SDD disk de nedir pardus yeterde artar.

aaaaaa123123
27-09-2011, 22:05   |  #26  
aaaaaa123123 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
313 mesaj
Alıntı: Coskun.Abi  
Pardus gibi dandik sistemi burda savunup durmayın. Windows 7 ile Pardusu kıyaslamak; Ferrari ile bizim Hacı Muratı kıyaslamak gibi birşey. Pardus ancak Windows 95 ayarında.
Bende Pardusçu Değilim Ama Çok Abarttın Be

XXDEMO
27-09-2011, 22:05   |  #27  
Üye
78 mesaj

La ne linux u yaa.Tamam beleşte ne olmuş?Bi crysis,GTA4,COD,Drit3,Shift oynıyabilirmisin linux ta.Windows ta istedigin programı hemen 2 dk da pc ne internetten indirip kurarsın okadar bişi bilmesende.Nese canım biri beleş zahmetli,uğraş gerektiriyor.Diyeri pahalı,pratik, ve geniş.(minibook umda linux var, sanki onun için yapmışlar,masaüstümde xp sanki onuda,onun için yapmışlar)

aaaaaa123123
27-09-2011, 22:06   |  #28  
aaaaaa123123 avatarı
Yıllanmış Üye
313 mesaj
Alıntı: XXDEMO  
La ne linux u yaa.Tamam beleşte ne olmuş?Bi crysis,GTA4,COD,Drit3,Shift oynıyabilirmisin linux ta.Windows ta istedigin programı hemen 2 dk da pc ne internetten indirip kurarsın okadar bişi bilmesende.Nese canım biri beleş zahmetli,uğraş gerektiriyor.Diyeri pahalı,pratik, ve geniş.(minibook umda linux var, sanki onun için yapmışlar,masaüstümde xp sanki onuda,onun için yapmışlar)
Tekrar Söylüyorum Bende Windowscuyum Ama Wine İle Saydığınız Oyunları Oynamak Mümkün

Wine:Pardusun Windows Tabanlı Programları Çalıştırmasını Sağlayan Uygulama

Son Düzenleme: aaaaaa123123 ~ 27 Eylül 2011 22:07
dabbe1
27-09-2011, 22:19   |  #29  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,665 mesaj
Alıntı: XXDEMO  
PlayOnLinux ile ekran kartının yettiği tüm oyunları oynarsın... ama senin gibi cahiller araştırma yapmayı bile bilmez sadece Linux ne gibi saçma sapan yorumlar yapar... Linux dağıtımlarının en iyi yanı her zaman performans ile çalışmasıdır...

Kapalı Hesap (215956)
27-09-2011, 22:58   |  #30  
Kapalı Hesap
92 mesaj

dabbe1 işin gücün ortalığı karıştırmaktan başka bişey değil. Param var ve Windows kullanıyorum kardeşim sana ne yani. Windows gibi bi işletim sistemini yapmak için Microsoft'ta o kadar adam çalışıyor. Bunun elbette bi bedeli olacak. Hayır kurumu değil ya bu.

dabbe1
27-09-2011, 23:31   |  #31  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
2,665 mesaj

sizde Pardus için ayrılan yerde Windows reklamı yapmayın... MS içine türlü türlü trojan koyar ruhunuz duymaz... 8 ile mevcut anti virüsler çalışmıyor kurulsada güncellenmiyor ne diyeceksin buna? sizin gibi saftirikler olmasa MS batardı...

Kapalı Hesap (153334)
27-09-2011, 23:50   |  #32  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

2 gündür yokum bakın "pcmaker" yine gelmiş.Adam sanki benim iş saatlerimi takip ediyor palavralarını ben işdeyken atıyor.Pcmaker sen bir hiçsin.Sana ödenen paraya çalıştıran patrona iş yerine ve sakinlerine acıyorum.Programın "P" den anlmayan anlasada anlamayan birinin bana bukadar hafif konuşması beni esnetti hatta gülmekten kırıldım.Mayıştım desem yeridir.Sen al eline oyuncak klavyeyi onla oyna.Diğer windows çulara gelince.Windows 8 den sonra eliniz mahkum paşalar gibi ya eski windows sistemlerinde kalıcanız yada diğer işletim sistemlerine geçiceniz.Benim söylediklerim çıkar.Bilgisayarınızı bütçenizi düşünüyorsanız bundan sonra windows xp de dahil korsan windows kullanmayın özellikle windows 8 i.Kullanırsanız sonuçlarınada katlanırsınız.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (153334) ~ 28 Eylül 2011 00:20
Kapalı Hesap (153334)
28-09-2011, 00:03   |  #33  
OP Kapalı Hesap
6,419 mesaj
Alıntı: Boracalin  
Yalnız var ya arkadaşım cidden sıktı bu pardus meselesi...

