sıcaklık sensörü neden kapalı? amd overdrive

s.e.li.m
27-05-2011, 22:15   |  #1  
s.e.li.m avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
192 mesaj

Merhaba arkadaşlar.
İşlemcim AMD 965 BE II X4 .Bilgisayarı ilk aldığımda ve bir süre sonra  amd over drive programını kurduğumda resimdeki sensörler aktifti.Daha sonralarda üzerinde  hiç oynama falan yapmadım.Bir ay öncesine kadar format atıldı pc'ye.Şimdilerde ise hem speed-fan hem de  AMD Over drive programında temperature değerleri aktif değiL : SpeedFan'da "Core" yazan yer , AMD Over Drive'da ise " Temperature " yazan yerler...

Acaba  işlemcimde bir arıza mı vardır sıcaklıkla ilgili? Cevaplamanızda yardımcı olurmu bilmiyorum ama anakartımda (ASUS M4A785TD-V EVO) EPU-4 Engine diye bir program var enerji tasarrufu gibi faydaları da varmış , onu kullaınyorum ama bi bilgisi olduğunu düşünmüyorum.Yine de sizin bilgilerinize sunuyorum.Resimlerden de inceleyebilirsiniz sıcaklık göstergelerini.
İlgilenen arkdaşlarıma  teşekkürler.

ekran kartı
27-05-2011, 22:48   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,414 mesaj

Formattan sonra bilgisayarla birlikte gelen sürücü CD'sinden Chipseti ve diğer yazılımları yüklediniz mi?

s.e.li.m
27-05-2011, 22:54   |  #3  
s.e.li.m avatarı
OP Yıllanmış Üye
192 mesaj

Formatı ben atmadım  ve yüklemeyi de ben yapmadım o yüzden bilmiyorum maalesef. Nerden kontrol edebilirim onu ? Anakartla gelen CD den bahsediyorsanız ben kendim ekstradan sadece EPU-4 Engine programını  yükledim o kadar.Farklı bişey daha  olması gerekiyorsa yönlendirirseniz memnun olurum.

Onu derken CHİPSET ifadenizi kastetmiştim , diğer bileşenlerin yazılımları yüklendi yani onlarda bir sorun olduğunu sanmıyorum.

Son Düzenleme: s.e.li.m ~ 27 Mayıs 2011 22:58
ekran kartı
27-05-2011, 23:00   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,414 mesaj

Bu arada şimdi farkettim 2. resimde 2 adet fan çalışıyor durumda gözüküyor. FAN1 muhtemelen CPU fanıdır ve bence yavaş çalışıyor. FAN2 ise herhangi bir kasa içi fanı olabilir son derece yavaş çalışıyor.

__

İlk resimde en allta arka plan resminizi biraz görebildim sanırım Windows 7 kullanıyorsunuz. Formattan önce de Windows 7 mi vardı? 

__

Bilgisayarla birlikte gelen sürücü (driver) CD'sini bilgisayara takın otomatik olarak pencere açılacaktır. Oradan bilgisayarınız için gerekli tüm sürücüleri yükleyin. Format atan kişi sadece ses ve görüntüyü kurmuş olabilir.

s.e.li.m
27-05-2011, 23:11   |  #5  
s.e.li.m avatarı
OP Yıllanmış Üye
192 mesaj

Kasamda şuanda cpu fanı da dahil olmak üzere 4 tane fan var.Bunlardan bir tanesi egzos fanı ,biri yan panelde ( fan2 ) , fan 1 yazan ise  dediğiniz gibi cpu fanı. Diğer fan ise aktif değil onu ben bağlayıp çıakrıyorum.
Bu fanların hızlarna gelince , onları ben EPU-4 Engine  programındaki maximum power saving modunda  çalıştırdığım için o değerdeler. Yoksa high mode da çalıştırdığımda hızlaır artıyo ve rahatsız edici bir derecede gürültü oluşturuyolar.Bu moda  bağlı olarak işlemci sıcaklık değerleri 42-48 derecelere  çıkıyor ve ısınıyor(3400 mhz hızında çalıştığı için). şuanda  sıcaklık değerleri normal olduğu için hiç dokunmuyorum.Yani  fan hız değerlerini yükseltmek elimde olan bişey ama ses çıkardıkları için oynamıyorum :)

İşletim sistemim windows 7 32 bit ve format atmadan öncede  aynı işletim sistemine sahiptim.

Birazdan CD yi takıp bakıcam anakartıın Cd sine. Eksik gördüğüm birşey varsa yüklücem.Eğer aklınıza  gelen bir bilgi varsa o sensörlerle ilgili anakartın menüsünde olan , direk onu yükleyip de başlayayım ?

s.e.li.m
27-05-2011, 23:25   |  #6  
s.e.li.m avatarı
OP Yıllanmış Üye
192 mesaj
Alıntı: ekran kartı  
Bu arada şimdi farkettim 2. resimde 2 adet fan çalışıyor durumda gözüküyor. FAN1 muhtemelen CPU fanıdır ve bence yavaş çalışıyor. FAN2 ise herhangi bir kasa içi fanı olabilir son derece yavaş çalışıyor.

__

İlk resimde en allta arka plan resminizi biraz görebildim sanırım Windows 7 kullanıyorsunuz. Formattan önce de Windows 7 mi vardı? 

