Seagate NCQ HDD sorunu

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
sehrikalp
17-07-2005, 03:13   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
543 mesaj

arkadaşlar; 250 gb Seagate NCQ HDD aldım. yeni bir sistem kurdum. (XP prof) kurulumun başında hdd mi 130 gb civarında gördü. ben 30 gb xp için ayırıp ntfs formatlayıp sistemi kurdum. sonra partition magicle o kalan kısmı görüp hdd mi 30+100+120 olarak üçe böldüm. şimdi system tray de donanımı güvenle kaldır seçeneği çıkıyor ve sanki usb hdd bağlamışım gibi o simge orada duruyor. ama HDD SATA standardında. kaldırmak istesem kaldıracak. evet belki açılışta HDD geri yüklenecek ama. nasıl oluyor bu anlayamadım. (anakartım NCQ destekliyor epox 9NPA nforce 4 ultra)

Recep Baltaş
17-07-2005, 14:36   |  #2  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Aynısı bize oldu desem...Bizde arkadaşın NCq satasını taktık ve sistemi kurduk biraz kucaladık falan daha sonra HDD USB ye dönmezmi...Underground 2 kuralım dedik benim PATA dan yavaş kuruyodu...Olayı çözemedik en sonun da formatı bastık...Önceden kurduğumuz raid ve sata driverlarını ikinci kuruluşta yüklemedik...

Fakat sende bir de 130 GB problemi var bunun nedeni büyük ihtimalle kurduğun XP nin SP' siz olmasıdır...Bir de Bios güncellemesi yaparsan sorun kökten hallolacaktır...

sehrikalp
17-07-2005, 16:03   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
543 mesaj

xp prof. orjinal. sp2 birleştirmesi yapmadım. hemen yapıp deneyeceğim. ayrıca ilk kurulumda 3. parti bir yazılım kurma aşamasında sata kontrolör sürücülerini disketten yüklüyordum. sp2 yi xp profla birleştirince kurulum esnasında sata kontrolör sürücülerini yüklemem gerekmez mi yine, yoksa bunlar sp2 içinde mevcut mu? bu arada çok teşekkür ederim Recep baba.

sehrikalp
18-07-2005, 00:43   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
543 mesaj

sp2 entegrasyonu yapıp sistemi yeniden yükledim. problem yok. tek fark Recep'in de dediği gibi raid ve sata driverlerini yüklemedim. hatta SW sürücülerini bile yüklemedim. Nvidia'nın sitesinde en son sürüm nforce sürücüsünü yükledim. canavar canavar. eksik olma Recep. Selamlar.