Bu kaçıncı konu ?

Pardus öyle pardus böyle... İnan pardustan çok daha güzel Linux dağıtımları var... 

Cidden yeter artık hayırlı olsun güle güle kullan ne diyelim daha bilemiyorum... ? 

Benim linuxta masaüstü yöneticisi tercihim gnome'dur her zaman KDE kullanan dağıtımlar otomatikman 1-0 yenik... 

Bu kadar reklama gerek yok... 

Ama benden son nokta... Win7'nin eline hiç biri su dökemez...
(kızacaksın belki , buda benim fikrim...)

işletim sistemleri bölümünde windows mu yazıyor.pardus yazdıgına göre pardusdan bahsediyorum sanki windows bölümüne de pardus yazmışım gibi cümleler kurmayın begenmiyorsanız begenin.Hoşunuza gitmiyorsa gitsin.Zorlanmıyorsanız zorlanın.sıkıldıysanız sıkılın.Başbakan bile yerli üretim için kendini parçalarken bir takım saf halk gurubu bunu yadırgıyor.Len bugüne kadar aldıgınız gavur mallarından ne kazancınız oldu.Para yurt dışına akıp durdu.işşizsen ital malların yüzünden işsizsin.Amele gibi çalışıyor az para alıyorsan bunun sebebi sizlersiniz.Çünkü paranı senin yerine gavur yiyor.Zoruna gidinenin zoruna gitsin.Simdi yurt dışına sony samsung microsoft iphone kola holywood gibi ürünleri ihraç etseydik şimdi amelenin aldıgı maas 10.00 dolar olurdu.Ama size az siz yabancı ürünleri seversniz.Saçınızda kaşınızda kültürünüzde ahlakınızda onlar gibi olsun diyenler var sözüm onlara.Askerde bir laf vardır askere giden bilir giden ler gitmeyenlere açıklasın.Bu ülkeyi seveceksin.Koruyucaksın. Degerlerini yükselticeksin. yerli malı kullanıcaksın bu ülkeyi ya seveceksin ya s.s. yada s.s.....

Kapalı Hesap (153334)
28-09-2011, 00:09   |  #34  
OP Kapalı Hesap
6,419 mesaj

Erkek olan bir daha pardus bölündeyken bana pardusdan bahsetme der.Monitöre kafasını yapıştırmazsam banada "pcmaker" Desinler.(korkmayın sakın yapıştırmam.Sonra başıma bir bela daha gelir önceleri movie maker vardı o gitti yeni sürümü olan pcmaker geldi.Bana sorarsanız ikiside aynı b.k kullanmaya bile deymez.)

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (153334) ~ 28 Eylül 2011 00:13
dabbe1
28-09-2011, 00:16   |  #35  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
2,665 mesaj
Alıntı: black_flood  
dabbe denen çanak yalaksı bakteri ve diğer bkımıl zararlısı övdüğünüz şey sadece basit işler için elbet iyi olabilir ama gidipte hiç bir salak ( sizin gibiler hariç sizler profsunuz ya) gidipte kabak gibi açık kaynak kodlu bir yazılım kullanmaz heleki büyük işlerin yapıldığı yerlerde. örnek kaç tane muhasebe yazılımı çalışıyor linux denen bodur pengueande ???

sadece 1 tane  oda luka belki dos versiyonu eta link logo olabilir . kaç tane grafik tasarım animasyon linux' ta çalışıyor acaba ??? mac için olan çokta bastı bacak penguen yada benekli kedinize uyan yok.

yani reklam yaptık ama çok başardık diyorsunuz hiç bir halt başaramadınız sadece ne kadar cahil olduğunuzu kanıtladınız linux ve windows karşılaştırmasında.

kimin salak olduğu açık ve net ortada Pardus bölümünde Windows reklamı yapan embesilde sensin... ms hortum sokmuş haberin yok... mesajını raporladım kaldıran yok... yoksa bu cevabı önceden vermiştim göt lalesi...

