server 2003 den başlayıp öğrenmek istiyorum.

sah1n
18-04-2011, 18:26   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,757 mesaj

Başlangıç olarak kendi bilgisayarıma 2003 kurcam diğer bilgisayarları domaine kaydedip msn yasaklama işte istenmeyen siteleri yasaklama Vs. bu şekilde yavaşdan yavaşdan başlıcam.
Benim için asıl önemli olan popüler olan 2003 e kurulmazsa kurulmaz olan şeyler nelerdir bunların kısa tanımını yapacak arkadaş varsa ne mutlu bana.En önemlisi bana tavsiyede bulunacak şu şekilde başlarsan daha iyi olur diyecek kişilere çok teşekkür ediyorum.

Son Düzenleme: sah1n ~ 18 Nisan 2011 18:31
Yavuz Taşcı
18-04-2011, 18:52   |  #2  
Yavuz Taşcı avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
531 mesaj

Merhaba;
Server 2003 öğrenmek istiyorsanız, başlangıç olarak sisteminize server 2003 işletim sistemini kurun. Server 2003 kurulumunu VMware üzerinde gerçekleştirerek uygulamalarınız için bir lab ortamı oluşturabilirsiniz. İşletim sisteminin kurulumunun akabinde. server üzerine gerekli olan servisleri yani Active Directory, DNS DHCP vs. gibi servislerini kurarak server üzerinde uygulamalar gerçekleştirebilirsiniz. Server 2003 'ün tabiri caizse olmazsa olmazlarından olan "Active Directory" ile başlayabilirsiniz. Active Directory kurulumundan sonra ise, Network ortamınızda bulunan client bilgisayarlarınızı domain'e join ederek group policy yardımı ile client bilgisayarlarınız üzerinde gerekli uygulamaları yapabilirsiniz. Ama başta da belirtmiş olduğum gibi ilk önce Active Directory, DNS, DHCP gibi servislerin ne işe yaradıklarını öğrenerek işe başlayın..  Server 2003 ve diğer işletim sistemleri ile ilgili makale ve video'lar için www.cozumpark.com Bilişim Portalından faydalanabilirsiniz.

Son Düzenleme: Yavuz Taşcı ~ 18 Nisan 2011 18:56
sah1n
18-04-2011, 20:52   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
1,757 mesaj

Verdiğin bilgiler yeterince açıklayıcı oldu teşekkür ederim.
Dediğin gibi kurmadan önce ne işe yaradığın öğreniyim ki mantığını anlayım.

Yavuz Taşcı
18-04-2011, 21:11   |  #4  
Yavuz Taşcı avatarı
Yıllanmış Üye
531 mesaj

Rica ederim..

sah1n
19-04-2011, 13:33   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
1,757 mesaj

Yavuz Bey tekrar rahatsız ediyorum sizi fakat bir kaç sorum daha oldu.
Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda kurulumu mu başarıyla gereçekleştirdim.
Active Directory, DNS, DHCP kurulumlarını başarıyla gerçekleştirdim.
Ağımdaki bilgisayarları domainime kaydettim sorunsuz bir şekilde.

Şimdi biraz daha ileri gitmek istiyorum ve kısıtlamalar konusunda server'a kısıtlama programı mı kurmam gerekir (varsa böyle birşey önerebileceğini) yoksa Active Directory den bu işlemi gerçekleştirebilirmiyim.
Bu arada serverim türkçe

Yavuz Taşcı
19-04-2011, 14:48   |  #6  
Yavuz Taşcı avatarı
Yıllanmış Üye
531 mesaj

Merhaba;
Gerek server bilgisayarlarınız üzerinde, gerekse clinet bilgisayarlarınız üzerinde kısıtlamalar yapmanız için sisteminize ISA Server kurup gerekli policy oluşturarak denemeler yapabilirsiniz.Diğer bir alternatif ise, group ploicy ile de server işletim sisrteminizde kısıtlamalar veya diğer uygulamalar gerçekleştirmeniz mümkün..

Son Düzenleme: Yavuz Taşcı ~ 19 Nisan 2011 15:19