Samsung R522-XSO4TR HAKKINDA

a.ozcan
09-07-2009, 23:54   |  #1  
a.ozcan avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,013 mesaj

Öncelikle hepinize kolay gelsin.
Samsung R522-XSO4TR Dizüstübilgisayarını almak istiyorum.Ama gördüğüm kadarıyla Home Basic Vistaolarak geliyor hem çok kısıtlı hemde Vista kasıyor.Onu Xp'yeçevireceğim , bunun için driverleri lazım birde duyduğuma göre vistagelen bir Dizüstüne format atıp Xp'ye çevirirsek GARANTİ KAPSAMI'ndan çıkıyormuş doğrumudur?

2.yegelince driveri bulduk ve öyle birşey yoksa Vista'ya Xp'yi kuramıyorumolmadı beceremedim yardımcı olurmusunuz bu konuda linkler falanverdiniz ama olmuyor.Cd var xp korsan olusra kurucam ve driverleri indiricem yanlız kotam sınırsız değil boyutlar inşallah fazla değildir.

Şimdiden hepinize teşekkürler.

Son Düzenleme: a.ozcan ~ 09 Temmuz 2009 23:59
BeyazTN
10-07-2009, 11:17   |  #2  
Yeni Üye
37 mesaj

o bilgisayarı vista kasmaz ki. benim bildiğim o laptop canavar bir bilgisayar. Mümkünatı yok. GTA IV ü de kaldırır. masaüstü bilgisayarda 512 EKran kartlı normal halli ge force bir ekran kartı özellikleri çok az kısınca çok rahat oynanılabiliryordu. Tahminimce her halükarda oynanır.

Ve xp'ye çevirirsen garanti kapsamı dışına çıkar. Ama bir sorun olursa tekrardan vistaya çevirebilirsin.

Recep Baltaş
10-07-2009, 14:08   |  #3  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Öncelikle "her duyduğuna inama" diye bir nasihat etmediler sanırım size. Vista gelen bir dizüstü bilgisayara XP kurmak ülkemizdeki yerli üreticlerin teknik servislerinin kullanıcılardan para koparmak için uyduduğu bir yalan.

İkincisi ve bundan daha da vahimi: nedir sizdeki bu XP sevgisi anlayabilmiş değilim? Böyle bir dizüstü bilgisayara XP kuracaksanız hiç almayın ve kullanmayın daha iyi bence.

Zaten XP ile bu bilgisayaraı kullanamazsınız. Her yerden duyduğunza inanaıyorsunuz o zaman bir de bunu dinleyin:

XP kurduğunuzda hard dsik yavaş çalışır zira AHCI desteği yok XP'de. Ayrıca sürücü kurmak zorundasınız.

Yine XP 32 Bit olduğu için (64 Bit'inden bahsetmiyorum bile) cihazın 4 GB RAM'ini de kullanamayacaksınız.

Sonra XP sürücleri artık çok sık çıkmadığı donanaımların performansları da düşük olacak.

Ayrıca XP'de native çok çekirdek kullanım detseği olmadığı için çoklu çekirdek desteği olan uygulamlarda da tam performans alamayacaksınız.

Yine XP'de DX10 olmadığı için ekran kartını da çöpe atmış olacaksınız.

Ayrıca

@BayzTN

Lütfen ekran kartları hakkında daha iyi bilgi edinip ekran kartlarını belleklerine göre değerlendirip insanları yanlış bilgilendirmeyelim. Bu konuda bilgi edinmek için ekran kartı bölümüne bakabilirisiniz.

Bu arada bahsettiğiniz bilgisayarı satın aldım ve Vista Basic ile pırıl pırıl kullanıyorum.

İşlemci: 5.2
Ram: 5.1
Grafik:5.9
Oyun Grafik:5.7
Sabit Disk:5.3

a.ozcan
10-07-2009, 14:24   |  #4  
a.ozcan avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,013 mesaj

Tamam Vista kullan iyi güzel diyorsunda Home Basic kullanılmaz herşeyi kısıtlı ve çok kasıyor Windows 7 yede lisanslı yükseltme hakkı yok hadi bakalım almayı düşünüyorum ama..

a.ozcan
12-07-2009, 11:14   |  #5  
a.ozcan avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,013 mesaj

...