Server(Sunucu)Odası Kurulmadan Önce Yapılması Gere

ancient30
01-08-2018, 16:11   |  #1  
ancient30 avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 2
21 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2018

Server(Sunucu)Odası Kurulmadan Önce Yapılması Gerekenler

 

Küçük ve orta ölçekli şirketlerde BT yöneticileri server odası kurulmadan önce yapmaları ilk şey en uygun koşullarda nasıl bir server odası yapabiliriz bunu düşünmektir. Gelin server odasının yapımını beraber inceleyelim.

Ekipmanların Bulunduğu Odanın Hijyeni

İkinci şey hijyen ve rutubettir.Server odası kurulmadan önce veya sonra içerdeki havanın hijyenliği çok önemlidir.Sunucular server odasına yerleştirildikten sonra takılan kablolar ya da sunucular üzerinde tozlanma sunuculara zarar verebilir.Aslında çok dikkat edilmeyen bir konudur bana göre.Aman ne olcak ya nası olsa sistem tıkır tıkır işliyor.Gerek yok temizlemeye diye düşünmemeliyiz.Çünkü bu ilerde server odasında takılı sunucular ve birçok ekipmana zarar verebilir.Bu da küçük ölçekli şirketlerin BT tarafına ayrılan bütçenin aşırı yükselmesine neden olabilir.

 Ekipmanları Uygun Bir Şekilde Konumlandırma

Bir sunucu rafı ayarlamak, ekipmanı yerine sabitlemek için çok titiz davranılması gerekir. Raftaki tüm ekipman parçaları Ethernet kablolari ile bağlı olduğundan bunları bağlarken uygun kablolama yapmak gerekir.Kabin içinde bulunan sunucular ve diğer bileşenler,masaüstü kullanıcılar,güvenlik kameralarını Ethernet kablosuyla sonlandırmak en uygunudur.Böylece server üzerinde sistemi takip etmek verimlilik açısından çok önemli olcaktır. Server odası oluşturulmadan önce bildiğiniz gibi ekipmanları nası şekilde yerleştircez bu düşünülür.Daha sonrasında bildiğimiz raflar ve dolaplar yerleştirilir.Bunların yapılmasındaki amaç herhangi bir şekilde server arızası meydana geldiğinde bu ekipmanları nereye koyduğumuzu bulmak içindir.Ayrıca bunlar üzerinde gerekirse etiketleme işlemi de yapılabilir.

 Doğru Kablolama

Tüm bu kabloları doğru şekilde yönetmenin en iyi yolu, Ethernet kablosu çalışmalarını sonlandırmak için RJ45 patch panel kullanmaktır. Patch paneli şu şekilde tanımlayabiliriz.Yerel alan ağındaki (LAN) bir patch panel,i, gelen ve giden LAN kablolarını bağlamak ve yönetmek için kullanılan bağlantı noktalarını içeren monte edilmiş bir donanım düzeneğidir. Patch panel, ayrıca yama bölmeleri, yama alanları veya kriko alanları olarak da adlandırılır ve aynı zamanda radyo ve televizyonda yaygın olarak kullanılır.Kablolamayı düzgün yapmak için kullanılır arkadaşlar.

Küçük ölçekli şirketlerde ayrı bir server odası oluşturmak oldukça zordur.Çünkü bildiğiniz gibi bir server odası oluşturmak büyük maliyetler getirilebilir.Server odasının her zaman ayrı bir odada bulunması gerekebilir.Böylece çıkan gürültüyü önler.Ve ekipmanların kurcalanması ve herhangi bir şekilde bir kullanıcı tarafından ekipmanlara verilcek zararın önüne geçilir.

Server odası kurulmadan önce bir önemli adım daha vardır.Şimdi rack cabin kurduk.Bildiğiniz gibi içerdeki ekipmanlar hızlı bir şekilde çalıştığından bir gürültü çıkacaktır.Bunu zaten yukarda belirtmiştik.Teknolojinin ilerlemesiyle rack cabinet  içersinde bulunan raflar artık gürültüyü içerde tutma şeklinde yapılmıştır.

