Sata raid driver hatası

HPQ-User
21-10-2009, 12:41   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

boldness sormuş:
merhabalar bazı anakartlarda sata raid driver olmadıgı için format atma esnasında sabit diskler görünmüyor ve bunu ya sata driver gizleyen windows cd si ile yada biostan sataları iptal ederek yapabiliyorz bunun detaylı açıklamasını rica edebilirmyiim bu sata raid driver tam anlamı ile nedir neden böyle bir durum oluyor orada gizlenen nedir umarım açıklayıcı olabilmişimdir..

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
kişisel bir sorun degildir ben bilgisayar mühendisi ögrencisiyim ve bilgisayar la ilgili tüm ayrıntıları mantıgı ile bilmek istiyorum

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.1; tr; rv:1.9.1.3) Gecko/20090824 Firefox/3.5.3

Mustafa@PC
21-10-2009, 13:55   |  #2  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

SATA mode aslında sabit disk kontrolcüsüdür. Kurulum sırasında anakart üstündeki SATA kontrolcüsü sürücüsü CD içinde yoksa ve BIOS'ta da SATA mode etkin ise doğal olarak sabit diskler görünmeyecektir. 

BIOS'tan IDE mode olarak ayarlamak tabiki kurulumun SATA sürücüsü aramadan devam etmesi anlamnıa geleceğinden sabit diskler görünecek, sorun çıkmayacaktır yine CD'îçine entegre edilen SATA sürücüsüde kurulumun SATA kontrolcüsünü algıladığı ve sürücüyü beklediği anda devreye girerek kurulumda sorun çıkartmayıp, kurulumun sabit diskleri görmesini sağlayacaktır. Diğer yandan başka bir çözüm yolu ise anakart SATA sürücülerinin disket sürücü yada flash bellek içine atılıp kurulum başlamadan hemen önce altta çıkan yönergelere göre F6 tuşuna basılıp, yüklenmesi olabilir...