SATA Hdd Boot sorunu

HPQ-User
23-02-2010, 08:57   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

jesper sormuş:
Merhaba.
İlk IDE Hard Diskim elektriksel bi olaydan ötürü yanmıştı. Yanan hard diskten bazı dosyaları kurtarmak için arkadaşımdan windows xp kurulu bir IDE 80gb disk alıp taktım. Dosyaların büyük bir kısmını kurtardım. Daha sonra Seagate SATA hard disk alıp üzerine windows kurdum. Her iki hard diskteki windowslara açılışta erişebiliyorum. Tek sorunum arkadaştan aldığım 80gb IDE hard diski geri vermek için çıkarttığımda bilgisayar SATA diskten boot olmuyor. NTLDR eksik hatası veriyor. BIOS tan da baktığımda SATA hard disk IDE olarak görülüyor. Forumlarda biraz araştırdım raid sürücüleri yüklenmediği için olabilir deniyor. xp sp2 de acaba bu sürücüler yokmuydu? Tekrar format atıp windows kurulumu esnasında bu sürücüleri kurmam söyleniyor. SATA diskime birsürü program kurdum. Tekrar format atmadan bu hard diskteki windowsu açmam mümkün değilmi? Eğer sorun Raid sürücüleri ise bunu birşekilde yükleyemezmiyim? ya da SATA diskimi IDE olarak gösterip boot yapabilirmiyim?

Cevaplarınız içim şimdiden çok teşekkür ederim.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
CPU: Core2Duo 2.40Ghz
Anakart: Foxconn 671MX (Socket 775)
HDD: Seagate 160 gb 7200rpm SATA
         Samsung 80 gb 7200rpm IDE
CD-Rom: LG CDRW
Ekran Kartı: ATI X1550 512 MB DDR2
RAM: 2gb Kingston
Windows XP SP2

İnternet Tarayıcı: Opera/9.80 (Windows NT 5.1; U; tr) Presto/2.2.15 Version/10.10

SAİNT
23-02-2010, 09:16   |  #2  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

ntrld eksik diyorsa formattan başka bir çaren yok  kısaca işletim sistemini başlatamıyor. son olarakta sata ve ıde adeslemeleri farklıdır her hdd adreslemesi farklıdır. olacağına ihtimal vermiyorum son olarak sata hdd asla ama asla ıde gösterme şansının olmadığını düşünüyorum.

Kapalı Hesap (101323)
23-02-2010, 09:28   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
3,337 mesaj
Alıntı: saint  
ntrld eksik diyorsa formattan başka bir çaren yok  kısaca işletim sistemini başlatamıyor. son olarakta sata ve ıde adeslemeleri farklıdır her hdd adreslemesi farklıdır. olacağına ihtimal vermiyorum son olarak sata hdd asla ama asla ıde gösterme şansının olmadığını düşünüyorum.
formattan baska çare var oda sistemi onarmak

G00GLE
23-02-2010, 10:44   |  #4  
G00GLE avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
747 mesaj
Alıntı: liberty city  
formattan baska çare var oda sistemi

Evet windows cd sini takıp başlangıç esnasında ilgili yerde R tuşuna basarak windows onarımını başlatabilirsiniz. veya minivista gibi bir live cd ile windows başlangıcını kurulu olan hdd bölümüne yeniden yazdırabilirsiniz.

jotun666
23-02-2010, 16:30   |  #5  
Taze Üye
4 mesaj

Aynı problemle ben de şuan uğraşmaktayım. SATA hdd deki windowsum açılmıyor. C ve D olarak ikiye bölmüştüm ;C ye windows kurulmuştu. Acaba D ye tekrar bir windows kursam ve kurarken SATA sürücülerini yüklesem (kurulum sırasında f6 ile yapılıyor) ya da sata sürücüleri yüklü bir cd ile kurulum yapsam C'deki windowsu görebilirmiyim? yani iki windowsum da çalışırmı?

G00GLE
23-02-2010, 17:45   |  #6  
G00GLE avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
747 mesaj

sata sürücüleri windows un sadece kurulması için gereklidir. sistem açıkken bu sürücülere ihtiyaç duyulmaz.
D birimine windows kurarsanız önceki windowsu aktif etmez. ancak yukarıda belirtildiği gibi onarım yoluyla çalıştırabilirsiniz.

jotun666
23-02-2010, 18:26   |  #7  
Taze Üye
4 mesaj

peki onarım yoluyla nasıl yapabilirim? sürücüleri root a kopyalasam olurmu? ancak pc de floppy yok, cd rom ile kopyalanabilirmi?