__

Bilgisayarla birlikte gelen sürücü (driver) CD'sini bilgisayara takın otomatik olarak pencere açılacaktır. Oradan bilgisayarınız için gerekli tüm sürücüleri yükleyin. Format atan kişi sadece ses ve görüntüyü kurmuş olabilir.

anakartın CD sindeki menüler bunlar.Hangilerini yüklemeliyim ? AMD Chipset yazana tıkladığımda sadece onboard ekran kartını yüklüyor sanırım.

ekran kartı
27-05-2011, 23:27   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,414 mesaj

Bilgisayarla gelen CD'lerin çoğunda Install Chipset seçeneği olur. Yüklemek gerekir. Bi' deneyin. SpeedFan fanları ve o ayarı yaptığınız program görüyor yalnızca bu program görmüyorsa sorun programda da olabilir.

s.e.li.m
27-05-2011, 23:32   |  #8  
s.e.li.m avatarı
OP Yıllanmış Üye
192 mesaj

Bulunan seçenekleri yazdım , uygun olan hangisidir yönlendirebilir misiniz. İnstall chipset seçeneği göremedim.Tabi AMD chipset driver 'ı kastetmiyorsanız...Onu yüklersem bu sefer de kendi ekran kartımın güncel driverı iptal olacak ve hatalar oluşmayacak mı_?

Mr.ED
28-05-2011, 00:55   |  #9  
Mr.ED avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
417 mesaj

Hayır hata oluluşmayacak yüklemende bi sakınca chipseti. Harici ekran kartı taktığın için zaten gömülü ekran kartı otmatikman iptal oluyor bu yüzden sorun yok.
Isı konusunda ise bios menüsünde güç seçenekleri ya da başka bi menüde olabilir "termal " yazan bi yer orası aktif mi ona bak. eğer aktif değilse anakart ısı ölçümü yapmaz.

s.e.li.m
28-05-2011, 11:18   |  #10  
s.e.li.m avatarı
OP Yıllanmış Üye
192 mesaj
Alıntı: Mr.ED  
Hayır hata oluluşmayacak yüklemende bi sakınca chipseti. Harici ekran kartı taktığın için zaten gömülü ekran kartı otmatikman iptal oluyor bu yüzden sorun yok.
Isı konusunda ise bios menüsünde güç seçenekleri ya da başka bi menüde olabilir "termal " yazan bi yer orası aktif mi ona bak. eğer aktif değilse anakart ısı ölçümü yapmaz.
Chipset driver ı yükledim , herhangi bir  şey dğeişmedi.
Bios'da bulunan tüm menülere baktım termal diye birşeye rastlamadım.
Bir de , forumunda bi tanesinde buna benzer bi konu gördüm.Şundan olabilir denilmiş;
Asus anakartlarda başlangıçta asus logosu açılırken "4 cores activited" diye bir seçenek çıkıyo. bu 4 çekirdeği de aktif etmek için bir seçenekmiş.bu aktif olursa tüm çekirdeklerin derecesini sıfır gösteriyormuş. Bende böyleydi aktif etmiştim önceden ama dün akşam geri kapattım yine bir değişme olmadı.

Mr.ED
28-05-2011, 20:02   |  #11  
Mr.ED avatarı
Yıllanmış Üye
417 mesaj

Bende asus m4a88td-v evo var. Power menüsünde bende böyle bir menü vardı(yukarıda "termal" diye yazmışım ama yanlışmış ama yazılışı onun gibi bişeydi). Galiba yine power menüsünden fan rpm hızınıda ayarlıyabiliyorsun.
Bi f5 yapıp cmos ayarlarını restle bakalım değişecekmi.

s.e.li.m
28-05-2011, 20:11   |  #12  
s.e.li.m avatarı
OP Yıllanmış Üye
192 mesaj

Fan rpm hızlarıyla ilgili  bi sıkıntım yokki benim.Dediğim gibi sadece o ısı algılayıcıların aktif olmamasını  merak ediyorum. F5 dediğin olayı , BİOS'ta iken mi yapcam yoksa  bios'ta herhangi bi  men ü başlığı altında mı yapmam gerekiyo? Bir de kendi anakartındaki BİOS'u incelesen belki bulabilirsin beni de yönlendirmiş olursun hem ben de uğraşmamış olurum aramakla :)

Mr.ED
28-05-2011, 21:11   |  #13  
Mr.ED avatarı
Yıllanmış Üye
417 mesaj

Şimdi baktım yazıyorum.
power > hw monitor configuratio > bölümünden temprature kısımları "enable" mi ona bak. Değilse "enable (aktif)" et.
bir de;
power > nb thermal protect te "enable" mi ona da bak hacı

not: biostayken nasıl f10 yapıp ayarları kaydedip çıkıyorsak f5 ile de ayarlarıda eski haline getiriyoruz. 

inşallah yardımcı olabilmişidir.

s.e.li.m
28-05-2011, 21:20   |  #14  
s.e.li.m avatarı
OP Yıllanmış Üye
192 mesaj
Alıntı: Mr.ED  
Şimdi baktım yazıyorum.
power > hw monitor configuratio > bölümünden temprature kısımları "enable" mi ona bak. Değilse "enable (aktif)" et.
bir de;
power > nb thermal protect te "enable" mi ona da bak hacı

not: biostayken nasıl f10 yapıp ayarları kaydedip çıkıyorsak f5 ile de ayarlarıda eski haline getiriyoruz. 

inşallah yardımcı olabilmişidir.

Tamamdır kardeşim , F5 yaparak durumu düzelttim.İLgin ve yardımın için çok teşekkür ederim saoL,varoL ;)

(power > nb thermal protect bende yokmuş baktım:)

Son Düzenleme: s.e.li.m ~ 28 Mayıs 2011 21:43
Mr.ED
29-05-2011, 00:26   |  #15  
Mr.ED avatarı
Yıllanmış Üye
417 mesaj

Önemli değil. Bende cmos menüsünü incelerken baktım bu power altında hangi seçenekler var diye hem de daha dün. Şansına iyi ki bakmışım.