[Silinebilir]

crazy_vefa
17-05-2010, 19:07   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Eski tarihli bir konu, kaldırılabilir.

Son Düzenleme: crazy_vefa ~ 10 Şubat 2024 18:09 Neden:
Hayalet 26
17-05-2010, 19:34   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,018 mesaj

Başlat a bas.En alttaki arama kutusuna cmd yaz.Çıkan cmd komutunun üstüne sağ tıkla.Açılan pencerede yönetici olarak çalıştırı seç.Çıkan komut ekranında aynen ( net user administrator /active:yes ) yaz ve biraz bekleyip komut ekranını kapat.Hepsi bu kadar.Artık win 7 de herşeyi özgürce yapabilirsin...

Glorfindel
17-05-2010, 23:42   |  #3  
Yıllanmış Üye
179 mesaj

Uac ayalarını kapatmak istiyosan işlem merkezinde kullanıcı hesabı denetimi ayarlarını değiştir diye bir kısım  var oradaki çubuğu en aşağı çekersen uac kapanır.

noleafclover
17-05-2010, 23:53   |  #4  
Yıllanmış Üye
311 mesaj
Alıntı: crazy_vefa  
yardım yok mu arkadaşlar ???
eğer sistemdeki tek kullanıcı sen isen ve standart hesap kullanıyorsan bilgisayarı güvenli modda başlat bu durumda otomatik olarak arkadaşın bahsettiği gizli yönetici hesabı ile oturum açmış olursun bu hesap üzerinden denetim masasına gidip standart kullanıcı hesabını yöneticiye çevir hepsi bu

mcafee23 ayrılmıştır
18-05-2010, 03:22   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj
Alıntı: Hayalet 26  
Başlat a bas.En alttaki arama kutusuna cmd yaz.Çıkan cmd komutunun üstüne sağ tıkla.Açılan pencerede yönetici olarak çalıştırı seç.Çıkan komut ekranında aynen ( net user administrator /active:yes ) yaz ve biraz bekleyip komut ekranını kapat.Hepsi bu kadar.Artık win 7 de herşeyi özgürce yapabilirsin...

Hepsi bu kadar değil işte;siz standart kullanıcının net user administrator /active:yes komutunu çalıştırabileceğini nereden çıkardınız.
klasör kopyalarken izin alan sistem bu komutu çalıştırırsa microsoft hata yapmış demektir.

konu sahibi arkadaş bu komutu uygulayıp admin hesabını aktif hale getirebildiyse.Zaten kullandığı hesap admindir.O zaman "glorfindel"in dediği gibi UAC'ın pencerelerinden sıkılmıştır bundan, bahsediyordur

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 18 Mayıs 2010 05:05
mcafee23 ayrılmıştır
18-05-2010, 03:29   |  #6  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj
Alıntı: noleafclover  
eğer sistemdeki tek kullanıcı sen isen ve standart hesap kullanıyorsan bilgisayarı güvenli modda başlat bu durumda otomatik olarak arkadaşın bahsettiği gizli yönetici hesabı ile oturum açmış olursun bu hesap üzerinden denetim masasına gidip standart kullanıcı hesabını yöneticiye çevir hepsi

bu da yanlış admin default olarak kapalıdır ve standart kullanıcı bunu "net user administrator /active:yes" komutu ile açamaz

Tek kullanıcı varsa bu da standart hesap ise 3.parti bir program ve bootable bir cd ile sorun çözülebilir.(Aslında bu da teoride imkansız standart hesabın açılması için admin hesabı lazım ve standart hesabı açtıktan sonra admin hesabını silmek içinde admin hesabı lazım.Admin hesabı kendi hesabını da standart hesaba çeviremez.)

YANİ TEK KULLANICI VE STANDART OLMASI NORMAL ŞARTLARDA MÜMKÜN DEĞİL.AMA ADMİN KULLANICI HESABI BAŞKA BİR ETKEN SONUCUNDA SİLİNMİŞ YA DA KULLANILAMIYOR OLABİLİR.

