SATA2 160 GB Harddiski Bios'a tanıtma

HPQ-User
25-06-2008, 09:05   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

mas sormuş:
Anakart yeni aldığım hardiski tanımıyor. Harddisk sağlam. Windowsun yüklenmesi aşamasında dirver'ını disketten okuttuğum halde tanımadı.  Bios güncelleştirmeyi Asus sitesinden indirdiğim A8V.ROM dosyası ile yapmam da işe yaramadı. Sata1 solutunu denedim, o da işe yaramadı. Bios ayarlarından RAID moduna alma ile ilgili değişikliği de yaptım.  

İki sene önce üretilen ve SATA2 slotu olan bir anakarta harddiski nasıl tanıtabilirim?

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Anakart: Asus A8V Deluxe
Hardisk: SAMSUNG 160GB SATA2 HARDISK

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506; InfoPath.1)

shoglu
18-10-2008, 13:33   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

anakartın cd sinden raid denetleyicisini bir diskete aktar ve format atarken f6 seçeneğini kullanarak disketten raid sürüücülerini tanıtarak yapabilirsin. Samsung hdd lerde bu sorun sıkça karşılaşılmaya başlandı.. kolaylıklar

Fatih_ARMAĞAN
18-10-2008, 16:20   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

http://www.ogren.tv/dersler/wind ... ws-xp-sata-sp3.html
Linkteki videoda anlatılanları birebir uygulayarak sata sürücü entegreli xp cdsi oluşturun. ve xp kurulumunuzu sorunsuzca yapın.
Entegre edeceğiniz sata sürücüsüde alttaki linktedir.

ikinci ve kolay alternatif ise anakartınızın bios una girip.  tam yerini hatırlamıyorum ama disk seçeneklerinde bi yerde sata modunu ide olarak değiştirirsen. xp kurulumunda diskini rahatlıla görüp format atabilirsin. fakat bu şekildede sata performansından mahrum kalıcaksın.
çünkü sata disk ide modunda çalışır.