scsı ve ssd

mehmet1
02-04-2011, 15:18   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
178 mesaj

arkadaşlar  scsı ile ssd hangisi daha hızlıdır ve kullanım alanları nelerdir arasındaki farklar nelerdir çalışma mantığı nasıl internette arştırma yaptım arsındaki farkları bulamadım lütfen yardım edin acil bi sunu yetiştirmem gerekiyo

Mr.ED
02-04-2011, 15:56   |  #2  
Mr.ED avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
417 mesaj

SCSI
Small Computer System Interface kelimelerinin baş harflerinden gelir. ATA standardına göre yeni bir standard olup ilk kez 1986 yılında kullanıma başlanmıştır. SCSI teknolojisi sabit disk sürücülerinde, kaset sürücülerinde, optik sürücülerde, yazıcı ve tarayıcı gibi harici çıkış cihazlarında da yaygın olarak kullanılan bir standarttır.
SCSI teknolojisi, cihaz bağımsızlığı sağlama ilkesiyle geliştirilmiştir. Bu durum, SCSI teknolojisinin teorik olarak her cihazda kullanılabilmesi anlamına gelir. Geliştirildiği ilk yıllarda Apple Macintosh’da ve Sun Microsystems bilgisayarlarında yaygınlaşmaya başlamıştır. Ancak IBM PC dünyasında kullanılagelen daha düşük maliyetli ve yeterli performans sunan ATA standardı nedeniyle PC diye bilinen kişisel bilgisayarlarda pek fazla rağbet görmemiştir. Ayrıca yeni nesil ATAPI standartlarının geliştirilmesi, USB ve FireWire standartlarının ortaya çıkması nedeniyle daha karmaşık ve daha pahalı olan SCSI arayüzü kişisel bilgisayar kullanıcıları için cazip bir teknoloji olmaktan çıkmıştır. Ancak SCSI’nin sunduğu yüksek veri hızı oranları ve çok sayıda cihaz bağlanabilme özelliği nedeniyle iş istasyonları, sunucular ve yüksek seviyeli sistemlerde SCSI harddiskleri yaygın olarak kullanılmaktadır.
SCSI arayüzü belki de bilgisayar dünyasının en kafa karıştırıcı standartlarından biri olsa gerek. Geçmişten günümüze geliştirilen yeni standartlarıyla ve her birine verilen farklı isimleriyle takip edilmesi zor bir süreç karşımıza çıkmaktadır.İşin en can sıkıcı yanı da pek çoğunun farklı çalışma voltajları ve farklı konnektör
yapılarına sahip olması. SCSI arayüzlerinden ve fiziksel yapısından bahsetmeden önce SCSI’yi ATA’dan ayıran özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

-SCSI ve ATA Karşılaştırması-
􀂾 SCSI tabanlı hard diskler, genellikle çağdaşı oldukları ATA disk sürücülerine göre daha yüksek rpm değerlerinde üretilmektedir.
􀂾 SCSI harddiskler, nispeten sunucu uygulamalarına yönelik geliştirildiği için ön bellekleri (cache) daha büyüktür.
􀂾 Sahip olduğu komut yapısı sayesinde (Command Taq Queuing) aynı anda birden fazla komutu işleyebilir. Paralel ATA’da aynı anda yalnızca tek komut işletilebilir. Seri ATA teknolojisiyle birlikte ATA’da da birden fazla komut işletilebilir duruma gelinmiştir.
􀂾 Tek bir hat üzerine ATA’ya kıyasla çok daha fazla cihaz bağlanabilir.
􀂾 Çoğunlukla harici kontrol kartı gerektirirler.
􀂾 Kablo uzunluğu daha fazladır.
􀂾 SCSI veri yolu kontrolcüsü (host controller) kendisine bağlı tüm cihazları mikroişlemciye ek yük getirmeden kontrol edebilir.
􀂾 Bir SCSI zincirindeki tüm cihazlar aynı anda çalışabilme özelliğine sahiptir. Bu durum paralel ATA’ya kıyaslandığında büyük bir performans farkı ortaya koyar. Ancak seri ATA teknolojisinin gelişimiyle birlikte bu fark büyük oranda ortadan kalkmıştır.
􀂾 SCSI teknolojisini kullanan sabit diskler ATA teknolojisini kullanan modellere göre daha pahalıdır.

Mr.ED
02-04-2011, 16:02   |  #3  
Mr.ED avatarı
Yıllanmış Üye
417 mesaj

Raid 0 ve ssd karşılatırırsan daha iyi olur. Şuanda en hızlı ssd(yanlış hatırlamıyosam) 700 süsür yazma - 900 küsür okuma olması lazım bu da normal bir mekanik bir hd tam 6 katında daha fazla.

mehmet1
02-04-2011, 16:18   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
178 mesaj
Alıntı: Mr.ED  
Raid 0 ve ssd karşılatırırsan daha iyi olur. Şuanda en hızlı ssd(yanlış hatırlamıyosam) 700 süsür yazma - 900 küsür okuma olması lazım bu da normal bir mekanik bir hd tam 6 katında daha fazla.
sende abartmışşın ne900     200mb yazma  250 mb okuma olmasın

Mr.ED
03-04-2011, 21:47   |  #5  
Mr.ED avatarı
Yıllanmış Üye
417 mesaj

Şu anda ülkemizde 480MB Okuma / 320MB Yazma değeri satılıyor en yüksek ama ben yabancı kaynaklı bir sitede okudum(700-900 küsür olanını) ve fiyatı baya bir uçuktu. Ama doğru mu onu bilemem. En çok kapasiteli olarakta 1tb olarak bir teknoloji setesinde okumuştum(bu da ne kadar doğru bilmiyorum) özel bir üretimmiş. Ama fiyatları şuan için çok yüksek inşallah 2 yıl içinde uygun fiyata gelirde herkes alabilecek noktaya ulaşır.
Ama bu dediklerim hayal değil bu hızla gelişirse yakında bu noktalar standart haline gelebilir.

Kapalı Hesap (203105)
04-04-2011, 10:13   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 4
4,414 mesaj

http://www.teknobiyotik.com/dona ... ltra-hizli-ssd.html

ali eren
10-04-2011, 15:42   |  #7  
Taze Üye
1 mesaj

bende hafıza kartı var g/ç aygıt sorun hatası veriyor nasıl yapabilirim