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 18 Mayıs 2010 03:37
noleafclover
18-05-2010, 10:03   |  #7  
Yıllanmış Üye
311 mesaj
Alıntı: mcafee23  

bu da yanlış admin default olarak kapalıdır ve standart kullanıcı bunu "net user administrator /active:yes" komutu ile açamaz

Tek kullanıcı varsa bu da standart hesap ise 3.parti bir program ve bootable bir cd ile sorun çözülebilir.(Aslında bu da teoride imkansız standart hesabın açılması için admin hesabı lazım ve standart hesabı açtıktan sonra admin hesabını silmek içinde admin hesabı lazım.Admin hesabı kendi hesabını da standart hesaba çeviremez.)

YANİ TEK KULLANICI VE STANDART OLMASI NORMAL ŞARTLARDA MÜMKÜN DEĞİL.AMA ADMİN KULLANICI HESABI BAŞKA BİR ETKEN SONUCUNDA SİLİNMİŞ YA DA KULLANILAMIYOR OLABİLİR.
Eğer sistemde herhangi bir sebepten dolayı yönetici hesabı kalmadıysa bilgisayar güvenli mod ile başlatıldığında varsayılan olarak ingilizce de built-in administrator account olarak geçen Türkçe ye yerleşik veya gizli yönetici hesabı olarak çevrilebilecek hesap ile oturum açarsınız.Bu hesabın varolmasının sebebi zaten budur.Yoksa herhangi bir varlık sebebi olmazdı.Eğer siz bu hesabın neden var olduğuyla ilgili benim veya microsoft un bilmediği bir bilgiye sahipseniz ve bunu paylaşırsanız sevinirim.Bununla ilgili microsoft makalesine buradan ulaşabilirsiniz.Eğer ingilizce bilmiyorsanız otomatik çeviri hizmeti size yardımcı olacaktır

Son Düzenleme: noleafclover ~ 18 Mayıs 2010 10:05
mcafee23 ayrılmıştır
18-05-2010, 17:15   |  #8  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj
Eğer sistemde herhangi bir sebepten dolayı yönetici hesabı kalmadıysa bilgisayar güvenli mod ile başlatıldığında varsayılan olarak ingilizce de built-in administrator account olarak geçen Türkçe ye yerleşik veya gizli yönetici hesabı olarak çevrilebilecek hesap ile oturum açarsınız.Bu hesabın varolmasının sebebi zaten budur.Yoksa herhangi bir varlık sebebi olmazdı.Eğer siz bu hesabın neden var olduğuyla ilgili benim veya microsoft un bilmediği bir bilgiye sahipseniz ve bunu paylaşırsanız sevinirim.Bununla ilgili microsoft makalesine buradan ulaşabilirsiniz.Eğer ingilizce bilmiyorsanız otomatik çeviri hizmeti size yardımcı olacaktır
http://support.microsoft.com/kb/942956/en-us/

burada var olan ama aktif olmayan administrator hesabını nasıl aktif hale getireceğiniz yazıyor.Siz ne anladınız bilmiyorum ama sizin dediğiniz gibi "net user administrator /active:yes" gibi birşey göremedim burada.

ayrıca "built-in administrator account" böyle çevrilmez burada "Administrator kullanıcı hesabı,içine inşa edildi" diyor(vistayı kastederek).(Tamam ben de böyle bir hesap yok demedim ki)

Açın vista veya win7'yi güvenli modda başlatın.Bakın bakalım opsiyonel olarak açık mı kapalı mı?
Google çeviri ile de microsoft kütüphanelerini dolaşıp birşeyler anlamaya ve anlatmaya çalışmayın çok kötü çeviriyor.

windows xp kullanıcısı olabilirsiniz.O zaman haklısınız.Windows 7 ve vista da bu şekilde olduğunu zannedebilisiniz.Çünkü xp'de bu admin olayı aynen anlattığınız gibiydi.Ama vistadan sonra işler değişti.
Zaten vista veya win7'de administrator hesabı aktif durumda ise güvenli kipte başlatmanıza gerek yok;normal oturum açarken de bu hesabı görebilir ve erişebilrsiniz.

