Samsung'un mobil işlemcisi 64-Bit oluyor

CHIP Online
29-09-2013, 13:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

iPhone 5S'ten sonra, 64-bit işlemciye sahip ilk Android cepler Samsung'dan geliyor!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/sam ... t-oluyor_42837.html

Resimlerle: En iyi 10 Android Jelly Bean'li cep!

Apple'ın 64 bit destekleyen işlemciye sahip yeni iPhone 5S'inden sonra Android cephesi de atağa geçmişti. Samsung da, iPhone 5S tanıtımından sadece 2 gün sonra, 64-bit işlemci geliştirdiğini duyurmuştu. Koreli dev, şimdi de 64-bit Exynos işlemcisinin geliştirilme sürecinin final aşamasına ulaştığını ilan etti.


Samsung, aynı zamanda Apple'ın yeni iPhone'larında kullanılan 64-bit işlemcisini de üretiyor. Ancak henüz Android telefonlar için 64-bit işlemci üretmemişti. Bu yeni gelişmeyle birlikte artık Android telefonlarda da 64-bit işlemciler kullanılabilecek.


Samsung'un resmi duyurusuna göre sadece akıllı telefonlarda değil, tabletlerde de 64-bit işlemciler kullanılabilecek. İşlemciler sekiz çekirdekli olacak ve dört çekirdeği Cortex-A57 çekirdeğinden oluşacak. Bu dört çekirdek sadece çok yüksek performans ihtiyacında devreye girecek. Diğer dört çekirdek ise enerji tasarruflu Cortex-A53 çekirdekleri olacak. Bu çekirdekler de telefon yüksek performans istemeyen işlemler yürütürken devrede olacak.Yüksek performans ihtiyacı anında ise sekiz çekirdek de çalışıyor olacak.


Samsung'un ilk 64-bit işlemcileri yeni Galaxy S5 akıllı telefonlarında kullanması bekleniyor.

Tüm Konu: Samsung'un mobil işlemcisi 64-Bit oluyor

Resimlerle: En iyi 10 Android Jelly Bean'li cep!

Kaynak: www.chip.com.tr