Isı Kontrolü

 Sistem odası oluşturmadan önce bir diğer adımda ısı kontrolüdür.İçerde bulunan ekipmanlar ısıya karşı oldukça hassastırlar ve yüksek ısılarda bozulmaya neden olabilirler.Bunun için birincisi çok kaliteli bir ısı ölçer kullanılması gerekir.İkincisi bu ısı ölçerin içerde meydana gelen ısıyı doğru şekilde göstermesi gerekir.İkinci kısımda çok güzel bir klima sistemi kurulmalıdır.Oda sıcaklığını dengede tutmak için önemlidir.Üçüncüsü ise yangın tüplerinin nereye konumlandırılcağının bilinmesi gerekir.Server odasında herhangi bir şekilde çıkan yangında bu yangın tüpleri sayesinde diğer ekipmanlara zarar gelmeden yangın söndürülebilir.

Düzgün Etiketleme

İlerde meydana gelecek  kazalardan dolayı karışıklığı önlemek için, tüm ekipmanlarınızı doğru şekilde etiketlediğinizden(label) emin olun. Bu amaçla uygun bir etiket satıcısından temin etmek kolaydır.  

Ağ cihazlarında meydana gelebiliecek arızalardan dolayı etiketleme işlemi bu hataların hemen giderilmesini sağlayacaktır.Çünkü hepsinin ayrı bir etiket ismi vardır.Böylece bu arızanın nerden geldiğini bulup bir felaket tablosunun önlenmesinde oldukça etkendir.

Hızlı ve kolay etiketleme için etiket yazıcısı satın almalısınız. Ağ cihazları ve sunucuların IP adresleri ve benzersiz açıklayıcı isimleri ile etiketlenmesi gerekir.

 Güvenlik

Server  odası kurulmadan önce bir diğer adımda güvenliktir.Server ve sunucularda veri akışı belirli bir bitlik kodlamayla şifrelendirilmelidir.Böylece güvenlik bir açısından önemli bir adım oluşturulmuş olur. BT yöneticileri tarafından oluşturulan kullanıcı paylaşım ağlarına herhangi bir şekilde virüs bulaşmasının önlenmesi bir için güvenlik duvarı kullanılmalıdır.Ayrıca bu ağın izlenmesi için bir takım programlarında kullanılması gerekmektedir.Bunlar benim görüşüm arkadaşlar.Diğer fikirlerde doğru olabilir tabiki.Hard diskten  kullanıcılara gidilen bilgiler belirli bir kodlamayla şifrelendirmiş şekilde gitmelidir.Böylece paylaşım yapılan ağının nerden geldiğini bilmek kullanıcı açısından çok zor bir durumdur.BT yöneticileri böylece güvenli bir ağı sağlamış olur. Bazı sistem yöneticileri, çalışanların sunucu odasına erişim sahibi olmasını istemedikleri için izole edilmek istemektedir. Bazı nedenlerle çalışanlar bilgisayar odasına toplanma eğilimindedir. Bazen, sizi bir problemden haberdar ettiğinde daha rahat hissederler; bazen, sadece bir sohbet için uğrarlar. Tabii ki en iyi çözüm, bilgisayar odasını I.T. personel. Güvenlik tuş takımı veya kart erişim sistemi kurarak sunucu odasına erişimi kontrol edebilirsiniz. Bir e-posta sistemi kurarak müşterilerinizle iletişim kurabilirsiniz. Bu sayede müşteriler problemlerini size e-posta ile gönderebilirler. Ayrıca, sunucu odasına kimlerin eriştiğine dair bir günlüğü saklayın. Birçok yasa aslında bunu gerektirir ve cildinizi zaman içinde bir noktada koruyabileceğini göreceksiniz.

Kaynakça

https://www.ugurgunen.com/