Samsung'un durumu gerçekten Apple'dan iyi mi?

CHIP Online
08-07-2013, 13:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Samsung, Galaxy S4 ve diğer cepleriyle rekor kırdı ama buna çok da sevinemedi! Neden mi?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/sam ... n-iyi-mi_41372.html

Resimlerle: Galaxy S4'ün iki yüzü!

Apple'ın hisseleri geçtiğimiz günlerde 400 doların altında düşmüş, böylece şirket geçtiğimiz Ekim'de ulaştığı 705 dolarlık hisse değerinin yüzde 40 gerisine düşmüştü. Ancak Apple'ın en büyük rakibi Samsung'un durumunun çok daha iyi olduğunu söylemek zor.

Samsung, 2013'ün ikinci takvim çeyreği için satış tahminlerini geçtiğimiz hafta itibariyle kaçırmış bulunuyor. Gelirler, 8.3 milyar dolarla rekor kıracak olsa da, Thomson Reuters I/B/E/S tarafından 43 analistten alınan tahmin ortalaması 8.9 milyar dolardan daha az. Koreli dev, satışlardaki liderliğini sürdürse de kar marjları ve amiral gemisi satışları, analistlerin beklediği kadar yüksek değil. Samsung'un hedefleri tutturamayışı ise hisse fiyatlarında yüzde 4'lük bir gerilemeye neden oldu.

Güney Kore merkezli haber devi Yonhap, Galaxy S4'ün 20 milyon gibi etkileyici bir satış rakamına ulaştığını söylese de bu rakam, cebin satışlarının aynı zamanda yavaşladığının bir göstergesi.

Analistlerin ortak olarak inandıkları diğer bir nokta ise hem Apple, hem de Samsung'un global akıllı cep satış büyümesindeki yavaşlama. Bloomberg, ReutersNew York Times ve Wall Street Journal gibi kaynakların tümü, geçtiğimiz Cuma günü piyasanın "doygunluğa ulaştığı" konusunda uyarılar yaptılar.

Tüm Konu: Samsung'un durumu gerçekten Apple'dan iyi mi?

Resimlerle: Galaxy S4'ün iki yüzü!

Kaynak: www.chip.com.tr