Kapalı Hesap (153334)
28-09-2011, 00:31   |  #36  
OP Kapalı Hesap
6,419 mesaj
Alıntı: black_flood  
dabbe denen çanak yalaksı bakteri ve diğer bkımıl zararlısı övdüğünüz şey sadece basit işler için elbet iyi olabilir ama gidipte hiç bir salak ( sizin gibiler hariç sizler profsunuz ya) gidipte kabak gibi açık kaynak kodlu bir yazılım kullanmaz heleki büyük işlerin yapıldığı yerlerde. örnek kaç tane muhasebe yazılımı çalışıyor linux denen bodur pengueande ???

sadece 1 tane  oda luka belki dos versiyonu eta link logo olabilir . kaç tane grafik tasarım animasyon linux' ta çalışıyor acaba ??? mac için olan çokta bastı bacak penguen yada benekli kedinize uyan yok.

yani reklam yaptık ama çok başardık diyorsunuz hiç bir halt başaramadınız sadece ne kadar cahil olduğunuzu kanıtladınız linux ve windows karşılaştırmasında.

http://www.aaxnet.com/design/linux2.html

Google sunucları İbm sunucuları.Ps3 sony tabetler.Andoid işletim sistemli telefonlar.galaxtab.Aklımıza gelebilecek ve gelmiyen milyonlarca firma senin dedigine göre salak olmalıki linux kullanıyorlar.Hatta chip sunucusu bile linux tabanlı olabilir.Detayları selçuk beyden alın.

dabbe1
28-09-2011, 00:39   |  #37  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
2,665 mesaj
Alıntı: DETROID_35  
http://www.aaxnet.com/design/linux2.html

Google sunucları İbm sunucuları.Ps3 sony tabetler.Andoid işletim sistemli telefonlar.galaxtab.Aklımıza gelebilecek ve gelmiyen milyonlarca firma senin dedigine göre salak olmalıki linux kullanıyorlar.Hatta chip sunucusu bile linux tabanlı olabilir.Detayları selçuk beyden alın.

yok chip serverda ms Windows var...

Server Type:

Microsoft-IIS/7.0

IP Address:

213.243.10.60 Reverse-IP | Ping | DNS Lookup | Traceroute

ASN:

AS12978

IP Location:

- Istanbul         - Istanbul         - Dogan Iletisim Elektronik Servis Hizmetleri Ve Yayincilik Anonim Sirketi

Response Code:

200

Domain Status:

Registered And Active Website

Kapalı Hesap (153334)
28-09-2011, 00:40   |  #38  
OP Kapalı Hesap
6,419 mesaj

Pc maker ve arkadaşları programcı olanlar şunu iyi bilir windows kapalı kaynak koduna sahiptir ve microsoft haricinde kimse windowsda değişiklik yapamaz ve windows un bir parçası gibi bir program yazamaz.Daha açık kaynak kodunun ne oldugunu bilmeyenler sanıyorlarki pardusa yazılan programların yazlımcısı tarafından izlenmesidir.Böyle bişey windowslarda olur linuxlarda olmaz.Hatırlarsanız xp nin içindeki ajanı microsoftun açıklamalarını dinleyin windows çular.30 sayfalık sözleşme imzaladınız ajanda olsa blackdoorda olsa hiçbir hakkınızın olmadıgı sözleşmede yazılı.Ha doğru bazılarınızı ilgilendirmiyor. korsan kullanıyorsunuz ya.Windows 8 de bilgisayarcılar baya bir parça satıcak.Korsan shutdown moterbord korsan shutdown grapiccard korsan kill bil falan filan.

Kapalı Hesap (153334)
28-09-2011, 00:43   |  #39  
OP Kapalı Hesap
6,419 mesaj
Alıntı: dabbe1  
yok chip serverda ms Windows var...
windows 98 mi xp mi kurulu :) 7.0 da nedir. :)

dabbe1
28-09-2011, 00:45   |  #40  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
2,665 mesaj

server için versiyon 7 olan bir Windows server 2008'den önceki versiyon...

Kapalı Hesap (153334)
28-09-2011, 00:50   |  #41  
OP Kapalı Hesap
6,419 mesaj
Alıntı: dabbe1  
server için versiyon 7 olan bir Windows server 2008'den önceki versiyon...
serverlarında bir agırlaşma vardı bunun sebebi o  "7" olmasın.Kursunlar pardusu bizde rahat girelim onlarda rahat etsinler.chip ağır olan yükünü "7" kaldırmıyor.Windows çular kudurmasınlar ama bu bir gerçek.Külüstür makineme pardus kurdum rahatladı.Şimdi interneye yeni makinemin hızında giriyor.Yani linux un rahatlatma bilgisayara adeta spa masajı yapar gibi bir rahatlama özelligide var.Bu özelikten mahrum kalmak tabiki elinizde.Pardusda çalışmayan oyun kalmadı gibi.Adamlar yapmış.Hem pardus kullanıyon hem wındows daha ne isteyeyim ki millet sanal makine kurar pardus windows programlarını sanki kendi programı gibi tanıyorr.Örnegin raamboost programlarını sanal makinede kurun anamakineye işlemez.Ama pardusda pardusunda ramlerini aşşagı çekiyor.Yani windows programı pardusa hizmet veriyor.Microsoft 10 sene sonra yapar artık böyle bişey.(üzüldüm bak windowsda yok.)

