SATA DVD-Writer ile Boot ve Format Sorunu

Enkurt
07-01-2011, 16:58   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

--İşlemci: Intel / P(R) 4 CPU 3.00GHz
--İşletim sistemi: XP SP3 - 32 bit
--Anakart: SiS 661 / Foxconn 661FX7MF
--Bios: Phoenix - AwardBIOS v6.00PG
--CD-Rom ve Hard Disk bağlantıları: IDE
--Ayrıca 2 adet de SATA yuva var.  
--SATA yuvalardan birine yeni aldığım en son model LG marka SATA DVD-Writter bağladım ve SiS'in sitesinden indirdiğim Raid sürücüsüyle tanıtabildim.
DVD sürücü şu anda her türlü medyayı sorunsuz oynatıyor ve yazıyor.
--Ancak sorunum herkesçe malum: Bilgisayarı DVD sürücüden XP kurulum CD'si ile başlattığımda, açılışta ekranın altında belirmesi gereken "yükleme için bir tuşa bas" yazısı çıkmadan normal açılış başlıyor.
--Tahminim, anakartımın SATA girişleri ya Boot desteklemiyor ya da Bios uygun değil. Bendeniz amatör kullanıcı olduğum için belki de Bios ayarlarını beceremedim.
--Bios Boot ayarlarında CD, HDD, Floppy, USB ve Lan filan var ama "DVD" ibaresinden eser yok. Mecburen "CD"'yi first olarak işaretliyorum.
-- Bu arada, anakarttaki her 2 SATA yuvasını da denedim ve ayrıca CD sürücüyü de tamamen iptal ettim, ama yine olmuyor.
-- Sorduğum eş, dost, yabancı ve DVD'yi satın aldığım Gold servisi, Raid'le tanıtılabilen SATA'lı DVD sürücüden asla boot yapılamayacağınısöylüyor.
Bu doğru mudur? Acaba Bios ya da Anakartla ilgili güncellemeleri yapsam olur mu?
NOT: CD sürücüsünde sorun yok. Yüklemeyi ve formatı ordan yapıyorum.

Son Düzenleme: Enkurt ~ 07 Ocak 2011 20:01
TnDnmz
07-01-2011, 17:28   |  #2  
TnDnmz avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 20
2,235 mesaj

Peki biosu en son ne zaman güncelledeniz.Birde anakartla ilgili driverları tekrar silip değiştirmenize gerek yok.Çünkü bu ekran kartı gibi her zaman yeni driver çıkmıyor.Bir tane chipset,ethernet,ses gibi driverlar var.

Enkurt
07-01-2011, 19:49   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

İlgin için tşk. Doğrusu, benim HP dizüstü gümleyince, bu bilgisayarı yeğenimden el koydum!. O da Biosu hiç güncellememiş tabi ben de... Ayrıca Bios güncellemesi konusunda acemiyim. Hani şu elektrik kesilmesi falan...