SAPPHIRE 3870 isinma problemi

cemil.ozbay
14-08-2008, 09:50   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
25 mesaj

Merhabalar

Sapphire HD3870 512mb 256 bit
lc-power 560 watt guc kaynagi
gigabyte  MA790FX-DQ6 anakart
amd phenom 9600 cpu
kingston 2*1 GB 1024Mhz ram
samsung 120 gb ide hardisk
A4 tech web cam
Lian-Li PC-007 kasa

pc imin tum parcalari bunlardir.fakat ekran kartim ve islemcim inanilmaz isiniyor. ekran kartimin ustundeki 4 pin guc kaynagindan elektrik alan kabloyu cikartarak baktim fan donus hizinda bir degisiklik olmadi sadece boardan alan elektrikle devam ediyordu.sanirsam asiri isinma durumlarinda fanın donus hızının artmasi lazımdı ama 5 aydır kullanıyorum fanın hıc hızlı dondugunu gormedım.PC de donmalar ve 2 saate bır reset olayı gozukmekde. ekran kartını kastıracak bır durum da soz konusu degıl. sadece web sayyfaları acıkken bıle bu ısınma problemlerıyle karsılasıyorum.Bu durumu yasayan ve cozum bulanlar varsa yadımlarınızı beklemekteyım.
Cpu ıcın uzun zamandır almak ıstedıgım
Thermalright Ultra-120 Extreme CPU Cooler sogutucu ile sorunu asabilirim gibi geliyor ama ekran kartı hakkında hıc bır fıkrım yok :)

Borga-x
14-08-2008, 10:20   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Ekran kartı içinde güzel sogutucular mevcut. Yanlız bende de 3870 var hiç böyle ısınmıyor. Hele sörf yaparken alet buz gibi.. Bence soğutucu yuzeyde temasszık olabilir dicem gerçi 4 vida sırf GPU'yu sogutan blogu ekran kartına tutturmak ıcın kulanmışlar (söktüm ordan biliyom).. İşlemciyi Thermalrıght ile guzel sogutursun ama ekran kartı ıcın şunu kullanabılırsın

cemil.ozbay
14-08-2008, 10:47   |  #3  
OP Yeni Üye
25 mesaj
Borga-x
Ekran kartı içinde güzel sogutucular mevcut. Yanlız bende de 3870 var hiç böyle ısınmıyor. Hele sörf yaparken alet buz gibi.. Bence soğutucu yuzeyde temasszık olabilir dicem gerçi 4 vida sırf GPU'yu sogutan blogu ekran kartına tutturmak ıcın kulanmışlar (söktüm ordan biliyom).. İşlemciyi Thermalrıght ile guzel sogutursun ama ekran kartı ıcın şunu kullanabılırsın

peki sen ekran karti uzerindeki sogutucunu degistirdinmi?
yoksa default olarak gelen sogutucuyumu kullanıyorsun ? eger default u kullanıyorsan sanırsam benım ekran kartında problem vardır . ayrıca ekran kartının uzerındekı fanın cok hızlı dondugune sahıt oldunmu ben aldıgımdan berı cok yavas calsııyorda

tesisatci
14-08-2008, 12:02   |  #4  
Yıllanmış Üye
449 mesaj

kartın soğutucusu içindeki bakır bloklar tozlandıysda yeterli soğutma yapamayabilir ancak aynı durum işlemcidede söz konusu kasa içi havalandırman iyi değilse bileşenler birbirinden ısı alışverişi yapabilir uygun bir kasa ve yeterli kasa fanıyla bu sorun ortadan kalkabilir.
ekran kartında ise ati amd sitesinden son sürümü indirip kurmanda fayda olacaktır diye düşünüyorum

Borga-x
14-08-2008, 12:17   |  #5  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Macun sorunlu olabilir. Ben stok sogutucuyu kullanıyorum hala.. Ama bende fan devri işlem özelliğine göre ayarlıyor kendını.. Atıyorum oyun oynuyorsam son devırde ama ofıs işi yaparken gayet yavaş donuyor. Sana önerim sogutucuyu yerınden sokup fanını ve kablolarını bır kontrol etmendır. Elinde termal macun varsa GPU uzerındekı stok macun 5 para etmez. Yenılemeni ve kaliteli bir macun kullanmanı onerırım. Yada kendıne sogutucu alıp kullanabılırsın

Son Düzenleme: Borga-x ~ 14 Ağustos 2008 12:18
cemil.ozbay
14-08-2008, 14:19   |  #6  
OP Yeni Üye
25 mesaj

cok teskkurler yardımlarınız ıcın
en guzelı garantısı varken gerı verıyım eger sorun cozulmesse yenı bır sogutucu ve termal macun alırız.