Seo Dersleri 5 Sosyal ağlardan kaliteli backlink

webmasteryolcu
09-11-2012, 07:20   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 1
66 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2010

Seo Ders 5
Selamun aleyküm değerli arkadaşlar 5. seo dersimiz için hazırlanan bu makalemizdede site sahiplerinin mutlaka uygulaması gereken seo açısından büyük önem arz eden bir konu sosyal ağlar (sitelerin) kullanımı ve dikkat edilmesi sosyal ağların nasıl kullanılacağını anlatacağım. Bazı yerlerde ise size göstermek istediğim anları aşağıda yer alan videodan izleyeceksiniz. Konuya geçmeden bir önceki dersimizi inceleme imkanı olmayanlar için linkimizi hatırlatlım: Bir önceki ders: Seo Uyumlu Makale Hazırlama


Sosyal Ağların Kullanımı
Sosyal ağlardan kasıt sosyal siteler tüm insanların kullanımına açık geniş kapsamlı ziyaretçi sayısı bulunan dünyaca ünlü sitelerdir. Örnek vermek gerekirse facebook, twitter, frienfeed vs bunlar birer sosyal ağlardır. Site yada blog sahibi olmayan insanlar için kendi yada beğendikleri resimleri, yazıları paylaşsalarda bir site sahibi için bu sosyal platformlar çok büyük önem azr etmelidir.

Sosyal Ağların Önemi Nedir?
Değerli arkadaşlar bir sitenin googlede üst sıralara gelmesinde en büyük etkenlerden birisi backlink almaktır. Backlink alma işlemini yapabileceğimiz bir çok imkan bulunuyor olsada hiç birisi sosyal ağlar ve imleme siteleri kadar doğal olanı değildir. Yani sosyal ağları kullanma amaçlarımızdan birisi olarak backlink amacızdır.

Sosyal Ağlardan Ziyaretçi Çekmek
Yukarda sosyal ağları backlink olarak kullanacağımızı belirttik bir diğer amacımız ise ziyaretçi sitemize hit amacıyla kullanmak olacaktır. Örnek olarak facebooku ele alacak olursak hit almanın gereksinimlerinden birisi beğeni sayımızı artırmaktan geçtiğini bilmeliyiz. Örnek 2000 beğenisi olan bir sayfadan günlük 250 – 300 ziyaretçi alabilirsiniz.

Google Sosyal Ağları Teşvik Etmektedir.
Yukarda sosyal ağları kullanmak için iki neden belirttim şimdi ise en önemli nedenlerden birini söyleyeceğim şuan bulunduğumuz ortamda google sosyal ağları bir kriter olarak görmektedir. bir çok seo analiz sistemlerinde facebook, twitter, google + ile sitenizin durumu incelenip sitenize puanlama yapılmaktadır. Örnek son yıllarda çıkan google+ ile sosyal ağların önemi artmış bu rotamlarda yer alan siteler, alt sayfalar google nezdinde önemli yer edinmektedir.

WordPress Sosyal Ağ Eklentileri
Derslerimiz özellikle wordpress üzerine olması nedeniyle arada bir eklentilere başvuracağız. İllede eklentiye gerek olmayan bu işlemi hizmet veren web sitelerde seçtiğiniz siteleri hazırlayarak kodları sitenize eklemenizlede mümkündür. Yani Sadece html siteler eklenti olarak ekleme imkanı olmayan siteler için geçerlidir.


  • Share Buttons by Lockerz / AddToAny
  • ShareThis: Share Buttons and Sharing Analytics
  • Slick Social Share Buttons
  • Social

WordPress Sosyal Bookmark Eklentisi Kurulumu
Verdiğim listede en popüler 4 sosyal bookmark eklentisi isimlerini verdim size tavsiyem Share Buttons by Lockerz / AddToAny olacaktır. Kendi sitelerimdede kullandığım eklenti olan Share Buttons by Lockerz / AddToAny eklentisi için daha önce kurulum ve ayarlarını anlattığım konu için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.
AddToAny Eklentisi Kurulum

WordPress Sosyal Ağlara İçerik Nasıl Eklenir
Yukardaki eklentilerden birini kullandık yada manuel olarak ekledidiğimizi farzederek seçtiğimiz sosyal sitelere kayıt olmalıyız. Örnek tek siteniz varsa rumuzunuzu site adı olarak seçebilirsiniz etkili olacaktır. Ama çok siteyi aynı rumuzla kullanacaksınız pek tavsiye etmiyorum.

Her yeni yazı ve sayfanızı sosyal ağlara göndermek içeriğinizin daha çabuk indexlenmesi sıralamada üst sıralarda yer almasını sağlayacaktır. O nedenle yazıyı yazıp yayınladığınızda ilk işlem olarak içeriğinizi sosyal ağlara göndermelisiniz. İsterseniz buyrun birlikte gönderelim seo derslerinda uygulamaları göstermek için açtığım web sitemde yeni bir konu ekledim ve şimdi aşağıdaki videoda onu sosyal ağlara eklemeyi göstereceğim. Ben daha önceden kayıt olup giriş yaptığım için genelde siteler giriş bilgileri istemeyecektir.

Sosyal ağlara göndereecğim yeni içeriğim yandaki linktekidir: http://www.tesetturgiyimfirmalari.com/armine linkin uzantısındanda anlaşılacağı üzere konumuz Türkiyenin en gelişmiş eşarp markası olan Armine hakkında olup burda önemli olan 3 kelime mevcuttur Armine, Armine Eşarp ve Armine Giyim olmak üzere kafamda belirledim şimdi sosyal ağlardan link alırken bu 3 kelime arasında dağılım yapacağaım tek kelimeye yüklenmek tehlikelidir.

http://www.youtube.com/watch?v=8etki9eoPgQ

Sosyal Ağlara Otomatik İçerik Gönderimi
Yukarda yaptığımız manuel işlemdi bu işlemi yapan web siteleri ve proğramlar mevcut yine üye olduktan sonra otomatik olarak ekleniyor fakat burada hoş olmayan hepsine aynı başlığı atmasıdır bizim manuel yapmamızda ise dilediğimiz başlıkla kayıt edebiliyoruz.

Bu dersimizinde sonu gelmiş bulunuyoruz değerli arkadaşlar. bir sonraki anlatımda görüşmek üzere sağlıcakla kalınız.