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 18 Mayıs 2010 17:47
Hayalet 26
18-05-2010, 19:18   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,018 mesaj

Hepsi bu kadar değil işte;siz standart kullanıcının net user administrator /active:yes komutunu çalıştırabileceğini nereden çıkardınız.
klasör kopyalarken izin alan sistem bu komutu çalıştırırsa microsoft hata yapmış demektir.

konu sahibi arkadaş bu komutu uygulayıp admin hesabını aktif hale getirebildiyse.Zaten kullandığı hesap admindir.O zaman "glorfindel"in dediği gibi UAC'ın pencerelerinden sıkılmıştır bundan, 

Sistemde tek kullanıcı hesabı varsa bu zaten sistemi kuran kişidir ve yönetici konumundadır.Standart hesaplar  sistem kurulduktan sonra isteğe  bağlı olarak açılırlar.Windows 7 de yönetici konumunda olmak demek tüm sistemin hakimi olmak anlamına gelmiyor.Bu  nedenle can sıkıcı uac uyarıları ve bazı klasör ve dosyalarda değişime izin vermeyen windows 7 de tüm bu engelleri aşmak için verdiğim komutun uygulanması gerekiyor.Bu komut sayesinde sistem üzerinde tam yetkili olursunuz ve program vs kurulumlarında çıkan can sıkıcı uac uyarılardan kurtulup,tüm dosya ve klasörlerde değişiklik yapabilirsiniz.
Bazı arkadaşlar uac yi  tamamen kapat   diye yazmışlar,ben katılmıyorum,bu şekilde sistem güvenliği oldukça kararsız bir duruma düşecektir.
Benim tavsiyem administratör hesabı dışında başka bir hesap(yönetici veya standart)oluşturup admin hesabını gerekli olabilecek durumlar harici kullanmamak ve uac bildirimlerini de açık tutmaktır.Böylelikle sistem daha kararlı ve güvenli bir şekilde çalışacaktır...

noleafclover
18-05-2010, 19:28   |  #10  
Yıllanmış Üye
311 mesaj
ayrıca "built-in administrator account" böyle çevrilmez burada "Administrator kullanıcı hesabı,içine inşa edildi" diyor(vistayı kastederek).(Tamam ben de böyle bir hesap yok demedim ki)

Açın vista veya win7'yi güvenli modda başlatın.Bakın bakalım opsiyonel olarak açık mı kapalı mı?
Google çeviri ile de microsoft kütüphanelerini dolaşıp birşeyler anlamaya ve anlatmaya çalışmayın çok kötü çeviriyor.
Ana dilim ingilizce Şaşkın

PriveT1977
31-10-2011, 20:49   |  #11  
Taze Üye
5 mesaj
Ana dilim ingilizce Şaşkın
:)) Bu iste harikaydi

69ferhat69
24-11-2012, 16:08   |  #12  
Taze Üye
2 mesaj

ya şimdi benimde bu arkadaş gibi bir sorunum var ben bilgisayarımda 2 tane kullanıcı kullanıyorum... ve bunların bir tanesi adminstör diyeri ise standart ben ikisinide adminstör yapmak istiyorum bu anlatığın uac dosyasını win 7 de nerden bulabilirim uzunca anlatırmısın...

69ferhat69
24-11-2012, 16:09   |  #13  
Taze Üye
2 mesaj

ya şimdi benimde bu arkadaş gibi bir sorunum var ben bilgisayarımda 2 tane kullanıcı kullanıyorum... ve bunların bir tanesi adminstör diyeri ise standart ben ikisinide adminstör yapmak istiyorum bu anlatığın uac dosyasını win 7 de nerden bulabilirim uzunca anlatırmısın...

murat5038
24-11-2012, 17:49   |  #14  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Kullanıcı Hesapları

Hesap türünü değiştir, yönetici bu kadar.

