sata ile ide sabit diskler ayni makinada kullanila

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
alinghi
15-08-2005, 02:15   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
15 mesaj

arkadaslar sata ile ide sabit diskler ayni makinada kullanilabilirmi yeni aldigim makinada sata hardisk var eski makinamdan kalma ide hardiskim var bun dvd rom mun kablosuna baglasam olurmu acaba cunku ana kard da tek ide kablo girisi var onada dvd den gelen kablo giriyo

bluebeta
15-08-2005, 02:23   |  #2  
Yeni Üye
40 mesaj

sata ve ide uyumu konusunu yeni sata forumu başlığı altında bende sormuştum. verilen cevap uyumsuzluk yaşanmayacağı yönündeydi. ayrıca başka bir arkadaşa da sorduğumda o da uyumduzluk olmayacağını söylemişti. sorduğun ikinci soruyu tam olarak anlayamadım. daha net bir şekilde yazarmısın. bir de anakartının markası ne...

alinghi
15-08-2005, 03:10   |  #3  
OP Taze Üye
15 mesaj

ide girisi ana kartta bir tane oda dvd surucusune gidiyo sanirim hardiski takabilmemin tek yolu dvd ye giden kabloya baglamak yanilmiyorsam ana kartimin intel(R)82801 GB

bluebeta
15-08-2005, 03:33   |  #4  
Yeni Üye
40 mesaj

tek giriş deyince merak edip bi anakartına bakayım dedim fakat senin söylediğin sanırım chipsetin. tek girişli olması bana saçma geldi. bir dene bakalım ne olacak. eğer olmazsa piyasada ide kabloları satılıyor. sanırım 1-2 milyona bulursun. o zaman sana seni çift girişli kablo almanı öneriyorum...

Kansav
16-08-2005, 00:04   |  #5  
Yıllanmış Üye
521 mesaj

İş yerinde Samsung 80 GB SATA + 80 GB Samsung IDE, evde 200 GB Maxtor SATA + 80 GB Maxtor IDE kullanıyorum.Hem işde hem evde Win XP kullanıyorum ve XP 'ler SATA üzerinde yüklü.Bilmem anlatabildimmi...Göz kırpma

DVD Rom ve IDE Diskinden birinin Master, diğerinin Slave olması şartıyla her şekilde bağlayabilirsin.

(Tabi eğer 80 pinlik DMA kablosu kullanıyorsan dikininde 80 pin olması gerek.40 pinlik kabloda ise nasıl ve ne şekilde bağlayacağın farketmez,her şekilde bağlanabilir....)

alinghi
16-08-2005, 02:07   |  #6  
OP Taze Üye
15 mesaj

kansav ikinci hardiski makinaya bagladiktan sonra nasil tanitiyosun ben xp cd sini koyup kurulum yaparmis gibi baslatiyorum sonra yeni partition olusturuyorum makina yeni taktigim hardiski otamatik gormuyu hardiski tanitmanin daha kolay bi yolu varmi