Siber suçlara yeni cezalar yolda!

ScienceNET
13-06-2011, 17:52   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
787 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2004

En hafif ceza 5 yıl hapisten başlayacak ve özel bir siber suçlar birimi kurulacak

AB ülkeleri siber saldırıda bulunanların daha sert şekilde cezalandırılması konusunda anlaştı. Bu konunun gündeme gelmesinde ve uzlaşma sağlanmasında en büyük etken Fransız hükümeti, Avrupa komisyonları, Citibank, IMF gibi hedeflere yönelik son haftalarda meydana gelen saldırılar oldu.

Avrupa Parlamentosu'nun onayladığı yeni kanunlara göre bilgisayar korsanları işledikleri siber suçun niteliğine göre en az 5 yıldan başlayan hapis cezası alacaklar. Cezaya  tabi olacak suçlar arasında IT sistemlerine zarar verme, eposta bombardımanı düzenleme, kimlik hırsızlığı, botnet saldırıları gibi faaliyetler bulunuyor. Yasa dışı şekilde data, veri akışını kesmek de yeni yasaya tabi olacak suçlardan biri.

AB üyesi 27 ülke ayrıca siber suçlara karşı kendi kanun güçlerinin işbirliğini güçlendirmek için Europol ve Avrupa polisine bağlı faaliyet gösterecek ortak bir özel birim oluşturulması konusunda anlaştı.

Macaristan Adalet Bakanı Luxemburg'da meslektaşları ile yaptığı toplantıdan sonra "Üye ülkelerin geniş desteği sayesinde yakın gelecekte siber suçlar konusunda somut adımlar atabileceğiz" dedi.

Şubat ayında Fransa, G20 toplantısı öncesi bir saldırıya maruz kalmış ayrıca AB kurumları da Mart'taki AB liderleri toplantısı öncesi hedef alınmıştı. Geçtiğimiz hafta da Google, Sony Corp., Nintendo, Lockheed Martin gibi devlerin ardından 200 bin Citigroup kart kullanıcısının bilgilerine hackerlar tarafından ulaşılmıştı. IMF'nin ise aylardır eşi benzeri görülmemiş bir hacker saldırısı altında olduğu ortaya çıkmıştı. Dünyanın pek çok yerinde hükümetler siber saldırıların sayısının ve şiddetinin artış göstermesi nedeniyle siber suçlara karşı strateji oluşturma konusunda acele ediyor.

-HaberTürk-

Çok iyi olmuş :)

ScienceNET
13-06-2011, 17:54   |  #2  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
787 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2004

İntikamı acı oldu!

Anonymous, 3 üyesinin tutuklanması üzerine İspanyol polisine karşı saldırıya geçti

Üç Anonymous üyesini göz altına alan İspanyol polisinin internet sitesi örgütün siber-saldırısına maruz kaldı. Uluslararası haktivist grubu Anonymous (Anonim), bu kez de İspanyol polisinin internet sitesini vurdu.

İspanyol haber ajanslarından verilen bilgilerde, gece yarısından sonra www.policia.es adresindeki İspanyol ulusal polisinin resmi internet sitesine bir saldırı düzenlendiği ve geçici süreyle sitenin bloke edildiği belirtildi. Siteye 03.00-06.00 arasında erişilemediği, ardından normale döndürüldüğü ifade edildi.

Anonymous'un ayrıca iş ve işçi bulma kurumu ile kamu çalışanları hizmet kurumunun internet sitelerine saldırı düzenlediği, bu sitelere girişte halen zorluk yaşandığı bildirildi.

İspanyol polisinin geçtiğimiz cuma günü Anonymous'dan 3 kişiyi İspanya'da yakaladığını açıklamasından sonra grup, polisin internet sitesine saldıracağını duyurmuştu. Polis, yakalanan kişilerin WikiLeaks belgelerinin açıklanmasını önlemeye çalışan bazı Amerikan ve Avrupa kurumsal sitelerine saldırıyı yönettiklerini iddia ediyor.

-HaberTürk-

özkan_oktay
13-06-2011, 18:18   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,356 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2009

Abicim haber ajansı gibisin sayen de Anonymous'a karşı merakım arttı :)