Sattığı malı doğru tanıtmayan yanacak...

CHIP Online
20-09-2009, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

İngiltere telefon satıcılarına öyle kurallar koydu ki; darısı bizim başımıza dememek elde değil.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/satt ... -yanacak_15313.html

Resimlerle: Her keseye uygun 3G cep telefonları

Yeni bir cep telefonu alacaksınız... Bir mağazaya girdiniz, bir modeli gözünüze kestirdiniz ve satış elemanına sordunuz: "Bu telefonun Wi-Fi özelliği var mı?" Satıcı da sorunuza şu soruyla karşılık verdi: "O ne?"... Üstüne üstlük aynı satıcı; size telefonun sahip olmadığı özelliklerden bahsediyor; küçük detayları müthiş özelliklermiş gibi anlatıp duruyor.

Bu tip vakaları ülkemizde sık sık yaşıyoruz. Satıcı sattığı malın özelliklerini tam olarak bilmediği için, sizin sorduğunuz sorular da cevapsız kalabiliyor. Aynı sorun İngiltere'de de yaşanıyor olacak ki, bu konuda sert tedbirler alınması için çok ciddi bir çalışma başlatılmış durumda...

Ofcom, İngiltere'de tüketiciler için cep telefonu satın almayı kolaylaştırmaya yönelik bir uygulama başlattı. Ofcom, İngiliz Parlementosu'na bağlı, hükümetten bağımsız bir telekomünikasyon denetim organı.

Bu uygulamanın amacı cep telefonu satışında tüketicilerin kandırılmasını veya yanlış bilgilendirilmesini önlemek. Tüketicileri yanlış yönlendiren, kandıran, üsteleyerek satış yapmaya çalışan ve sattığı ürünü doğru tanımayan satıcılar bu kararla birlikte zor günler geçirecek.

Tüm konu: Sattığı malı doğru tanıtmayan yanacak...

İzleyin: Nokia'nın gizemli cebi Erdos...

Resimlerle: Her keseye uygun 3G cep telefonları


Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Bu kurallar Türkiye'de de uygulanabilir mi?

ZiraiEleman
20-09-2009, 22:39   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
108 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2009

"Abicim bu işte bir telekominikasyon harikası... garantisi varmı?.. Bunun garantisi benim abicim.."
Gibi bir muhabbeti olan telekominikasyon üzerine bi reklam vardı.. Onun vidyosunu da koysaydınız buraya.. :) Yasaktan canı yanacakları gözümüzde daha net canlandırabilirdik.. x)
 
Türkiye ye gelince.. O uygulanmaz.. Daha bizim insanımız bilmiyor ki özellikleri.. Abi bunun wi-fi si var desen, o da ne, erkek adama süslü püslü telefon yakışmaz verceksen delikanlı olanından ver derler.. :) Biraz daha teknoloji yüzü görmemiz gerekiyor bence.. Herkes öyle değildir ama bu tip vakalar da çıkar...
 
Bu arada bayramınız mübarek olsun.. :)