Sanatın gücü ile engelleri kaldıran proje

CHIP Online
14-08-2012, 18:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Vodafone Vakfı'nın engellileri sanat aracılığıyla topluma kazandırma projesi başarıyla ilerliyor!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/san ... an-proje_35345.html

Türkiye Vodafone Vakfı'nın engelli bireylerin yaşamlarına dokunmak ve sosyal hayata entegre olmalarına yardımcı olmak hedefiyle hayata geçirdiği Düşler Akademisi, sanatın engellilerin hayatında yarattığı büyük dönüşümü internet ve sosyal medyanın gücüyle çok daha geniş kitlelere ulaştıran yeni bir projeyi hayata geçirdi.


Düşler Akademisi'nin sanatın engelli bireylere ulaşmak konusunda ne kadar güçlü bir araç olduğunu göstermek ve bu yoldaki inancını daha geniş kitlelerle paylaşmak amacıyla hayata geçirdiği &lt;span style="text-decoration: underline;">;</span> sitesinde, akademinin sanat atölyelerinde eğitim gören yüzde 90 görme engelli Orhan Kıvılcım, özel bir program aracılığıyla sadece 1 dakika içinde site ziyaretçilerinin webcam görüntülerinden, ekspresyonist ve pop art olmak üzere iki farklı tarzda yağlı boya portrelerini çiziyor. Engelli bireylerin yaratıcı potansiyelinin, teşvik edildiği takdirde ne kadar ileri bir noktaya taşınabileceğinin çok değerli bir yansıması olan Hemenportre.com, şimdiden 200.000 ziyaretçiye ulaştı.


Özel bir yazılımla webcam algılayıcısının Orhan Kıvılcım'ın görme yeteneğine göre ayarlandığı projenin en ilgi çekici noktası, portre tamamlanana kadar, karşısındaki kişinin Kıvılcım'ın yüzde 90 görme engelli olduğunu bilmemesi. Kıvılcım, sistem desteğiyle, görme engeli bulunmayan herhangi bir profesyonel ressam gibi, çizim aşamasında karşısındaki kişiyle ışık ayarı, nasıl durması, ne yönde hareket etmesi gerektiği gibi konularda konuşarak gerçek bir iletişim kuruyor ve ancak çizimin tamamlandığı noktada site ziyaretçisi Kıvılcım'ın yüzde 90 görme engelli olduğunu öğreniyor.


Düşler Akademisi'nin yarattığı gönüllülük zinciri, Hemenportre ile genişliyor


Bu sürecin sonunda kişiler, diledikleri takdirde portrelerini sosyal medya platformlarında paylaşıyor ve böylelikle Orhan Kıvılcım ve onun gibi Türkiye'deki milyonlarca engelli bireyin sanat yoluyla neler yapabileceğini çok daha geniş kitlelere duyurmuş oluyorlar. Türkiye'de engellilerden başlayarak farklı olan tüm kesimlerle bütünleşmek yolunda bir gönüllülük platformu kuran Düşler Akademisi, Hemenportre projesi sayesinde oluşturduğu bu sinerji ile bugüne kadar yarattığı gönüllülük zincirini genişletiyor; Türkiye'de daha fazla insanı engelli bireylerin barındırdığı yaratıcı potansiyel ile tanıştırıyor.


 


Tüm Konu: Sanatın gücü ile engelleri kaldıran proje

Kaynak: www.chip.com.tr