Şifre oluşturmayı ona bırakın

CHIP Online
15-10-2011, 13:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

İnternetin en akıllı sitelerinden biri, sizin için en iyi şifreyi oluşturmak için emrinizde!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/sifr ... -birakin_29656.html

Resimlerle: Wolfram geyikleri - Bilgi makinesiyle şakalaşmalar

Kullandığımız internet tabanlı servislerin sayısı arttıkça, hesaplarımızı güvenlik altına almak için ihtiyaç duyduğumuz şifre ve parolaların da sayısı hızla artıyor. Ne yazık ki halen çok fazla sayıda kullanıcı tek bir şifreyi tüm hesapları için kullanıyor ve bu da önemli bir güvenlik açığı oluşturuyor. Ama eğer siz de güvenliğinize önem veriyor ve farklı servisler için özel şifreler kullanıyorsanız bu kez de yeni ve güvenli bir şifre oluşturmakta zorlanıyor olabilirsiniz.

Bu konuda yardım alabileceğiniz pek çok farklı araç var ama özellikle bir tanesi oldukça ilginç. İlk çıktığında Google arama motorunun tahtını sallayabileceği söylenen Wolfram Alpha en azından şimdilik bu hedefe yakın bile değil. Buna rağmen bilgiyi derli toplu ve detaylı olarak aktarması en güzel özelliği. Ayrıca bu durumda olduğu gibi ek hizmetleri de var.

Wolfram Alpha'yı ziyaret ettiğinizde arama kutusuna "password" yazarak (ne yazık ki Wolfram hala Türkçe bilmiyor) size otomatik olarak 8 karakterli bir şifre oluşturmasını sağlayabilirsiniz. Hemen alt tarftaki kutudan karakter sayısını değiştirebilme imkanınız da var.


Tüm konu: Şifre oluşturmayı ona bırakın

İzleyin: Windows 7 ve güvenlik

Resimlerle: Wolfram geyikleri - Bilgi makinesiyle şakalaşmalar

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Siz çok sayıda şifreyi hatırlamak için nasıl bir yöntem kullanıyorsunuz?

YavuzKa
16-10-2011, 00:21   |  #2  
YavuzKa avatarı
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
39 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2009

Normal sitelerde sadece sayıdan oluşan ev telefonumu kullanıyorum ama güvenlik gerektiren sitelerde kullandığım farklı karakterler içeren üç-dört tane kullandığım şifrem var.