SATA HARDİSK BÖLÜMLERİ KAYBOLUYOR

HPQ-User
06-05-2008, 12:09   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

djali01 sormuş:
Mrb arkadaslar benim seagate markalı 160 gb kapasiteli bi hardiskim var ilk aldıgımdan beri bilgisayara baglıorum bi kac sey kopyaladıktan sonra hardiskten ses gelior ve hardisk sürücüleri kayboluyor e ve d pc m de 2 tane hardisk var ana hardisk samsung IDE bu sorunlu olan sata kaybolurken bi uyarı mesajı gelir oda söyle:

böle bi sorun vardı garantiye verdim yenisi kutuda geldi ve buda aynı hatayı verior galiba sorun pcmde var ama bilmiorum genede
lütfen yardım larınızı bekliyorum artık bıktım bu hardisken para verdim 1 yıldır kullanamıorum

Windows E:\$Mft dosyasının tüm verilerini kaydetmeyi başaramadı. Veri kaybı oldu .Bu hataya bilgisayarınızın donanımındaki veya ağ bağlantınızdaki bir arıza neden olmuş olabilir.Lütfen bu dosyayı başka bir yere kaydetmeye çalışın.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Bilgisayarım parcaları söledir

Windows pack 2 yüklü
İntel pentium 4  3.00 GHZ işlemci
128 mb ekran kartı
samsung hardisk(ana)
seagate(sorunlu olan)
2 hardisk var sistemimde
Dvd writer

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

Borga-x
06-05-2008, 13:15   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

SATA Kablolarını değişmeni öneririm. Sata kaboları cok gevsekse bunu yapması dogal..

Banned
06-05-2008, 13:41   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj
Borga-x
SATA Kablolarını değişmeni öneririm. Sata kaboları cok gevsekse bunu yapması dogal..
Aynen katılyorum. Satalarda kablo olayı oldukça dandik.Özellikle ikincil disk olarak kullanıyorsanız sık sık diskin ortadan kaybolduğuna şahit olabilirsiniz.Kullanmış olduğum ikincil sata diski kablosunuz içten defter bandı ile destekleyerek yerine tam oturmasını sağladdıktan sonra verimli kullanmaya başladım.Bu  nedenle disk çalışırken özellikle yeterince sabitlenmemeye bağlı olarak titreşimsel hareketlerden dolayı devre dışı kalabilmektedir.Bu nedenlede kablolarınızı ve diskinizi sağlam yerleştirmeye dikkat etmelisiniz.

Diğer taraftan sorununuzun olası bir sebebide yetersiz güç kaynağından olabilir. Eğer PSU nuz sisteminize yetecek akımı üretemiyorsa bu ikincil HDD nide devreye girmesinde darboğaz oluşturup hata almanıza sebeb olabilir.Öncelikle kablo ve bağlantıları sorun devam ederse güç kaynağınızı değerlendirmelisiniz.

tirex_x
06-05-2008, 14:13   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
445 mesaj

hdd nin sata kablosu ve özellikle sata power kablosunu kontrol et. ilk sata kabloları çok kötü çoğu zaman kablolar en ufak harekette yerinden çıkarlardı. yeni kablolarda tutacaklı olduğu için kablo soketi tam tutuyor. tavsiyem kablolarını değiştir...
bi ihtimal donanım çaıkısması da olabilir... ram kaynaklı

djali01
07-05-2008, 00:28   |  #5  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
44 mesaj

sagolun beyler bende ondan şüphelendim deiştim kabloları simdilik bisey olmadı tesekürler