sene önceki karşılaştırmayı verdiğin için dedim bunları. şuan 2011 deyiz, elimizde güncel yazılımlı iPhone4(çıkınca 5) ve galaxy s2 var. eski sürüm kullanan htc falan yok. güncel testlerde android in problemi olduğunu kanıtla o zaman. böyle bir veri bulursan tarafsız kuruluşlardan faydası bana yani, niye kendi zararıma iş yapayım. yıllardır ios a alıştığın için kolay geliyordur, ki ben de ara sıra ios kullandım kolaylık bakımından haklı olabilirsin.

Son Düzenleme: Cihan Şenol ~ 07 Temmuz 2011 02:43
kenzita
07-07-2011, 01:50   |  #7  
Yıllanmış Üye
233 mesaj

iPhone 4 vs galaxy s II
http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=3275&idPhone2=3621
Haydi bismillah

Önce tasarım
iphone her iki tarafı cam etrafı çelik elde çok sıkı duruyor, ayrıca dayanıklı ve kaliteli 
galaxy daha hafif genel itibari ile plastik 
her ikisini eline al o zaman aradaki farkı anlayacaksın iphone tuttukca tutasın gelir (abarttım)

galaxy 4.3 iphone 3.5 inch ekrana sahip bence 4.3 fazla yani ekranın fazlası olmaz ama telefon gemi gibi oluyor. bana çok büyük geliyor sonuçta cep telefonu

galaxy nin ekranı baya büyük olsa da iphone nin çözünürlüğü daha iyi
şimdi gel gelelim retina olayına insan gözü 30 cm den inch başına 300 pixelden fazlasını algılayamıyor. iphone 336 ppi yani gözün iphone ekranını gerçekmiş gibi algılıyor bu da ancak şöyle bir ele alıp bakmakla olur. ama gerçekten çok fark ediyor. Hele de yazılarda.

galaxy super amoled plus abi öyle super le plus la olacak iş değil gidecen bakacan kendi gözünle görecen hangisinin ekranı daha canlı kağıt üstünde olmaz.

sensorler aynı gorilla glass olayı sağlam demek ve strach resistance olayı çizilmelerekarşı dayanıklı demek

depolama 16 ve 32 gb her iki üründe de ama galazy micro sd destekliyor işte bu iyi

galaxy nin daha iyi bağlantı standartları var 3g bluetooth ve wi-fi daha iyi

kameralar 5 mp ye 8 mp ama şunu söyliyim mesele mp değil mesele canlı renkler, detay yakalama ve auto focus internette karşılaştırmalara bakabilirsin. iphone daha hızlı ve daha detaylı çekiyor ama galaxy de çoğu kez baya iyi çekiyor.

işlemciler galaxy fark atıyor

işletim sistemi bence açık ara apple önde daha yeni wwdc 2010 ve 2011 i izledim acayipti. bu iOS 5 falan acayipti. Adamlar işi çözmüşler bir wi-fi bağlantısı ile iphone 4'ün yapamayacağı şey yok gibi geldi.
iOS kesinlikle daha stabil güncelleştirmeler daha düzgün zaten appstore, bookstore ve itunes store çok büyük fark yaratıyor. Kullanım daha kolay. Kullanıcı dostu. iPhone nun kırılması bile daha kolay androide yeni rom yüklemek çok zor yani illegal (daha doğrusu üreticinin isteği dışında) işlemlerde bile iOS kolaylığı var. 

Samsung'un özellikle batarya, işlemci, bağlantı özellikleri alanlarında mükemmel bir ürün koyduğu ortada

ekran ve kamera kesin kazanan yok. Ben kamerada basitlikten ve hızdan (deklanşör süresi) yanayım. Ekranda da 4 incin üstüne çıkılmasının gereksiz olduğunu düşünüyorum benim için önemli olan pixel yoğunluğu çünkü gözüme o hoş geliyor. Bu yüzden kamera ve ekran alanında benim kesin kazananım iphone 4

işletim sistemi ve uygulamalar alanlarında iphone açık ara önde anroid uygulama mağazaları çok dağınık bunun en önemli sebebi tel elden yönetilmemesi. Samsung mağaza açıyor kimisi 3. parti uygulamaları ayrı yollardan kullanıcıya ulaştırıyor. Kimi sağlayıcılar istedikleri mağazaları kilitliyorlar. Bir de paralı uygulamalar hala türkiye de yüklenemiyor. (android marketten bahsediyorum) 

önerim iphone 5 i beklemeniz ve onu almanız. Apple ın samsung a bir sürü patent davası açtığını biliyoruz. Zaten samsungun bu üst segment telefonlarının tasarımına ve touck wiz arayüzüne bakıldığında iPhone ve iOS izleri görülecektir. Samsung daha arkadan gelir ama daha düşük fiyatlarla satılır. Seçim sizin. Fiyat\performans oranına bakarsanız galaxy S II üstün ama işlev,eğlence,kullanım tecrübesi,kalite,haz,tatmin etme\fiyat oranında bu iki ürün kapışırlar. (bence bunun da galibi iphone ama fazla apple fanatikliği yapıyorum:)

kenzita
07-07-2011, 02:00   |  #8  
Yıllanmış Üye
233 mesaj

Ekranlarının kontrast oranlarına baktım Galaxy plazmalara benzer bir teknoloji kullandığı için kontrast oranı en üst sınır olarak kabul edilebilir en çok yaklaşanlar iphone 4 ve sony xperia arc. Sony bravia larda kullandığı teknolojiyi arc ta kullanıyor. Apple samsung ve sony gibi lcd, led, plazma, amoled panel üreticisi değil ama retina ekran sayesinde bunlara en çok yaklaşan ürün olmayı başarıyor. Bu apple'ın iPhone üzerisindeki başarısını gösteriyor

kenzita
07-07-2011, 02:12   |  #9  
Yıllanmış Üye
233 mesaj

Bencmark sonuçlarına baktım Galaxy S II ile ancak LG Optimus 2X kapışabiliyor çoğu kez samsung önde.
Galaxy S II  1080p 30fps
iPhone 4      720p  30fps video kaydediyor. Video ve fotoğraf çekme kalitesi olarak galaxy S II önde bunu hazmetmesi benim için zor ama bu dalda Galaxy gerçekten çok iyi

kenzita
07-07-2011, 02:13   |  #10  
Yıllanmış Üye
233 mesaj

Cihan Şenol
07-07-2011, 02:49   |  #11  
OP Üye
89 mesaj

@kenzita, yorumunu çok beğendim gerçekten. ortaya somut bir şeyler koyup objektif görünen bir kıyaslama olmuş cidden. telefon değiştirme olayım cidden dağdan indim şehire işine benziyor, yani 2.5 senedir Samsung M620 kullanan biri olarak 2sinin arasındaki farkı anlayabilir miyim diye düşünmeden edemiyorum. ama bir yandan da almışken iyisi olsun 3-4 sene kullanayım diyorum. parasını kendi biriktirdiğimden vereceğim için aldığıma değsin istiyorum. dediğin gibi, iPhone 5 i bekleyip görmek en mantıklısı, 2 sini kıyaslar içime en çok sineni alırım. çok teşekkürler, iyi sabahlar