Silinen Dosyalar

HPQ-User
29-08-2011, 10:23   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

erdemer sormuş:
Bilgisayarımızdan silmiş olduğumuz herşey bilgisayarda depolanıyor mu?Recover my files ı indirdim ve tarattım,binlerce dosya buldu.Benim sorunum şu:sildiğimiz herşey anlaşılan o ki bilgisayarda yer kaplıyor.Bunları tamamen yok etmek mümkünmü?ayrıca silinen herşey nerede depolanır,recover my files bunları nasıl ortaya çıkarıyor,teşekkür ederim.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
pentium 4
1,80ghz
4,80mb ram
microsoft windows xp

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 8.0; Windows NT 5.1; Trident/4.0; .NET CLR 2.0.50727)

Kapalı Hesap (154666)
29-08-2011, 15:03   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Harddiskteki dosyalar harddisk üzerinde 1 ler ve 0 lar şeklinde kaydedilirler. Bunların belli bir düzende okunması ile bilgiler oluşturulur. bu bilgilerin türü dosyanın veri akışı İle ilgilidir. Harddiske format atılsa bile bu 1/0 lar harddisk içerisinde kalmaktadır. (harddiskin sectörleri)
 Eğer bir recovery programı kullanılırsa bu sektörler farklı akış değeriyle incelenerek orada bulunan bilginin nasıl bir akışa sahip olduğu ortaya çıkartılır. Eğer arada herhangi bir değer değişikliği olmamışsa (sektör üzerine bilgi kaydı) Tüm dosya tümüyle geri getirilebilir.
 Eğer bir harddiske ZERO-FİLL komutu verilirse hiçbir bilgi geri getirilemez..