Satın alırken en çok bunları soruyoruz!

CHIP Online
03-03-2013, 17:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Teknoloji marketlerindeki satıcılara en çok hangi soruları soruyoruz? İşte ilginç bir araştırma...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/sat ... oruyoruz_38860.html

Mağazalarında satış elemanlarına en çok sorulan soruları araştıran Gold Teknoloji Marketleri ilginç sonuçlar elde etti. Gold Teknoloji Marketleri'nin Türkiye genelindeki 52 mağazasından derlediği verilere göre müşterilerin en çok sorduğu soru "Neden ürünün kutusunu saklamak zorundayım?" oldu. Bunu, ürünlerin teknik özellikleri, cihazların ne amaçla kullanılabileceği, servis hizmetinden nasıl yararlanılabileceği, ürün garantisinin hangi firmaya ait olduğu, fiyatta yapılabilecek indirim, 12'den fazla taksit imkânı olup olmadığı, vade farkı olan kartlı işlemlerde neden vade farkı alındığı, nakitte fiyatların aynı olup olmadığı, cep telefonlarının klonlanması, belli bir ürünün mağazada bulunup bulunmadığı, internet sitesindeki fiyatlar, ürünün açık kutuda mı kapalı kutuda mı satıldığı ile ilgili sorular takip etti. Tüketicilerin en çok sorduğu sorular arasında 'Bu kadar ürün alıyoruz; yanında hediye yok mu?', 'Bu ilde farklı bir yerde mağazanız var mı?'nın yanı sıra 'Farklı mağazada bulunan ürünü niçin bu mağazanıza da getirmiyorsunuz?' gibi sorular da yer aldı.


Araştırmanın sonuçlarına göre tüketiciler ağırlıklı olarak almayı düşündükleri ürünün garantisi olup olmadığını, garanti süresinin ne kadar olduğunu ve ürün garantisini hangi firmanın verdiğini soruyor. Satış elemanlarına fiyatlandırmayla ilgili olarak da pek çok soru yöneltiliyor. Tüketiciler, indirim yapılıp yapılmayacağını, nakit ödemelerde indirim uygulanıp uygulanmadığını, teşhir ürünler için indirim sunulup sunulmadığını ve taksit seçeneklerini öğrenmek istiyor. Gold Teknoloji Marketleri'nin KIRMIZI BÜLTEN adı altında gerçekleştirdiği indirim kampanyalarındaki fiyatlandırmayla ilgili sorular da en çok sorulan sorular arasında yer alıyor.


"Kendine alıyor olsan, hangi modeli alırdın?"


"Hangi marka/modeli tavsiye edersiniz?" sorusunun da tüm mağazalarında en çok sorulan sorular arasında yer aldığını belirten Gold Teknoloji Marketleri Pazarlama Müdürü Kılınç Orhan Erdemir, "Anketimizde elde ettiğimiz sonuçlarda pek çok müşterimizin satış elemanlarımıza 'Kendine alıyor olsan, hangisini alırdın?' sorusunu yönelttiğini gördük. Müşterilerimizin, çalışanlarımızın bilgi ve görüşlerine güvenmeleri bizi çok mutlu etti. Bu, Gold'u en iyi şekilde temsil eden, müşteri ilişkilerinde uzman olmalarının yanı sıra kurum kimliğimizi de doğru bir şekilde yansıtan çalışanlarımız olduğunun kanıtıdır. Müşteri memnuniyetine odaklı bir firmanın çalışanları olarak satış elemanlarımız tüm soruları en iyi şekilde yanıtlayarak müşterilerimizin alışveriş deneyimini iyileştirmek için uğraşıyorlar" şeklinde konuştu.


Tüm Konu: Satın alırken en çok bunları soruyoruz!

Kaynak: www.chip.com.tr