Seagate 1TB Taşınabilir Harddisk

enjoyquality
22-09-2009, 22:01   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

Herkese merhaba ve iyi bayramlar. Arkadaşlar benim size iki sorum olacak. Bu konuda epeyce bir muallakta kaldım. Öncelikle şunu öğrenmek istiyorum, bilen bilir! Electro World adlı firmanın Seagate 1TB kampanyası vardı. 129 küsur TL' ye satışta. Ben bundan almak istiyorum fakat anlayamadığım konu, bu harici diskte adaptör destekli çalışıyor. Bu adaptörle çalışması eksta bir avantajmıdır yoksa değilmidir? Yani direkt USB'den çalışsa ne olur? Kusura bakmayın lütfen, biraz acemice sordum sanırım :) Ayrıca bu bahsettiğim Harici diski almamı önerirmisiniz? Yani fiyatı uygun olduğundan istiyorum ama siz değerli forum üyelerinin tavsiyeleri benim için çok önemlidir. Şimdiden teşekkürlerimi iletiyor, tekrar iyi bayramlar diliyorum...

bosluk
22-09-2009, 22:45   |  #2  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Fiyat gayet güzel, gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

Sorunuza gelince, genel olarak 500 gb ve altında usb'den çalışan sürücüler görüyoruz satışta. Bu boyutun üstündeki diskler henüz çıkmadılar. Taşınabilirlikleri ve ek güç istememeleri (ki aslında usb'den güç çektikleri için adaptör olmasa bile gereken watt, kasanızın içindeki güç kaynağından alınıyor) güzel bir unsur tabi, ancak bunun bir dezavantajı mevcut; o da hızları.

Şu anda, adaptörle ya da dahili olarak gelen disklerin genel sürücü hızı standartları 7200 rpm olarak belirlenmiş durumda. Piyasada 10 ve 15 binlikleri de bulabilirsiniz. Ek olarak ana bellek de 16 mb standardından, yavaş yavaş 32 mb'ta doğru kaymakta. Alacağınız Seagate sürücüde bu standartları görebilir ve hızlı bir biçimde sürücünüzü kullanabilirsiniz. Eğer bu model adaptörsüzlerden olsa idi, hem diskin dönüş hızı 4200 rpm civarında olacaktı; hem de önbelleği ortalama 8 mb civarında bulunacaktı.

Umarım bir nebze yardımcı olabilmişimdir. Hayırlı alışverişler dilerim.

reco20
03-10-2009, 14:25   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Bu arada 1.5 ay önce Amerika'da gördüm. 640gb lık sadece usb ile çalışan yeni sürüm bir harici disk piyasaya çıktı