sevr antlaşmasının gizli maddeleri

selim_firat
12-01-2016, 11:25   |  #1  
selim_firat avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 15
51 mesaj

üstü kirlice örtülen, açıklanması halinde osmanlı yakın tarihini yeniden yazdırması muhtemel iddia. ancak biz sevr antlaşmasının tam metinlerinden yalnızca 3 tane kaldığı için (roma-paris-atina) bu kıymetli belgeyi okuyamıyoruz. aslında atina belgesi istanbuldaydı ancak 1945 yılında eski osmanlı belgeleriyle satıldılar. bizde bu kıymetli evrağı ancak anılardan öğrenebiliyoruz.

''... ittihatçılık günlerimden bilirsin enver, bu vahidettin bizi hiç sevmezdi. ancak roma'da görüşmelerinden öğrendim ki adamı yanlış tanımışız. vakıa bize söyledi ki , sevr'in gizli metinlerinde ingilizler garanti etmişler ki antlaşmadan 5 yıl sonra bütün mezopatamya havalisini devlet-i ebedi müebbet'e teslim edeceklermiş...''
'londra ve paris'te beş parasız, miralay kazım , sayfa 35'

'halife torunu hafız evliyaullah murat sultan'ın bursada ki ikematgahına gitmek için ismet bey'e çektiğimiz telgraf sonuçsuz kalmıştı. bunun üzerine bu kötü haberi vermek üzere efendimiz rasim bey'e gittim. rasim paşa sürgünde bulunan hanedan üyelerine para vermesi ile tanınan açık niyetli bir bey idi. o yıllarda fransa genelkurmay başkanlığı yapmış olan le-talleq de françois ile paris sokaklarında karşılaşmış. anlattığına göre le-talleq ona demiş ki,

'siz boşa savaşıyorsunuz. eğer ki padişah efendinize isyan etmeseydiniz sadece kuzey afrika topraklarından çıkacaktınız, geri kalan bütün hilafet toprakları halifelik devleti olan osmanlı'ya bırakılacaktı. ancak savaş her şeyi bozdu, üzerine imzalanan lozan ile zaten serv artık geçersizdir. ingilizler bu kadar kolay bu kadar büyük topraklar kazanacağına asla inanamazlardı.'
paşa torunu rasim bey'in yaverlik hizmetinde 4 kıtada hilafet'in izinde, kolağası cevat sayfa 11

cem_batum
12-01-2016, 11:26   |  #2  
cem_batum avatarı
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 7
42 mesaj

o yüzden mi en son istanbul'a donanmalar yanaşmıştı?
ege yunan bayraklarıyla dolmuştu?
akdeniz italyan kaynıyordu?
doğu ve güneydoğu ingiliz ve fransız kolonisi olma yolundaydı?

siz bu kafayla ancak sizin gibileri kandırırsınız.

he ya atatürk olmasa şimdi hilafet topraklarında hüküm sürüyordunuz?
e atatürk yok al sür ulan?
ssüreceğin hilafet suudi arabistan krallarının hilafeti kadar. güneşte sür ama parlasın!

debe editi: trol deyip geçmeyin gerçek hayat bunlara inananlarla dolu. atatürk olmasa 3 kıtadda hüküm sürüyorduk diyen mi ararsın yoksa ruslarla bi savaşsak dümdüz ederiz diyen mi? (yeşilköy'e tatile gelip anıt dikmişlerdi zaten)

Kapalı Hesap (278902)
13-01-2016, 01:10   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 3
13 mesaj
Alıntı: cem_batum  
o yüzden mi en son istanbul'a donanmalar yanaşmıştı?
ege yunan bayraklarıyla dolmuştu?
akdeniz italyan kaynıyordu?
doğu ve güneydoğu ingiliz ve fransız kolonisi olma yolundaydı?

siz bu kafayla ancak sizin gibileri kandırırsınız.

he ya atatürk olmasa şimdi hilafet topraklarında hüküm sürüyordunuz?
e atatürk yok al sür ulan?
ssüreceğin hilafet suudi arabistan krallarının hilafeti kadar. güneşte sür ama parlasın!

debe editi: trol deyip geçmeyin gerçek hayat bunlara inananlarla dolu. atatürk olmasa 3 kıtadda hüküm sürüyorduk diyen mi ararsın yoksa ruslarla bi savaşsak dümdüz ederiz diyen mi? (yeşilköy'e tatile gelip anıt dikmişlerdi zaten)

AMA AMPUL Her şeyi çözer diyen DANGALAKLARI DA Unutmamak lazım! Yeni nesil LED Var gelişin biraz...

Atatürk olmasaydı ARAPLAR BİZİ DÜZERDİ Ruslar bizi ezerdi İNGİLİZLER ...İKERDİ  ALMANLAR Bizi satardı.
Geçmişin anlaşmalarını bırakın satılık ülke 250 MİLYAR DOLAR BORÇ 1 Yıl içinde Kapıya dayananı görün...

Artık HIRSIZLIK SUÇU MECLİSTE Muhakeme edilecekmiş BABAYASANIN 1 MADDESİ.