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (153334) ~ 28 Eylül 2011 01:05
dabbe1
28-09-2011, 00:53   |  #42  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
2,665 mesaj

Pardus daha server işine girmedi ubuntu server daha uygun...

Kapalı Hesap (153334)
28-09-2011, 01:03   |  #43  
OP Kapalı Hesap
6,419 mesaj

yapıştır pardus olsun....:)

Kapalı Hesap (153334)
28-09-2011, 01:39   |  #44  
OP Kapalı Hesap
6,419 mesaj
Alıntı: kesko  
güzel yalnız bir şeye dikkatini çekerim bir dosyaya tıkladında hemen açmıyor farkında isen...
Farkındayım sende biliyorsun 2.tıklayışımda daha hızlı açılır.Ayrıca tek cekirdekle ve 768mb ramle pardus üzerinden sanal makine üzerine kurulu xp den ayrıca video çekerek xp yi bu hızla açan benim makinemden başkası yok varsada ben bilmiyom.P4 3.0 ht eşittir =İBM serverları (şimdi salladım pcmaker koz olarak kullan kendini savun diye acıdım)
Elin gavuru bunu yazıyor.Biri çevirsin sunu.Google berbat çeviriyor.
thank you for Pardus!

Submitted by torontox (not verified) on Sat, 11/06/2010 - 14:16.
i'm truly delighted seeing Pardus ast the 5th, among the best distros!
Until a few years ago i tried all major distros in the search replacing Windows. However, i was soon disappointed with the way all those distros were user-unfriendly, bloated with apps which most user like me would never need to use. Hence, i decided to quit linux, going back to Windows. However, to my delight, almost in the last minute, i discovered Pardus!
I felt in love with it the moment i tried. Very user-friendly. Very lite and speedy. Very polished and beautiful. And it's been two years since i've been using Pardus without a single complain.
I will never return using Windows. Similarly, i don't think i will try using a diffrent distro for a long time.

İllada biz tercüme edicez.

Pardus için teşekkür ederiz!

14:16 - Sat, 11/06/2010 torontox  tarafından gönderildi.
Ben en iyi dağıtımlar arasında 5. Sırada Pardus u  ast olarak görmekten gerçekten mutluyum!
Birkaç yıl önce ben denedim kadar tüm önemli Windows  ara dağıtımlara kadar. Ancak, ben en kısa zamanda, benim gibi birçok kullanıcı ihtiyaç asla uygulamalar ile kullanıcı, düşmanca, şişirilmiş tüm bu dağıtımlar yolu ile hayal kırıklığına uğradım. Bu nedenle, ben, Windows dan Linux a geçmek  için karar verdim. Ancak, benim zevkim için, neredeyse son dakikadalarda ben Pardus u keşfettim!
Ben denedim, şu an hissettigim aşık olmak gibi. Çok kullanıcı dostu. Çok küçük (fazlalıklardan arınmış) ve hızlı. Çok cilalı(görsel) ve güzel. Ben tek bir şikayet olmadan Pardus kullanır oldum ve iki yıl oldu.
Asla  windowsa dönmeyecegim(artık sevmiyecegim, bütün kabahat benim nakadar yalvarsan boş falan filan). Benzer şekilde, ben uzun bir süre için farklı bir dağıtım kullanmayı deneyiyecegimi sanmıyorum.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (153334) ~ 28 Eylül 2011 11:45
PcMaKeR
28-09-2011, 12:25   |  #45  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj
2 gündür yokum bakın "pcmaker" yine gelmiş.Adam sanki benim iş saatlerimi takip ediyor palavralarını ben işdeyken atıyor.Pcmaker sen bir hiçsin.Sana ödenen paraya çalıştıran patrona iş yerine ve sakinlerine acıyorum.Programın "P" den anlmayan anlasada anlamayan birinin bana bukadar hafif konuşması beni esnetti hatta gülmekten kırıldım.Mayıştım desem yeridir.Sen al eline oyuncak klavyeyi onla oyna.Diğer windows çulara gelince.Windows 8 den sonra eliniz mahkum paşalar gibi ya eski windows sistemlerinde kalıcanız yada diğer işletim sistemlerine geçiceniz.Benim söylediklerim çıkar.Bilgisayarınızı bütçenizi düşünüyorsanız bundan sonra windows xp de dahil korsan windows kullanmayın özellikle windows 8 i.Kullanırsanız sonuçlarınada katlanırsınız.
pcmaker ın p si kadar ol elini öperim senin. Dünkü çocuk bana gelmiş bilgisayar dünyasını öğretiyor. Ya ben çözdüm seni. Kuyruk acısını yedikçe millete saldırıyorsun. son 1 aydır açtığın saçma konulara bak sonra klavyeni yavaşça yere bırak ve uzaklaş pc den. Ciddiyim yazık o makinaya.

