Sistem çöktü, yardım gerek.

Ahmet Ertuğrul
22-11-2009, 13:52   |  #26  
Ahmet Ertuğrul avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,651 mesaj

Windows 7'nin bulup otomatik yüklediği sürücüydü. Şöyle ki; bilgisayarı aero temalı kullanırken tv'yi açtığımda bilgisayar birkaç saniye sonra donuyordu. Onun dışında pencerelerin açılması bile (klasör, program değil) birkaç saniye sürüyordu. Suçu ekran kartına atmada emin olmamın sebebi; ram ekledikten sonra bu sorunların aynı şekilde devam etmesi. Ekran kartını değiştirince bu sorunlarla karşılaşmadım. Ayrıca yukarıdaki mesajımda da daha ayrıntılı anlatmıştım.

OSMAN BAĞÇEVAN
22-11-2009, 13:56   |  #27  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj
Alıntı: Ahmet Ertuğrul  
Bu ikisi olmadığına %100eminim. Kasayı halıdan gelen tozu emmesin diye kapalı bölüme değilyukarı monitörün yanına koydum. Yalnız 5200 kartımın sakatlanmasıkasayı duvara çok yanaştırdığımdan olmuştur diye tahmin ediyorum. İşişten geçtikten sonra fark etmiştim. Şu an yeterli boşlukları koruyorum.

1.Makine yağıyla mı yoksa özel yağı mı var? Tozunu temizlemiştim en son.Yeni fan da alabilirim eğer aynısından bulabilirsem. Bu arada fanındasorun olan kart 5200 değil diğeri. 5200 directx 9 ve 128 mbgerekliliğini karşılıyor. Nasıl uyumsuz oluyormuş ki?

Verdiğinbağlantı IE 6 ve IE 5 için geçerli bir makaleymiş. Hem de oradaanlatılan sorun benimkini karşılamıyor. O yüzden denemedim. Dediğimgibi kasılma işlemcinin tavan yapmasından kaynaklanıyor. 5200 de katkısağlıyordu bu kasılmaya ama artık o yok. Anakart Asus P4P800-X, işlemciIntel P4 2.8 Ghz, bellek 1.5 gb, ekran kartı ATI Radeon 9600 XT (256mb). Başka bilgi gerekiyorsa söyleyin. Teşekkürler ilgilendiğin için.

makina yağı..fx5200 anladım ben uyumsuz olan..
bağlantıda :
  1. Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın.
  2. regsvr32 urlmon.dll yazın ve Tamam'ı tıklatın.
  3. "urlmon.dll dosyasında DllRegisterServer başarılı oldu" iletisini aldığınızda, Tamam'ı tıklatın.
    bunu yapman oldukça iyileştirecektir..
    ayrıca :
    https://www.chip.com.tr/forum/IE8 ... 29.html%3Cbr%20/%3E
    Ama tabi sizin ie yi açıp ,işlemcinin tavan yapması normal birşey değil , anormal birşey..
    Buna sebep olarak virüs ü gösterebilirim yada yine tozlanmadan kaynaklanan bir sorun vardır..

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 22 Kasım 2009 13:57
Kal-El
22-11-2009, 13:59   |  #28  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
816 mesaj

Hemen hemen yakın özellikte sistemler kullanıyoruz. Fark şu ki sizde klasör açmada yavaşlık oluyor, Aero temasında ise TV açınca birkaç saniyelik donma oluyor. Sistem kilitlenmiyor. FX 5200 minimum sistem gereksinimlerini karşılıyor aslında. Windows ile birlikte gelen sürücü de WHQL imzalı, yani sorun olmaması lazım uyumluluk için.

Bendeki sorunda Windows ile gelen 09.10.2006 tarihli sürücü klasörleri v.s. gayet güzel açıyor sizden farklı olarak ancak sistem çeşitli zamanlarda kilitleniyor, özellikle oyun açmaya çalıştığımda. XP sürücüleri ile Aero temasız, fakat sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorum. Siz de FX ile eski sürücüleri kurup kullanabilirsiniz diye düşünüyorum. Bunun dışında gücün yeterli olup olmaması konusunda kararsızım ben. Fanınız o yüzden tam çalışmıyor olabilir.

Ahmet Ertuğrul
22-11-2009, 14:08   |  #29  
Ahmet Ertuğrul avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Osman sağol. Bir deneyeyim en iyisi.

İşte bendeki fark tv açılıyordu normal ama birkaç saniye sonra donuyordu. Bir de ben basit grafikli oyunları bile çalıştıramıyordum. Bilgisayar donuyordu. En son Karayip korsan temalı bir pinball oyunundan bile donuyordu. Ama eski sürücülerle denememiştim.

Psu'm benimki gibi bir sisteme göre fazla bile. (420 W) Birkaç defa bizim burdaki voltaj dalgalanmalarından yanmıştı garanti süresi içinde. Sonra en son bu 420 W'lık Serrano markayı takmışlar. Sonra garanti dolmadan bir tane 600'lük UPS almıştım.

OSMAN BAĞÇEVAN
22-11-2009, 14:09   |  #30  
Denetmen
6,606 mesaj

ikinizinde ortak yönleri var..

