sata-ıde

history83
22-07-2008, 21:25   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
758 mesaj

arkadaşlar bilgisayarımda 80 gb samsung un sata hdd si var.birde ıde yine samsung cd writer var.anakartımda 1 sata,1 ıde giriş yeri boşta duruyor.elimde 20 gb ıde hdd var.eski bilgisayarımdan kalma.bazen duyuyorum hdd göçtü içinde ne varsa gitti vb.bu 20 gb yi bilgisayarıma takmayı düşünüyorum amacım işletim sistemini bu 20 gb ye kurmak olası bir aksilikte giderse 20 lik gitsin düşüncesindeyim.80 liğin içine oyun,video,resim vb arşivimi saklamak istiyorum.böyle bir durumda performans kaybı yaşarmıyım?bunu yapmanın getirisi-götürüsü ne olabilir?

Tuğsan
22-07-2008, 22:19   |  #2  
Tuğsan avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
879 mesaj

Ide tabikide sataya göre daha yavaştır.Ama bu aradaki hız farkı ne derece senin için önemlidir yada gözle görülür etkisi nasıl olur bilemem. Ben senin yerinde olsam dediğini yapardım.

history83
31-07-2008, 22:16   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
758 mesaj

elimdeki hdd 40 gb bu arada 20gb yazmışım yanlışlıkla.ide arabirimli maxtor marka.anakartımda 1 tane ide girişim var boşta bunu kullanarak yeni bir kablo ile 40 gb ide yi bağlamak istiyorum.80 gb hhd (sata)var ana kartımda takılı.yapmam gereken işlemler nedir?direkt bağlasam görür mü?
not:40 gb yeni takacağim hdd tamamen boş ve işletim sistemi kumayacağim.işletim sistemim mevcut 80 lik sata da kalacak

history83
02-08-2008, 11:41   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
758 mesaj

arkadaşlar bu işi çözmek istiyorum artık gece rüyama bile girdi.resim bile çektimGözünü devirmiş
en baştan ne yaptığımı şimdi resimli anlatıyorum:
anakarttaki pri-ide girişine 1tane cd rom-1 tane cd rw aynı kablo üzerinden bağlı sorunsuz çalişiyor.
geriye kalan sec-ide girişine farklı ide kablosuyla 40 lık hdd bağladım(bu kabloda başka cihaz yok)(jumpersiz).sata olan da jumpersiz.
pc mi açtım del ile biosa girdim,çıkan görüntü şu:

daha sonra secondry ide slaveye girdim hepsi outoydu ama yine de açıp outo yaptım o anda ekran değişti ve şu geldi

sanırım gördü 40 lık maxtoru.bu maxtorun içine girdim

böyle çıkıyor.f10 ile kaydedip çıkıyorum.değişiklik yok.yanlışım nerde?ben buna hiç driver yüklemedim acaba driver mi lazım

Son Düzenleme: history83 ~ 02 Ağustos 2008 11:49