Server 2003 Internet Sunucu ayarları

HPQ-User
17-04-2008, 10:48   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Manas sormuş:
Arkadaşlar Windows 2003 Server Kurulu bir sunucumuz var. burda iss ile localhost ile ulaştığım siteme internetten nasıl ulaşabilirim.

Sabit ip kullanıyorum. modemden herhangi bir portu yönlendirmem mi gerekiyor.? Bu konuda acemi birisiyim. bilgisi olan bir arkadaş varsa yardımlarını bekliyorum....

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Diğer
Sistem Özellikleri:
IBM x236 serisi bir server

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.8.1.13) Gecko/20080311 Firefox/2.0.0.13

cell-o
20-04-2008, 16:23   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
843 mesaj

Bunun için öncelikle internette  "domain" satın almalısınız.Örn: http://www.gkg.net/   sitesine üye olduktan sonra domain adınızı alın.Sonrasında üye menüsünden  öncelikle satın aldığınız statik ip adresinize NS kaydını yönlendirmelisiniz.(  ns1.xxx.com gibi .) Buradaki hizmette tanımladığınız ns kaydını 32 'ye kadar statik ip adresinize yönlendirebilirsiniz.Bu şu anlama geliyor.Eğer 1. nolu DNS Server arızalı olursa otomatik olarak gelen web sorguları 2. nolu statip ip ye yönlendirelecektir.Böylce artık internet ortamında www.xxx.com gelen bir sorgu olduğunda otomatik olarak tüm sorgular sizin statik ip adresinize yönlendirelecektir.Sonrasında yapmanız gereken Windows Server 2003 altında DNS Server kurulumu yaparak IIS altında oluşturduğunuz siteye ait "kayıt oluşturmanız gerekiyor.Bu kayıtta "A" kaydı olarak geçiyor.Örn:
A  192.168.1.1  www.xxx.com  gibi.
Bunu yaparken "Forward lookup zones" altından yapmalısınız.Eğer localhost olarak yani  192.168.1.1 olarak ve ya  wwww.xxx.com olarak açılıyorsa son olarak yapmanız gereken router üzerinde  port forwarding yapmalısınız.NAT yapmanız gereken portlar "53"  DNS portu açmanız yetecektir.Eğer site SSL ise 443 no'lu portuda açmalısınız.

kolay gelsin.