Sata,harddisk sorunları

Battal Gazi
27-10-2009, 00:09   |  #1  
Battal Gazi avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
366 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2009

Eski anakartımda sata desteği vardı ve sata harddisk kullanıuyordum. Yeni anakart aldm,onda sata yoktu. İde harddisk kuullandım bir süre idarelik. Daha sonra sata-ide çevirici aldım, sata harddisk açılmadı. Donanumsal olarak böyle provblemler olabilyormuş denildi, burda da benzerler isöylendi. pci girşililer daha iyi olur denildi vs.

Ben de pci olan kontrol kartı aldım. Fakat sata harddiski idedeki windows açıldıktan sonra görüyor. Yani satadaki windowsu görmüyor, hatta biosta harddiski görmüyor.

Şu denildi; pci nin mantığı budur, windows kuruluyken ancak açarsın. Yani benim o sata harddiski yalnız başına çalıştırmam imkansız denildi.

Aldığım bu aletin driveri da var. Bu sata harddiski tek çalıştırdığımda anakart ekranı bile çıkmıyor, yani driveri yüklleyebielceğimi sanmıyorum.

Ama eğer sata-ide çevirici kullansaymışım, sata harddiskimi kullaanbielcekmişim.

Sormak istediklerim;
- Sata harddiski 1.cil olarak yani tek bşaına çalıştırıp içindeki windowsla çalıştırmam mümkün mü?
-Sata ide çevirici almıştım önceden. Onun kendi güç kavblosu vardı , yani harddiske fazladan güç kablosu bağlaamdım. Bağlamak gerekiyor muydu yoksa harddiske sadece sata kırmızı kabloyla mı?


O harddiski kullanmam lazım. Çünkü hem sata hem büyüklüğü fazla hem de içindeki bilgileri kullanmam lazım.......

zxsel
27-10-2009, 00:20   |  #2  
zxsel avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
903 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2008

oncelıkle forumda bunu cvp ları var 1

2  sata hdd kurmak ıstıyorsan xp ıcınde cd  raıd surucu denetleyıccı drıver falan ı yok sata ıcın

yanı gormez hdd yı  bıostada hdd yokder

ama entegre programı ıle yaparsın xp olur

oda senın ıcın zor yontem derım

sonuc C yı ıde hdd tak d yı sata yap ceye ısletım xp yı kur  actında sıstemı dyı de bıcımlendırcen kullancan buka dar

entegre programı arıyorsanda ısmı nlıte turkcedır vıdeo lu anlatımı  googlede yaz nlıte vıdeo lu anlatım falan yaz bulursun yanlıs hatırlamıyorsam vıdeolu anlatımı  ben koymustum rapıde  forumda lınkı olması lazım forumda sata hdd sorun udıye ara bı derım

zxsel
27-10-2009, 00:28   |  #3  
zxsel avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
903 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2008

yada win 7 kur gorur vısta zaten gorur ama xp gormez benım dusuncem cunku ahcı dosyaları falan gerekıyor bırde  bıostan raıd sata denetlıyıclerını kapatırsan bır ıhtımal gorursun tahmınımce  ben bı seferınde oyle gordurmustum uzun ugraslar sonucunda

Battal Gazi
27-10-2009, 06:30   |  #4  
Battal Gazi avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
366 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2009

Ben aslında windows açıkken görmesini değil, tek başına  açıldığında görmesini istiyorum. Tek başına satayı çalıştırdığımda anakartın markasının ekranı bile çıkmıyor. Raid filan yapmak istemityorum yani.Herhalde olmuyor bu yöntem.....Yapmam lazım çünkü ordaki windows ana windows yapmam lazım. Eğer yapamazsam, başka bilgisayara takıp kullanıcı parolasını iptal ettirmem filan lazım ki dosyaları alayım.