Sapphire ati r9550 256 sorun

lacho
18-08-2007, 15:27   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

iyi günler arkadaşlar.

yeni sıfır biostar 865gv micro 478 anakart aldım. birde elimde sıfır Sapphire ati r9550 ekran kartı var. ama sorun şu ki ekran kartını taktığımda ekrana görüntü gelmiyor. bios ayarlarından on board u kapattım. fakat yine olmadı. sizce sorun neden kaynaklanıyordur?

edit: biraz daha ayrıntılı bilgi vereyim dedim. ekran kartının arızalı olabileceğini düşünebilirsiniz fakat aldığım yerde denedik. sağlam çalışıyor. zaten dediğim gibi anakart ve ekran kartı sıfır.

ayrıca şu an onboard kullanıyorum. onboard u bios tan disable ettiğimde pc açılıyor (fanlar dönüyor ve ekran kartının fanı üzerindeki mavi led yanıyor) ama ekrana görüntü gelmiyor. onboard a taktığımda disable ettiğim için pc hiç açılmıyor ekran kartı uyarısı veriyor. (biplemeler şeklinde) ancak bios u resetleyerek tekrar açabiliyorum.

bir de ekran kartı üzerinde bir jumper var 3 pinli. iki tanesi köprülenmiş vaziyette. ne işe yaradığını manualinde bulamadım.

biliyorum çok küçük bi bios ayarı yada jumper ile hallolucak ama işte cahillik bi yerde tıkanıyorum bende.

bu arada anakartın özellikleri ve bios menusu (manual de) için buaraya bakabilirsiniz

Son Düzenleme: lacho ~ 18 Ağustos 2007 16:45
kuruwa
18-08-2007, 17:20   |  #2  
Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

bazı anakartlar tek marka ekran kartı  destekleyebılıyor ozellıkle bıraz eskı olanlar arkadaşa geforge 4 gelmıstı zamanında kafayı yedık .başka anakartlarda çalısıyor ama ondan bir turlu çalışmıyordu sonradan ati aldık ve taktık sorunsz çalıştı bunun gibi bir problem olabılır birde geforge ekran kartı bul ve dene aynısını yaparsa malesef anakarttan

lacho
30-08-2007, 17:52   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj

dün aklıma bütün bu sorunları yeni ram aldıktan sonra yaşadığım aklıma geldi. aslında ramlerle ekran kartı arasında bi bağlantı kurmak zor. ama biri 512 mb 400mhz, diğeri 256mb 266mhz olan iki ram var. slotlarını değiştirerek, ram leri teke düşürürerek yaptığım denemeler de sonuçsuz kaldı.

sizce ramlerle bir alaka olabilir mi ? cünkü dediğim gibi herşey 256 mb ram in üzerine 512 ram almamla başlamıştı.

iasoun
31-08-2007, 00:56   |  #4  
Taze Üye
1 mesaj

lacho

arkadasım anakart-ekran kartı problrmını cozdun mu acaba aynı sorun bende de var

radeon 9550 256 MB ve bıostar 865gv anakart
acaba genel bır problemmı var

ben taktıgımda sadece bır kere sıstem yenı donanım olarak buldu tam yuklerken resetlendı bır daha da hıc bulamadı:) bıos tan kurcaladım ama ne yaptıgımda tanıdı anlamadım:))

lacho
31-08-2007, 03:34   |  #5  
OP Taze Üye
3 mesaj

iosun bende hala çözemedim sende bi kere açılmış bende hiç açılmadı

matsonic anakartta da denemiştim onda da olmadı ram ler aynı olduğu için ram sorunu olabileceği aklıma geldi.

bende bi cevap bekliyorum hala :)

blackhawkmilan31
31-08-2007, 04:05   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,472 mesaj

Birşey diyeceğim ama sende bana "Sende beni iyice ezdin." diyeceksin ama taş atsak kolumuz yorulmaz.Seni ezmek için demiyorum alınma.

Eğer sen monitörden gelen kabloyu anakarta takıyorsan görüntü gelmez.Ekran kartına takman lazım.

Şimdi bu tabiki biraz basit cevap oldu.Sen o ekran kartını al başka bir arkadaşında dene eğer mümkünse.

Yoksa "kuruwa"nın da dediği gibi anakartın ekran kartı seçiyor olabilir.