Xp yi sorunsuz çalıştırıyor ama işte windows 7 var bi yanda da...
ikiniz de donanımsal olarak sorun yaşıyor olabilirsiniz..Emin değilsiniz bundan..Bence donanım konusunda emin olmanız gerekiyor ki sonra yazılım konusunda şüphelenin..
Bilgisayara chipset yüklenir..Chipset kalbidir bilgisayarın , ikinizde büyük ihtimal yüklemediniz , chipsetleri yok... :(

Ahmet Ertuğrul , sende çok şanslıymışsın..Çift adaptör kablosu + W , psu falan :)
Benim güzel bi sistemim var , ups yok , W 300 , tek modem tek adaptör :)
Sende kötü bir sistem var ...

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 22 Kasım 2009 14:10
Kal-El
22-11-2009, 14:14   |  #31  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
816 mesaj

Windows oyunlarından Chess Titans bile çalışmıyor bende, kilitlenip kalıyor Windows ile gelen sürücüde. XP sürücüsü (169.21) ise sorunsuz çalıştırıyor.

Yonga seti (chipset) sürücülerim yüklü benim. Donanım sorunu olsa XP'de veya Ubuntu'da da sorun yaşardım diye düşünüyorum. Sorun Windows 7 ve Windows 7 ile gelen sürücüye kadar indirgenebiliyor.

Ahmet Ertuğrul
22-11-2009, 14:23   |  #32  
Ahmet Ertuğrul avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,651 mesaj
Alıntı: OSMAN BAĞÇEVAN  
ikinizinde ortak yönleri var..

Xp yi sorunsuz çalıştırıyor ama işte windows 7 var bi yanda da...
ikiniz de donanımsal olarak sorun yaşıyor olabilirsiniz..Emin değilsiniz bundan..Bence donanım konusunda emin olmanız gerekiyor ki sonra yazılım konusunda şüphelenin..
Bilgisayara chipset yüklenir..Chipset kalbidir bilgisayarın , ikinizde büyük ihtimal yüklemediniz , chipsetleri yok... :(

Ahmet Ertuğrul , sende çok şanslıymışsın..Çift adaptör kablosu + W , psu falan :)
Benim güzel bi sistemim var , ups yok , W 300 , tek modem tek adaptör :)
Sende kötü bir sistem var ...

Chipseti nasıl yüklerim peki?

Dahası var :) Psu son yandığında beraberinde anakartı da götürmüştü. Aynısını yokmuş stoklarda. Bir üst modelini vermişlerdi. Sürücüyle ilgili yazdığın yazıyı okuyacağım. XP'yi ikinci işletim sistemi olarak kurabilirm belki. Sırf tarayıcı için.

OSMAN BAĞÇEVAN
22-11-2009, 14:33   |  #33  
Denetmen
6,606 mesaj

: )
Adamlar size mal satıyor..Habire geri götürüyor daha iyisini alıyorsunuz..İyi valla :)

Ben o yazıda ki gibi kullanıyorum da sizin ram miktarı birazcık yetersiz gözüküyor..Hard diskinizde de dediğim gibi sorun olmazsa , kurun gitsin..

Chipset i anakartınızın sitesine girin..Orada olması gerekir mutlaka..
Chipset'i önceden xp de ''motherboard''adlı cd ile yükleyebilirsiniz..Yani o cd içinde vardır ama pek dikkat etmemişsinizdir..Anakartınızın sitesinden windows 7 ile veya vista ile uyumlu sürücüyü yükleyin o yeterli olur..Bilgisayarın kalbi yavaş atmaz chipset sayesinde..

Ahmet Ertuğrul
23-11-2009, 00:43   |  #34  
Ahmet Ertuğrul avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Bios güncellemesi var mı diye Asus'un windows üzerinden ami bios güncelleme programıyla kontrol etmiştim bulamamıştı. Şimdi netten baktım. Bunu buldum.

http://support.asus.com/download ... ct=1&model=P4P800-X

Bendeki 1008, burada son kararlı Bios 1009. Ondan sonra üç tane de beta bios çıkmış. 1009'u mu yükleyeyim sizce yoksa son betayı mı?

Bir de eğer bir şeyler yanlış giderse biosu sıfırlayarak kurtulabilir miyim?

OSMAN BAĞÇEVAN
23-11-2009, 12:43   |  #35  
Denetmen
6,606 mesaj

Beta sürümünü yükleme bence..Yanlış şeyler olabilir ve yapabilirsin diye düşünüyorum..

Bios u sıfırlayamakla bios eski bios a dönmez..Yani 1009 ı siz güncellediniz ve yanlış şeyler oldu..Siz o zaman sıfırlarsanız 1008 e geri dönmez..
Ben yanlış gideceğini zannetmiyorum ki ups de var sizde..Bence 1008 i yedeklemeye gerek yok ama yine de siz bilirsiniz..
Yedeklemek için burayı okursanız yedeklemeyi yaparsınız :

sadece eski bios u bir usb/disk/cd ye flashlayacaksınız..O kadar başka da birşeyi yok..