Şiddet içeren oyunlar için ilginç bir tespit

CHIP Online
10-02-2009, 20:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Tartışılacak bir rapor daha: Şiddet içeren oyunların etkileri uyuşturucu ya da alkolden farklı değil

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Sidd ... r-tespit_10846.html

Resimlerle: 2008'in en iyi oyunları

Bilindiği üzere bilgisayar oyunlarının zararlı olduğunu düşünen ve bu nedenle çocukların oyunlardan uzak tutmak için yoğun bir çaba gösteren ebeveynlerin sayısı hiç de azımsanacak gibi değil. Bazıları bilgisayar oyunlarının çocuklar üzerinde abartıldığı kadar etkisi olmadığını düşünürken, bir diğer kesim ise bilgisayar oyunlarının çocukların ruh sağlığına ciddi bir şekilde zarar verdiğini öne sürüyor.

Peki bu konuda uzmanlar ne düşünüyor? Bilgisayar oyunları gerçekten de sanıldığı kadar çocuklar üzerinde olumsuz bir etkiye mi sahip?

833 öğrenci üzerinde, tam 1 yıllık gözlem sonucunda hazırlanan bir rapor, özellikle şiddet içerikli oyunların gençlerin ve çocukların ruh sağlığını son derece olumsuz bir yönde etkilediğini ortaya koydu. Yayınlanan raporda şiddet içerikli oyunları oynamanın bazen uyuşturucu ya da alkol almaktan pek farklı olmadığı dile getirilirken, bu tür oyunların çocukların ruh sağlıklarına zarar vermesinden dolayı günlük yaşamlarında insanlardan daha kopuk bir hayat sürdüklerinin altı çizildi.

Söz konusu raporun yayınlanmasının ardından bir açıklama yapan profesör Laura M. Padilla-Walker, oyunların herkes üzerinde aynı olumsuz etkiye sahip olmadığını belirtti. Brigham Young Üniversitesi'ndeki School of Family Life'da görevini sürdüren profesör Padilla-Walker, hazırladıkları bu raporun sadece çocuklar üzerindeki olası zararları gözler önüne serdiğini ifade etti.

Ortalama 20 yaşlarında olan gençlerin interneti genellikle eğlence amaçlı kullandığı, ayrıca cinsel içerikli web sitelerinde fazlaca zaman harcadığı da yine aynı raporun sonuç bölümünde yer aldı.

Tüm konu: Şiddet içeren oyunlar için ilginç bir tespit

Resimlerle: 2008'in en iyi oyunları

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce bu raporda yer alan saptamalar doğru mu?

ReFeRaNSs
10-02-2009, 21:30   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,225 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2008

bence oyunlar değil o gençlerin arkadaş çevreleri yüzünden oluyor veya ailesi yüzünden geçnlerde de ailenin katledilmesi olayı olmuştu adam oyun un oyun olduğunu bilmiyorsa bunu ona öğreten kimse yok mu? yok demekki

Fattur
10-02-2009, 21:33   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

Yayınlanan raporda şiddet içerikli oyunları oynamanın bazen uyuşturucu ya da alkol almaktan pek farklı olmadığı dile getirilirken, bu tür oyunların çocukların ruh sağlıklarına zarar vermesinden dolayı günlük yaşamlarında insanlardan daha kopuk bir hayat sürdüklerinin altı çizildi.

Lan manyakmısınız nesiniz be?(Özür dilerim ama sinirlendim.Bunu da mesaj bittikten sonra ekliyorum)İnsanı durduk yere sinirlendiriyorsunuz.Ne alakası var uyuşturucuyla pc nin.Kendinden mi geçiyorsun sen.Sarhoş mu oluyorsun?Yürüyemiyormusun?Daha sayamadığım çğu şey var.

Ayrıca insanlardan kopuk bir hayat değil direk insanlar la iç içe birşekilde zaman geçiyorlar.Bu adamlar işi bilmiyorlar.Bunlarla uğraşmaktan insan bıkıyor..

mgp
11-02-2009, 09:00   |  #4  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
55 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Şub 2009

ruh sağlığımı bu hükümet bozuyor oyunlar ise mutlu olmamı sağlıyor.Alkış

asichatlaq
22-02-2010, 12:26   |  #5  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Şub 2010

Beyler benim arkadasım var ögrenciyim 6. sınıf arkadasım 13 yasında 6 yasından beri metin 2 counter gibi savas oyunları oynuyon her yaptıgı hareket oyundaki gibi cok farklılık oluyo tek basına takılır hep onun için destekliyorm