Hani bazı insanlar vardır ya bir ordan bişi öğrenir bir burdan sonra bilgili gibi görünmek için bu öğrendiklerini söyler millete. İşte aynı osun. 

Bana verilen maaşı sen vermiyorsun çalıştığım şirketler veriyor. ve tr piyasasında yanlış hatırlamıyorsam iş yapmayana ekmek te verilmiyordu. 

Yazık çok yazık. Forum da mı sorun var nedir. Birşeyler öğrenen uzman oluyor artık. Benim kim olduğumu bilen biliyor. İstediğin kadar çamur at. Çirkef olmadıktan sonra üzerimde kalmaz çamur.

Son olarak şu saçma yorumu düzeltelim:

Pc maker ve arkadaşları programcı olanlar şunu iyi bilir windows kapalı kaynak koduna sahiptir ve microsoft haricinde kimse windowsda değişiklik yapamaz ve windows un bir parçası gibi bir program yazamaz.Daha açık kaynak kodunun ne oldugunu bilmeyenler sanıyorlarki pardusa yazılan programların yazlımcısı tarafından izlenmesidir.Böyle bişey windowslarda olur linuxlarda olmaz.Hatırlarsanız xp nin içindeki ajanı microsoftun açıklamalarını dinleyin windows çular.30 sayfalık sözleşme imzaladınız ajanda olsa blackdoorda olsa hiçbir hakkınızın olmadıgı sözleşmede yazılı.Ha doğru bazılarınızı ilgilendirmiyor. korsan kullanıyorsunuz ya.Windows 8 de bilgisayarcılar baya bir parça satıcak.Korsan shutdown moterbord korsan shutdown grapiccard korsan kill bil falan filan.

"Pcmaker ve arkadaşları programcı olanlar şunu iyi bilir windows kapalı kaynak koduna sahiptir ve microsoft haricinde kimse windowsda değişiklik yapamaz ve windows un bir parçası gibi bir program yazamaz."

msdn i araştır, symantec i araştır, dell gibi hp gibi sunucu bazlı şirketlerin özel yazılımlarını araştır sonra gel birde sana açık kaynak kodlu programların ne demek olduğunu anlatayım. Bir insan bu kadar sallar mı yav. Sallıyor ne yapacan işte garibim.

PcMaKeR
28-09-2011, 12:27   |  #46  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj
windows 98 mi xp mi kurulu :) 7.0 da nedir. :)
Kahkaha :D ::D :DD :D: D:D:D :DD Bu da senin windows hakkında birşey bilmediğinin çok güzel bir kanıtı. Azıcık araştırsan öğrenirdin.

IIS 7. Web sitelerini yayınlamak için windows server 2008 de bulunan windows rolü.

http://www.serdargokcen.com/wind ... s-7-5-kurulumu.aspx

İzle de öğren cahil cahil konuşup bize ne kadar bilgisiz olduğunu kanıtlama...

https://www.chip.com.tr/abcd.asp şu linke tıkla ve gör. sallama bir sayfa isteği yaptım ve hemen IIS in hata sayfası geldi karşıma. Selçuk abi hata detaylarını açmış normalde böyle göstermez sadece 404 hatası verir. İyi incelersen hatalarda c:\ diye başlıyor. Linux ta klasör dizinleri c:\ ile başlamaz.

Bilmiyorsan bilmiyorum de sus yada hiç karışma olaya. Ana muhalefet partisi gibi olma.

Son Düzenleme: PcMaKeR ~ 28 Eylül 2011 12:42
Kapalı Hesap (153334)
28-09-2011, 13:14   |  #47  
OP Kapalı Hesap
6,419 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  
Kahkaha :D ::D :DD :D: D:D:D :DD Bu da senin windows hakkında birşey bilmediğinin çok güzel bir kanıtı. Azıcık araştırsan öğrenirdin.

IIS 7. Web sitelerini yayınlamak için windows server 2008 de bulunan windows rolü.

http://www.serdargokcen.com/wind ... s-7-5-kurulumu.aspx

İzle de öğren cahil cahil konuşup bize ne kadar bilgisiz olduğunu kanıtlama...

https://www.chip.com.tr/abcd.asp şu linke tıkla ve gör. sallama bir sayfa isteği yaptım ve hemen IIS in hata sayfası geldi karşıma. Selçuk abi hata detaylarını açmış normalde böyle göstermez sadece 404 hatası verir. İyi incelersen hatalarda c:\ diye başlıyor. Linux ta klasör dizinleri c:\ ile başlamaz.

