Sistem açılış Sorunu

host_win
22-09-2006, 15:49   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

arkadaşlar benim bilgisayar başlarken windows xp ekranına gelmeden siyah bi ekran çıkıyor ve sol üst köşede bi imlec yanıp sönüyo ve daha ilerlemiyo o ekranda kalıyo neden yapar bunu lütfen yardım edin beyler

viking20
22-09-2006, 17:25   |  #2  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

Siyah Ekran

1-Bellek ile ilg.:
Bilgisayar açılır, fakat görüntü yoktur.
Siyah ekranın ortaya çıkma sebebi, genellikle ekran kartının yerinden çıkması, belleğin yerine tam oturmaması yada bilgisayarın desteklemediği bir belleğin kullanılmasıdır. Belleğin yerine doğru takılıp takılmadığını ve belleği takarken diğer bileşenlerin kablolarının çıkıp çıkmadığını kontrol ediniz.
Bilgisayarınıza doğru bellek türünü taktığınızdan emin olun. Eğer hata kontrolü yapan bellek türü gerektiren bir sisteme paritesiz bellek taktıysanız yada sadece xxxx belleği destekleyen bir sisteme yyyy bellek modülü taktıysanız, açılışta siyah ekran ortaya çıkar.

Bellek ile ilgili bir problem varsa bunun nedeni genellikle aşağıdaki üç sebepten birisidir.:

Hatalı Konfigürasyon: Yanlış bellek takıyor olabilirsiniz yada konfigürasyon kurallarını yanlış uyguluyor olabilirsiniz.
Hatalı Yerleştirme: Bellek yuvaya doğru oturmamış olabilir, yuva arızalı olabilir yada yuva kirlenmiştir temizlenmesi gerekiyor olabilir.
Arızalı Donanım: Bellek modülü arızalı olabilir.
[Bilgisayar arızaları bazen bellek arızası gibi ortaya çıkabilir, bu da sorunun doğru teşhisini ve uygun çözümü uygulamayı zorlaştırır. Örneğin, bir anakart hatası yada bir yazılım hatası, bellek hatası mesajı oluşmasına sebep olabilir.]
------------------------
2-Ekran kartı ile ilg.:
[windows 'a girerken masaüstüne bile girmedi.. kaldı öyle.. siyah ekran..]

------------------------------------
3-Windows XP Professional'a yükseltme sonrası başlangıçta siyah ekran:

-----------------------------------------------------------
4-Windows XP'yi başlattığınızda bilgisayar yanıt vermiyor ve bir siyah ekran görüntüleniyor:

Microsoft Windows XP'yi başlatmaya denediğinizde, Power On Self Test (POST) tamamlandıktan hemen sonra Windows XP logosunun ekranda görüntülenmesi yerine bilgisayarınız yanıt vermeyi kesebilir (askıda kalabilir) ve ekran boş bir siyah ekran görüntülenir.
---------------------------------------
5-Çeşitli:SORU:Elimde Analog PCI TV-RADYO kartı vardı. Daha önce kullanıyordum.
Dün kartı tekrar taktım. Ancak çalışmadı.
Kartı takıp bilgisayarı açtığımda belli bir süre sonra ekran karardı(siyah ekran)ve öylece kaldı. Bunu Windows açılışta yaptı.
Powersupply imi değiştirmiştim. Şunaki 450 W
Sorun ne olabilir bilgilendirirseniz sevinirim.
CEVAP:tv/radyo kartının sürücülerini ve programını sistemi güvenli kipde açıp kaldırın ve ardından bilgisayarı kapatın. kartı taktığınız pci slotu değiştirin ve sistemi açıp tekrar sürücüleri ve programı kurun. ilk olarak aklıma gelen çözüm budur.(alıntı)

Son Düzenleme: viking20 ~ 23 Eylül 2006 02:35
host_win
22-09-2006, 17:51   |  #3  
OP Taze Üye
7 mesaj

saolasın gerçekten çok saol inş halledicem

host_win
22-09-2006, 18:38   |  #4  
OP Taze Üye
7 mesaj

başka bi çözüm yolu bilen varsa lütfen yazsın

viking20
23-09-2006, 10:33   |  #5  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

mesaj ve güncelleme saat farklılığı nedeniyle bu 2.mesaj.:)
Gerçekten, yukarıdakilerin dışında (çözüm)bilen,bildiği olan varsa ltf. buraya yazsın hem biz öğrenmiş oluruz,hem de yanıt daha da gelişmiş olur,malum inter.sloganı :)saygılar.

Son Düzenleme: viking20 ~ 23 Eylül 2006 14:13
ilkercozeli01
02-10-2006, 10:36   |  #6  
Taze Üye
17 mesaj

DONANIMSAL BIR ALAKASI YOK
C NIN ICINDE BOOT DOSYASI
VAR
ONLA ILGILI SECEMIYOR OLABILIR KAPIRKEN ZARAR GORMUS OLABILIR
BENCE GUVENLI MODDA BASLA BOTA BI GOT AT
VE SAGLAMSA  S.O.S. BOTU SEC

jayhawker
04-10-2006, 20:29   |  #7  
Taze Üye
7 mesaj

Benim sorunumda buna benzer xp'yi kurarken mavi ekranda "c0000021 (geçersiz görüntü sağlama toplamı) hatası verdi". Daha sonra tekrar deneyip kurdum fakat şimdi açılırken nerdeyse 30 saniye siyah ekran daha sonra alt tarafta beyaz bir şerit çıkmakta sonrasında da xp açılmakta. Bu neden kaynaklanıyor olabilir?

barisaydiner
04-10-2006, 21:00   |  #8  
Yıllanmış Üye
486 mesaj

aynı sorun bizim arkadaşın laptopunda oldu bana sanırım usb lerden kaynaklanıyo demişti alakası var mı bilmiyorum sizde bi usb aygıtlarınızı takmadan deneyin.