Sapphire Ati HD4870 512mb TOXIC..

FearMe
17-04-2009, 20:01   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
45 mesaj

Merhaba,
Geçen günlerde oyunlarda iyi performans için Vatan Bilgisayarda bulduğum Sapphire Ati HD4870 512mb TOXIC kartını almaya karar verdim, ancak aldığım günden itibaren hangi oyuna girersem gireyim reset atıyor sürekli bilgisayarım. Ancak bu resetin ne zaman atacağı hiç belli değil. Şöyle ki bazı günler hiç reset problemi yaşamadan saatlerce oynadığım oyuna ertesi gün devam ettiğimde sürekli reset. Daha sonra ise tekrar uzun, verimli bir oynama süreci... Bilgisayar oyun ayrımı yapmıyor resetlerde, A oyununda olsun B oyununda olsun oyunun herhangi bir zamanında resetler. Şunu da belirteyim ki stabil çalıştığı zamanlar da olmuştur. Diğer sistem özelliklerim ;

Asus P5QPRO anakart (güncel BIOS - dün itibariyle Asus sitesinden Asus Update ile başarılı bir şekilde güncelleştirilmiştir.)
OCZ Reaper 2x2gb 1066mhz
Intel Core 2 Quad 9400 2.66ghz
Samsung 750gb SataII 32mb
High Power 750 watt PSU

Asus PcProbeII ile yaptığım ısı kontrollerinde de gerek voltajlar gerekse işlemci sıcaklığı normal sınırlardaydı.(Yaklaşık 20C çalışma sıcaklığı - 30C cviarında oyunlarda) Ati Catalyst ile GPU sıcaklığına baktığımda da normal çalışma sıcaklığı 40C, oyunlarda max 55C olduğunu gördüm. Kasanın içine baktığımda ekstradan kasaya taktığım fanlar dahil power fanı da dahil olmak üzere çalışmayan fan göremedim. Ayrıca sistem 1 haftalık olduğundan henüz toz derdim de başlamadı.

HDD bad sector şüphesi ile check diskten de bir sonuç alamadım. Hatalı disk bölümü bulamadım. Kasayı açıp tüm kabloların yerlerine tam oturduğundan emin oldum. Şu an da topraklı priz kullanmaktayım.

Denemediğim sizin de aklınıza gelen bazı unuttuklarım olursa hatırlatırsanız sevinirim.

Dün artık sabrımın taşmasıyla kasayı aldığım gibi bilgisayarcıya gittim. Şu işlemleri tek tek denedim ;

İşlem 1 : Güzel bir format, işletim sistemi tekrar kurulumu + güncel driverlar Asus ve Sapphiretech sitelerinden (Catalyst 9.4 - güncel motherboard driverları). Oyuna girdim 10dk sonra reset...

İşlem 2 : Ramleri tek tek ve ayrı ayrı slotlarda denedim. Reset devam etmekte... Kendi ramlerimi çıkartıp OEM 2x1gb ramleri taktım, sonuç gene aynı reset...

İşlem 3 : Ekran kartımın yerine arkadaşımdan bulduğum 512mb idi sanırım Asus x1650Pro ekran kartını taktım. Sonuç reset hiç oyunda uzun denemeler sonucu yok.

Şimdi aklıma birkaç soru takılmakta ve sizlerden yardım istemekteyim.
1- Ekran kartım bozuk mudur ?
2- Duyduklarıma göre Sapphire HD4870lerin BIOS sorunu varmış. Benim kartıma da BIOS Update yaparsam bu sorunlar çözülür mü ?
3- Sapphire Ati HD4870 512mb TOXIC için ne yazık [resim][/resim][resim][/resim][resim][/resim][resim][/resim]ki özel bir BIOS bulamadım ancak  şu biosları buldum:

Bunlar HD4870ler için. Benim kartıma uyar mı ya da hangisi isterseniz GPU-Z bilgilerini de yollayayım.

Bana önerileriniz nelerdir? Tüm CHIP üyelerine şimdiden teşekkür ederim. Saygılar...

Mustafa@PC
18-04-2009, 21:34   |  #2  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Başka bir ekran kartını denemişsin zaten ondada aynı şeyi yapmış,ben psudan şüphelendim açıkçası oyun dışında reset problemin var mı ?

FearMe
19-04-2009, 01:06   |  #3  
OP Yeni Üye
45 mesaj

Teşekkürler ilginiz için. Pardon yanlış yazmışım değişik bir ekran kartı takınca sorun hallolmuştu... Az önce de Medal Of Honor Airborne yükledim. Kendi Toxic kartımla denedim 10dk sonra reset attı. Ardından kasayı açıp arkadaşımdan ödünç aldığım Asus X1550 512mb bir ekran kartı taktım, oyuna girdim. Reset yok. 30dk kadar oynadım herhangi bir sorun yok. Ayrıca sadece ve sadece oyunlarda reset problemim var. Internette veya herhangi bir işlem yaparken de sorunum yok.Bu kartın ekstradan güç ihtiyacı yok, power girişi yok.Acaba PSUmda bir problem olabilir mi ? Yoksa ekran kartımda mı sorunum ki büyük ihtimal öyle görünüyor değil mi ? Ayrıca anakartımda bir problem olma ihtimalim var mı ?

Mustafa@PC
19-04-2009, 01:12   |  #4  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Büyük ihtimal ekran kartında bir problem yok sorun psuda,

x1550 fazla güç kaynağı istemediğinden sorun yapmıyor,ama senin ekran kartın sağlam psu ister gerçi 750w yazmışsın ama arızalıda olabilir başka bir psuda dene bence...

FearMe
19-04-2009, 03:36   |  #5  
OP Yeni Üye
45 mesaj

Anladım kasada thermaltake 430watt psu vardı söküp takmıştım bunu. Olmadı sizin dediğinizi deneyeyim. Teşekkürler.

FearMe
19-04-2009, 03:37   |  #6  
OP Yeni Üye
45 mesaj

PSU sorun olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Tek çare başka bir PSU ile mi denemek midir?

dmx59
19-04-2009, 03:54   |  #7  
Yıllanmış Üye
138 mesaj

Ekran kartında 2 adet 6 pin güç girişi var diye biliyorum.İkisinede bağlantı yaptın mı? Bu da değilse sorun güç kaynağında gibi geliyor bana.

FearMe
19-04-2009, 04:51   |  #8  
OP Yeni Üye
45 mesaj

Evet 2 adet 6pinlik güç kabloları 2si de bağlı bulunuyor.

FearMe
21-04-2009, 17:41   |  #9  
OP Yeni Üye
45 mesaj

Yapılan incelemelerde ekran kartının sorunlu olduğu ilgili firma tarafından belirlenmiştir. Yardımlarınız için teşekkür ederim.