seagate 400gb okuma hızı sorunu

jmania
28-05-2007, 12:41   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
13 mesaj

asus p4p800-x anakartım var... sistemi yenilemeyi düşünüyordum ama sonra maddi olarak sorun yaşayınca sadece seagate 400gb sata2 ncq hdd aldım... elimde zaten pata seagate 120gb vardı... anakartım sata 1 desteklediği için jumper ayarı yaparak sata2 hdd yi de taktım ve xp yi yeni hdd ye kurdum.. ilk birkaç gün sorun yoktu, sonraki günlerde sistem yavaş açılmaya başladı ve derken en son dün farkettim ki sata2 hdd okuma ve yazma hızı yerlerde sürünüyor... aynı video dosyasını eski hdd sorunsuz çalıştırırken yeni "hdd sata2" olan kesik kesik gösteriyor.. bişeyler kurcaladım.. system restore yaptım.. birden kendiliğinden düzeldi.. ama tekrar yaparmı diye tırsıyorum.. açıkçası sorunun ne olduğunu çözemedim.. fikri olan var mı?

erkanc
28-05-2007, 16:11   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

senin anakartın sata1 destekli diskin ise sata2 desteği var bence arkasındaki jumperlarla diskini sata1 çevir ondan sonra sistemin düzgün çalışacağını görebilirsin

Son Düzenleme: erkanc ~ 28 Mayıs 2007 16:11
jmania
28-05-2007, 16:27   |  #3  
OP Taze Üye
13 mesaj

mesajda belirtmiştim... hdd jumperi zaten sata 1 olarak ayarlı.. zaten ilk taktığımda sorun yoktu.. zamanla sorun çıkmaya başladı.. en son dün bazı videoları (yaklaşık 10 gb lık videolar) açmaya çalışırken görüntü ve seste kesilmeler oluşunca diskin okuma ve yazma hızının çok çok düştüğünü anladım.. şöyle örnek verebilirim.. 1 gb lık bir dosyayı geçen hafta yaklaşık 1 dk. da kopyalayabiliyordum ancak dün akşam denediğimde bunun 6-7 dk sürdüğünü gördüm.. ide diskimde ise hiçbir sorun yaşamadan işimi görüyorum... sata disk'e xp kurulu, biosta sata diskimi "third device", ide disk ise "primary slave" olarak görünüyor..

jmania
29-05-2007, 09:41   |  #4  
OP Taze Üye
13 mesaj

dün akşam HDDlife Pro programıyla baktım disklerde bir sorun yok diyor ama güvenemiyorum. Sorunun ne olduğunu çözemedim.. Fikri olan yok mu?