Bilmiyorsan bilmiyorum de sus yada hiç karışma olaya. Ana muhalefet partisi gibi olma.

Pardus işletim sistemi konusunda yazdıgın şeylere bak.Yaw bana windows hakkında bir kod göster.Windows un bir hatasını göster madem bukadar övüyon kendini windows un hatalarınıda bulmak zorundasın.Ha sana mp3 programı yaz dedik yazamadın madem windows da bir kod göster bana bukadar bilgilisin ya bunuda bilmen gerekir.Bana kanıt da gösteremiyon çocukca IIS 7 den bahsediyon.IIS 7 nin yanındaki gülme işaretinin dalga geçme ifadesi oldugunu bilmeni isterim ama sende nerde o anlama kapasitesi.Ben söyledikden sonrada bir anlamı yok.(kapasitesiz.)Yada sen acemisn kodda gösterme acıdım windows media player 12 ye yeni bir özellik ekle.Örnegin dts.("ama bunları yapamam ki kapalı kaynak kodu var.")

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (153334) ~ 28 Eylül 2011 13:25
Kapalı Hesap (153334)
28-09-2011, 13:28   |  #48  
OP Kapalı Hesap
6,419 mesaj

Yaw sizin övüdügünüz windows da hiçbir şey değişmiyor anlamadınızmı halen windows media player nasıl yazmışsa microsoft öyle kullanıcaksın diyor.Tema eklenti eklersin ama windows media playeri değiştiremezsin kapalı kod.Ama linuxlardaki herşey değişir açık kod geliştir dts srs woow 3d 4d herşey eklersin değiştirisin istedigin gibi kullanırsın hayır senmi programcısın benni bilemiyorum bunları sen benden daha iyi bilmen lazım.Senin programcı olarak linux u de savunman gerekli çünkü herşeyi yapabildigin sınırların olmadıgı bir birim linux.Savunmuyorsan ozaman sen geliştirici ve programcı değilsin.programcı işletim sistemi savunmaz yada kötülemez programcı daha çok tüm işletim sistemleri över.Sende bir sorun var çözemedim.
Şu adamın hayatını bir okuyun bakın adam ne için linux u bulmuş.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Linus_Torvalds
http://tr.wikipedia.org/wiki/Linux
Linus TorvaldsVikipedi, özgür ansiklopedi

[/url]

Linus Torvalds

Linus Benedict Torvalds (d. [url=http://tr.wikipedia.org/wiki/28_Aral%C4%B1k]28 Aralık 1969HelsinkiFinlandiya) Finlandiya asıllı Amerikalı bir bilgisayar mühendisidir.[1] Linux işletim sistemi<çekirdeğinin geliştiricisi ve proje yöneticisi olup, ABD'de yaşamaktadır. Transmeta'daki görevinden ayrıldığından beri OSDL'de (Açık Kaynak Geliştirme Laboratuvarları) tam zamanlı olarak Linux çekirdeği üzerinde çalışmaktadır. Helsinki Üniversitesi'nden mezun olmuştur.
Linus, Andrew S. Tanenbaum tarafından geliştirilen Minix işletim sisteminin ihtiyacını karşılayamaması üzerine bu sisteme eklemeler yapmak için geliştirmeye başlamış ancak yazmaya başladığı programı zamanla Unix tarzında kişisel bilgisayarlarda çalışabilecek bir işletim sistemi çekirdeğine dönüştürmüştür. Linux adı verilen bu çekirdek şimdi birçok bilgisayar mimarisinde çalışmakta ve tüm Linux dağıtımlarında kullanılmaktadır.

Konu başlıkları [gizle]

