Sıfır kasa 1 haftada 2 adet PSU uçurdu.

HPQ-User
04-07-2010, 21:45   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

mehmetali sormuş:
Yukarıda saydığım parçalardan oluşan sistemi kendim 2 hafta önce topladım. exa.com.tr'deki PC sihirbazından toplamıştım. PC'nin montajlı gelmesini istediğim halde montajsız geldi ve parçaları ben montajladım. Sonra bilgisayarı ilk çalıştıracağım zaman PSU'dan hiç elektrik gelmedi. Yandı mı yoksa arızalı mo geldi bilmiyorum. Onu direk geri gönderdim. Sıfır yenisini yolladılar. Gelen 450 watt Akasa PSU'yu taktım çalıştırdım ve tam olarak 3 gün kullandım.
4. gün sabahı bilgisayarın power düğmesine bastığımda bilgisayarda hiçbir tepki gelmedi. Direk power'ı çıkarıp denedim ve power çalışmıyordu. Onu da exa'ya kargo ile yolladım. Şuan yoldadır.
Teknik destek tam bilgi vermedi. Direk gönderin değiştirelim dediler.
Ama sorunun asıl kaynağını çözmedikten sonra nereye kadar böyle gidecek?
PSU'nun çıkış gücünün sisteme yetersiz gelmesi gibi bir durum olabilir mi? 2. PSU'yu kullandığım 3 gün içerisinde özellikle ekran kartını yoracak hiçbir oyun, program, vs. kullanmadım. Sadece 1 adet film izledim.
Bir de ufak bir ayrıntı 2. PSU'yu takıp çalıştırdığım ilk andan itibaren fanı berbat bir koku üflüyordu. Koku fanın etkisiyle baya oda içinde yayılıyordu. Ancak bilgisayarı kapayınva PSU'ya burnunu sokup koklasan bile koku gelmiyordu.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
1- AMD Athlon II X4 630 (2.8GHz) 2MB (AM3 938Pin)
2- MSI 770-C45 AMD770/DDR3 1600MHz S+GL+16X 938pin
3- HI-LEVEL 2 GB 1333 MHz DDR3 RAM (Soğutuculu)
4- PowerColor HD4850 512 MB 256Bit GDDR3 16X
5- Seagate 500 GB 7200 RPM 16MB Barracuda 7200.12 SATA2
6- NEC DVD-Writer
7- Akasa ZEN Siyah ATX Kasa+450W PSU (AK-ZEN450-BKTK)

*Sistemimin tüm parçaları bunlardan oluşuyor.
*Anakartın arka panelde 6, ön panelde de 2 olmak üzere toplam 8 USB çıkışı var.
*Sistemde hiçbir Overclock yapılmamıştır.
*Kasanın üzerinde gelen 2 adet 12 cm'lik ledsiz fanlar kullanılmaktadır.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.2.4) Gecko/20100611 Firefox/3.6.4

Scorp1725
19-06-2011, 13:46   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
14 mesaj

*1 yıl aradan sonra aynı sistem başka bir sorun çıkarmaya başladı.
*3 hafta önce bilgisayarı açmak için Power tuşuna bastım ve bilgisayar açılmadı. Oysaki bikaç saat öncesinde internette gezinirken bilgisayar gayet normal çalışıyordu. Hiçbir sorun yoktu.
*Aklıma daha öncede sorun çıkaran Power Supply'de sorun çıkmış olabileceği geldi.
*Direk PSU'yu söktüm ve forumda anlatıldığı gibi bir tel yardımıyla iki ucu temas ettirerek kasa dışında çalıştırmayı denedim. Sonuç alamadım. Sorun Power'da diye düşündüm.
*Bilgisayarı 1 yıl önce Exa.com.tr'den almıştım. Direk olarak garantiye gönderdim. 2 hafta sonra birebir değişimi yapılmış yeni bir PSU gönderdiler.
*Yeni gelen güç kaynağını bilgisayara bir güzel monte ettim. Fişi takıp düğmeye bastım ve o da ne...
*1 saliseliğine elektrik geliyor, kasa fanları, işlemci fanı, anakart üzerindeki led'ler, power ve HDD ledleri bir anlığına çalışıp duruyor.
*Düğmeye hemen bir daha bastığımda hiçbir tepki olmuyor. Fişi çıkartıp taktığımda bu 1 saliselik çalışma olayı tekrarlıyor.
*PSU'dan İşlemci, ekran kartı, HDD ve DVD'ye giden güç kabloları söküp denedim. Gene aynısı oldu.
*izlemek için--> http://www.youtube.com/watch?v=hxkPTinRDFg
*sizce sorun neden kaynaklanıyordur? Power mı anakart mı ? haftalardır bilgisayarsız kaldım.
buna bi çare bulmam lazım :S Şimdiden teşekkürler...

Kapalı Hesap (154666)
19-06-2011, 16:35   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Bu tür sorunlar genellikle şebeke hatasından kaynaklanır.
İyi topraklanmamış ya da yanlış topraklanmış priz. Prize tam oturmayan gevşemiş, ısınmış fişler.
Aşırı yüksek gelen voltaj.
Az da olsa sistemde aşırı güç çeken bir donanım ya da yanlış irtibatlanmış bir kablo ya da kısadevre edilmiş bir kablo da bu tür arızalara sebebiyet verebilir.

mancukya
30-06-2011, 22:26   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Valla sirket iyi sirketmis adamlarada yazik sayende iflas edicekler senin evin tesisatinda bir sorun yüzüne bu oldugu asikar ama cözüm olayi zor gibi.
Gerci arkadas gereken herseyi söylemis ama yaklasik 1 sene kullandigina göre pek sanmiyorum ama genede bir baktir bence.