berkakd1
28-01-2013, 14:08   |  #15  
Taze Üye
1 mesaj

ya bendede aynı sorun var ama<<<<<<<Başlat a bas.En alttaki arama kutusuna cmd yaz.Çıkan cmd komutunun üstüne sağ tıkla.Açılan pencerede yönetici olarak çalıştırı seç.Çıkan komut ekranında aynen ( net user administrator /active:yes ) yaz ve biraz bekleyip komut ekranını kapat.Hepsi bu kadar.Artık win 7 de herşeyi özgürce yapabilirsin...<<<<dedi hayalet ben yapıyorum sonra erişim engellendi diyor ne yapmalıyım bir çözüm yolu var mı arkadaşlar?

murat5038
28-01-2013, 21:37   |  #16  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj
Alıntı: berkakd1  
ya bendede aynı sorun var ama<<<<<<<Başlat a bas.En alttaki arama kutusuna cmd yaz.Çıkan cmd komutunun üstüne sağ tıkla.Açılan pencerede yönetici olarak çalıştırı seç.Çıkan komut ekranında aynen ( net user administrator /active:yes ) yaz ve biraz bekleyip komut ekranını kapat.Hepsi bu kadar.Artık win 7 de herşeyi özgürce yapabilirsin...<<<

Onun dediği sadece kapalı admini açmak başka bişeye yaramaz.

Benim dediğimi yapıp açabilirisin.

Onun ve benim dediklerimi yapabilmek için admin oalrak girip hangi kullanıcıyı admin yapmak istiyorsan yapabilirisn standart kullanıcı bu komutları kullanamaz senin dediğin hatayı yerler.

Fatih78
28-01-2013, 21:39   |  #17  
Taze Üye
1 mesaj

Arkadaşlar pcde internetten (facebook'tan) ve diğer sitelerden oyun açtıktan bir süre sonra bilgisayar (0x00000124) hata kodlu bir mavi ekran veriyor ve pc tekrar başlatılıyor.Yeniden açıldığında ise "windows sizi beklenmeyen bir hatadan kurtardı" diye bir küçük pencere açılıyor ve tekrar internette oyun oynarken aynı sorun çıkıyor.YARDIM EDİN LÜTFEN....

murat5038
29-01-2013, 02:55   |  #18  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj
Alıntı: Fatih78  
Arkadaşlar pcde internetten (facebook'tan) ve diğer sitelerden oyun açtıktan bir süre sonra bilgisayar (0x00000124) hata kodlu bir mavi ekran veriyor ve pc tekrar başlatılıyor.Yeniden açıldığında ise "windows sizi beklenmeyen bir hatadan kurtardı" diye bir küçük pencere açılıyor ve tekrar internette oyun oynarken aynı sorun çıkıyor.YARDIM EDİN LÜTFEN....

Yeni bir konu aç Mavi ekran veriyorsa C:windows/minidump klasörünün içindekileri zipleyip bir yere upload et bana linkiniver.

flatron3004
21-08-2013, 11:55   |  #19  
Taze Üye
1 mesaj

Arkadaşlar bn de yönetici hesabı var birde standart kullanıcı Yöneticiye giremiyorum Babam ayaraldı parolası var Standartında var bide bir kaç hakkı var satandarttın Ama oyun oynayamıyorum online yöneticilik hakkı gerekior nasıl hakları alabilirm Bilenler varmı acilen bir yardım hade [":<]

murat5038
21-08-2013, 13:19   |  #20  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj
Alıntı: flatron3004  
Arkadaşlar bn de yönetici hesabı var birde standart kullanıcı Yöneticiye giremiyorum Babam ayaraldı parolası var Standartında var bide bir kaç hakkı var satandarttın Ama oyun oynayamıyorum online yöneticilik hakkı gerekior nasıl hakları alabilirm Bilenler varmı acilen bir yardım hade [":<]

Özel meselelere bakmıyoruz babana söyle yaparsa o yapsın.

KralYazılım21
27-07-2016, 00:16   |  #21  
Taze Üye
1 mesaj

Onaybaşlata cmd yaz yönetici olarak aç oraya net localgroup administrators kullanıcı_adı /add