Özgeçmiş [değiştir]Linus Torvalds, Anna ve Nills Torvalds'ın oğullarıdır. Tove Torvalds (6 kez Finlandiya ulusal karate şampiyonu) ile evlidir. Patricia, Daniela ve Celeste adlı üç çocukları vardır.
Linus'un Linux'u yazma hikâyesi [değiştir]Linus, Linux çekirdeğini kodlamaya başladığı 1991 yılında 22 yaşındaydı, ancak bunu yapmasına neden olan şey tam olarak çocukça bir meraktı. Bazı çocuklar oyuncakları öylece oynamak yerine içini açıp kurcalamaya meyillidir, Linus da bilgisayarlar konusunda böyle karaktere sahip bir çocuktu. Daha 12 yaşındayken Helsinki Üniversitesinde iktisat profesörü olan büyükbabasının hesaplamalar için kullandığı bilgisayarının başına geçip onun kâğıt üzerine yazdığı yazılım kodlarını bilgisayara geçirerek ona yardım ediyordu. Çünkü o dönemlerde bilgisayarlara işlem yaptırabilmek için hazır yazılımlar neredeyse hiç yoktu ve kullanıcılar aynı zamanda yazılımcı olmalıydı. Zamanla bu bilgisayarın kulanım kılavuzundaki örnek yazılımları yazmaya başlayan Linus bir süre sonra kendi küçük yazılımlarını da yazmaya başlamış. Büyükbabası ölünce de bu bilgisayar ona verilmiş. Linus, diğer çocuklar gibi çeşitli sportif oyunlar oynamak yerine uzun saatler ve günler boyunca kendisini bir bilgisayarla aynı odaya kapatıp yazılım yazmaktan keyif duyan bir kişiliğe sahipmiş. Linus, ilerleyen yıllarda da bilgisayarlara olan bu çocukça merakını ve yazılımlamaya olan ilgisini hiç kaybetmemiş ve kendi yazdığı küçük yazılımlar her zaman hayatının en büyük eğlencesi olmuş.
1990 Yılında öğrencisi olduğu Helsinki Üniversitesi UNIX işletim sistemi kullanmaya ve ders olarak C programlama dili ile birlikte okutmaya karar verir. UNIX, tarihi 1960'lara kadar dayanan, akademik ve askeri alanlarla kamu hizmetlerinde yaygın kullanılan, gücünü sadeliği, temizliği ve basitliğinden alan bir işletim sistemidir. Linus bu dersin kitabı olan ve Hollandalı profesor Andrew Tanenbaum'un işletim sistemleri ile ilgili yazdığı kitabı bir dönem önceden alıp okumaya başlamış. Kitap aynı zamanda Tanenbaum tarafından yazılmış Unix benzeri bir akademik çalışma sistemi olan Minix'i anlatmaktadır. Bu sayede Linus Unix'in gerisindeki felsefeyi ve bu işletim sisteminin neler yapabileceğini öğrenerek hayran olmuş. Ancak evindeki bilgisayar Minix çalıştıramadığından bir yıl boyunca para biriktirip Intel-386 işlemcili bir IBM PC almış. Tabii ki ilk yaptığı şey yeni bilgisayarına Minix kurarak bir taraftan i386 işlemcisini ve PC mimarisini anlamaya çalışmış bir taraftan da Minix sayesinde Unix'e olan merakını giderdiği bir döneme girmiş.
Minix son kullanıcıya hitap etmeyen akademik bir sistem olduğundan kullanıcının araştırıp öğrenmesini teşvik etmek amacıyla bilinçli olarak bazı noktalarda sakatlanmış veya eksik bırakılmış bir yapıya sahiptir. Üzerindeki bazı yazılımlar da Linus'a hiç kullanışlı gelmemiş, bunlardan en önemlisi Üniversitedeki Unix sistemine bağlanmasını sağlayan uçbirim benzetme (Terminal Emulator) yazılımıydı. İşte bu yazılımı beğenmeyen Linus'un kendi uçbirim benzetme yazılımını yazmaya karar vermesiyle Linux'un tarihi başlamış oluyor. Ancak buradaki can alıcı nokta Linus'un sadece yeni bir uçbirim benzetme yazılımı yazmaya başlaması değil bu yazılımı Minix'den ayrı olarak doğrudan donanım kaynaklarını kullanarak yazmaya karar vermesidir. Bunu yapmasındaki amaç da yeni aldığı bilgisayarın nasıl çalıştığını anlamaktı.
Bir süre sonra Linus, üniversite bilgisayarına artık kendi uçbirim benzetme yazılımı ile ulaşıyor olacaktı. İstediğini yapmıştı, yazdığı yazılımın çalışması için bir işletim sistemine ihtiyacı yoktu, bilgisayarını Minix ile değil disketteki yazılımından açtığında kolayca bağlantıyı sağlıyordu ancak bir eksik vardı. Bilgisayara kaydetmek istediği belgeler olduğunda bunu yapamıyordu. Bir yardımcı yazılım ile bir işletim sistemi arasındaki ayrım noktasına işte bu anda geldi. Ancak yaptığının bir işletim sistemine yöneldiğini anlaması yazılımını Minix dosya sistemini okuyup yazabilecek şekilde geliştirdikten sonra oldu. Artık o basit bir uçbirim benzetme yazılımı değildi, kendini aşmıştı ve Linus daha iyisini yapmanın çok eğlenceli olacağını düşünmeye başladı.
