SCSI HardDiskim görünmüyor

hayri
22-11-2005, 23:29   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Selam..
Sistemim: Pentium III 800Mhz.
Harddisk SCSI.
SCSI kart: Tekram
İşletim sistemi: Windows 2000 Server.
Sorunum: Sistem çöktü, artık "c" sürücüsünü görmüyor. Yeniden yüklemeye çalıştım ama "c"yi kurulum Cd'si de görmüyor.
Ancak başka bilgisayarda "C" görünüyor.  Hatta belgelerimin yedeklerini de bu yolla aldım ve "C:"ye format attım. Tekrar bilgisayarıma bağlayıp Win 2000'i yüklemeye çalıştım ama yine başaramadım; "C:" yok mesajı almaya devam ediyorum ve işletim sistemini yükleyemiyorum.
Lütfen yardım..

darkstar
23-11-2005, 21:51   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

kablolari taktigindan falan eminsen o zaman o diger taktigin bilgisayarda format at o zaman gormeye baslayabilir..
bisey daha bios goruyomu aygiti bide ona bakarsan belki sorunun hatali baglanti konfigurasyonundan kaynaklandip kaynaklanmadigini anlayabilirsin

hayri
23-11-2005, 23:48   |  #3  
OP Taze Üye
4 mesaj

Formatı zaten diğer bilgisayarda attım.
Bilgisayarın ilk açılış ekranı şöyle geliyor:
İntel Boot Agent Versiyon 3.0.03

PXE-E61: Media test failure, check cable.
PXE-MOF: Exiting İntel PXE Rom

No scsi boot device found--> Bios not installed

Acaba SCSI kartın(Tekram) flash belleğinde bir problem olabilir mi? Varsa onu nasıl yüklerim? disketi var..

ozzeybek
19-12-2005, 00:28   |  #4  
Yıllanmış Üye
357 mesaj

tekramin sitesinden Windows 2000 için kurulum sürücünü indir. 2000 kurulumu baslar baslamaz F6 tuşuna bas ve takmış olduğun disket ile kurlumdan önce SCSI kartını tanıt.
kolay geksin

Kansav
26-12-2005, 22:49   |  #5  
Yıllanmış Üye
521 mesaj

Bilmeyenler için...

SCSI kartının slotunu değiştir.Kartı ile disk arasındaki kabloyu çıkar,tekrar tak.Diskin power kablosunun takılı olduğundan ve uçlarında voltaj olduğundan emin ol.Şüphen varsa CD Rom 'un power kablosunu diske tak,diskin power kablosunuda CD Rom'a.Daha sonra ozzeybek 'in dediği gibi tekram 'ın web sitesinden SCSI kartının model numarasına göre Windows 2000 sürücüsünü indir.İndirdiğin sürücüyü diskete kopyala.Sistemi Windows 2000 CD 'si ile boot et.Açılır açılmaz F6 tuşuna bas ve karşına gelen akranda "S" harfine bas ve disketi takarak SCSI kartının sürücünü tanıt.Muhtemelen sorun düzelecek ve Windows Kur diskini görecektir.

ozgur_y
01-07-2006, 23:49   |  #6  
Yeni Üye
28 mesaj

Evet buna ek olarak SCSI kontrol kartıda arızalanmış olabilir. Sadece kabloda yada kablonun bağlı olduğu konnektörde sorun olabilir.

Sorun soft olabilir (driver). driver ı recovery console'dan kaldır (recovery console varsa), windows kurulumunu başlat ve repair (R) seçeneğini seç, arkadaşlarına dediği gibi sürücüleri kurarken F6 yapıp sürücüyü ekle (muhtemelen disketle gelir)

gmerhametli
11-03-2009, 15:33   |  #7  
Taze Üye
1 mesaj
hayri
Formatı zaten diğer bilgisayarda attım.
Bilgisayarın ilk açılış ekranı şöyle geliyor:
İntel Boot Agent Versiyon 3.0.03

PXE-E61: Media test failure, check cable.
PXE-MOF: Exiting İntel PXE Rom

No scsi boot device found--> Bios not installed

Acaba SCSI kartın(Tekram) flash belleğinde bir problem olabilir mi? Varsa onu nasıl yüklerim? disketi var..