samsung R580'e Logitech x-540 5.1 ses sistemi

gunesbulut35
27-04-2010, 19:57   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
35 mesaj

Selamlar;

Önceden sahip olduğum diz üstü bilgisayarımda 5.1 ses kartı olmasından dolayı aldığım Logitech x-540 ses sistemini şu anda sahip olduğum samsung r580 diz üstü bilgisayarımda 5.1 ses kartı olmadığı için kullanamıyorum kullansamda istediğim sesi alamıyorum. Ses sistemimin kontrol paneli üstündeki matrix tuşunu kullandığımda ise gerek film izlerken (DVD-DİVX v.b.) gerekse müzik dinlerken (mp3-wav v.b.) arka kolonlardan vokal ve konuşma seslerini alamıyorum yanlızca tiz seslerin az bir kısmını duyulmayacak kadar kısık bir şekilde alıyorum. Bilgim dahilinde 2.1 ses kartlarının hoparlör girişine takılan bir aparatla 2 çıkış elde edebileceğimi ve böylece ses sistemini dijital bir 5.1 olmasada sanal şekilde 5.1 şekilde kullanabileceğimi düşündüm fakat daha farklı bir sorunla karşılaştım. Yeşil,Siyah,Sarı jakların hoparlör sıralanması şu şekilde oluyor;YEŞİL-Ön Sağ ve Sol kolonlarSİYAH-Arka Sağ ve Sol kolonlarSARI-Center(merkez) kolonBahsettiğim aparatı samsung r580 bilgisayarımın hoparlör girişine takıpta yukarda açıkladığım jaklardan herhangi ikisini taktığımda taktığım hoparlörlerden ses alıyorum fakat bir jak boşta kaldığı için boşta kalan jak yine ses vermiyor. Mikrofon girişini bilgisayar 5.1 ses kartlarındaki hoparlör girişi şeklinde algılattıramadığım içinde boşta kalan jaka giden sesi alamıyorum.Yaptığım bazı araştırmalar dahilinde bilgisayarımın sahip olduğu HDMI çıkış sayesinde 5.1 ses alabileceğimi öğrendim fakat sahip olduğum jak şeklindeki girişleri HDMI girişe çevirecek bir dönüştürücü ara kabloyu bulamadım bir türlü. Sanal bir 5.1 ses alsam dahi tatmin olacağım bu konuda yapabileceğim şeyler nelerdir?</p