Linus sonunda Minix'in kötü ve eksik yönlerinden kurtulmak için radikal bir karar verdi ve kendi disk sürücüsü ve dosya sistemi olan bir sistem yazmaya girişti. Bu gerçekten korkutucu bir karardı çünkü yapmayı planladığı şey teknik açıdan çok ağırdı ve uzun aylar boyunca neredeyse insan üstü bir çalışma temposu gerektiriyordu. Sonuçta Linus 1991 yılının yaz aylarını (ki Finlandiya'da yılın en güzel, insanların güneşin sıcaklığını biraz olsun hissedebildiği kısacık bir dönemdir) evinde pencereye siyah bir perde çekilmiş olarak bilgisayar başında geçirdi. Gece ile gündüzün birbirine karıştığı, yemek-uyku-kodlama ile geçen aylar boyunca Linus karanlık odasında kendi deyimiyle çok tatmin olduğu çok eğlenceli bir dönem geçirdi.
1991'in Eylül ayı geldiğinde artık Linus'un "Freax" adını verdiği işletim sistemi çalışır haldeydi. Aslında yaptığı iş bir işletim sistemi için gerekli olan temel prensipleri ve kuralları kodlamaktı, henüz sistem üzerinde sadece kulanıcı girişi yapıp komut girmenizi sağlayan bir kabuk yazılım ve bir C yazılımlama dili derleyicisi çalışıyordu. Aslında C derleyicisi olması demek pek çok yazılımın derlenip kullanılabilmesi anlamına geliyordu ancak sistem oldukça kararsızdı, bir süre sonra kendiliğinden çöküyordu. Bu nedenle Linus geliştirme için hala Minix'i kullanıyordu. Linus iyileştirme ve geliştirme önerileri almak için Freax'ı üniversitenin bilgisayarı üzerinden internette yayınlamaya karar verdi. Bu konuda üniversiteden kendisine yardım eden Ari Lemke Freax adını beğenmeyerek tasarının diğer adı olan Linux'u kullandı ve tasarı Linux adıyla yayınlandı.
Birkaç ay içinde Linus'a birçok düzeltme önerisi ve hata bildirimi gelmeye başladı. Bir süre bu düzeltmeleri yaptı ancak yazılımdan hata (bug) ayıklamak pek eğlenceli bir uğraş değildi ve Linus tasarıya ilgisini yitirmeye başlamıştı ki kendi yaptığı bir hata nedeniyle bilgisayarındaki Minix kurulu olan bölüm zarar gördü. Elinde tek çalışan sistem Linux kalmıştı ve bu noktada büyük bir radikal karar daha verdi ve Minix'i tekrar kurmak yerine tüm geliştirme işlemleri ile günlük işlerini Linux ile yapmaya başladı. Artık 1992 yılının ilk aylarında Minix'te olmayan bazı özellikler de Linux'a eklenince o güne kadar Minix kullanan pek çok uzman artık özgürce değiştirip geliştirebilecekleri Linux kullanmaya başladı.
Bir yıl geçmeden Linux yüzlerce uzmanın katkısı ve sayısı tahmin edilemeyen kullanıcı kitlesiyle bir üniversite öğrencisinin eğlencesi olmaktan çıkmıştı. Artık ticari Unix sistemlerin sularında gezinmeye başlamıştı ve tamamen özgürce dağıtılıp kopyalanabiliyordu. Birisinin çıkıp Linux kodlarını ticari bir üründe kullanıp kodlarını gizleme tehlikesine karşı Linus 0.12 sürümünü Genel Kamu Lisansı (GPL) lisansı ile dağıttı. Bu da oldukça radikal bir karardı çünkü bu sayede Linux kodlarını ticari olarak kullanmak isteyenler yaptıkları değişiklikleri ve geliştirmeleri herkesin göreceği şekilde açmak zorunda kalacaktı, bu da Linus'un tam olarak istediği şeydi. Çünkü özgür bir yazılımın gelişimi onunla ilgili kaynakların özgürce ulaşılabilir olmasıyla doğrudan bağlantılıydı. Bu kararla birlikte Linux (Linux çekirdeği) bugünlere kadar olan gelişim çizgisine oturmuş oluyordu.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (153334) ~ 28 Eylül 2011 14:04
PcMaKeR
28-09-2011, 14:18   |  #49  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Aynştaynın bir sözü: "Benim için atomu parçalamak insanlardaki önyargıyı yıkmaktan daha kolay."
Bu söz tam senin şuan ki durumuna uyuyor. Ne derler "cuk oturdu". Önyargıyı bırak. Windows un api bilgisi hakkında en ufak bir fikrin yok. En ufak. Programlama ile bilgin olmadığını zaten kanıtladın.

Sen başkalarının konusunda saygısız davranırsan, başkalarının da senin konunda saygısız davranmalarına ve eleştirmelerine ses çıkartmayacaksın. Konuştukça batıyorsun ve çırpındıkça daha da çırpınıyorsun.