Sistem çöktü, yardım gerek.

Ahmet Ertuğrul
28-10-2009, 09:47   |  #1  
Ahmet Ertuğrul avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,651 mesaj

Kasayı açtığımda kasa ışıkları ve fanlar çalışıyor. Harddiskin ışığı da yanıyor ancak ne anakartın her açılışta gelen tek bip sesi geliyor ne de ekrana bir görüntü geliyor. Yani biosa bile giremiyorum. Ekrana hiçbir görüntü gelmiyor. Ekran kartında sorun yok çünkü başka bir kartla denedim sonuç aynı.

Aklıma gelen ihtimaller;
1. Anakart yandı (gerçi bir yanık kokusu almadım ya da görsel olarak belirti göremedim),
2. HDD öldü (en çok korktuğum olasılık),
3. Windows çöktü.

Sorun şöyle oluştu. Ekran kartı çok ısınıyordu. Kasayı açıp baktım fanı dönmüyormuş. Çıkarıp baktım, fan ızgarasının içinden geçen kablo fana deyiyormuş, ondan fan hareket etmiyormuş. Onu düzelttim. Taktım, fan kalemle biraz oynatınca yavaşça dönmeye başladı. Sonra oyun oynarken ekran dondu, kasadan resetledim ve problem karşımda.

Şimdiden teşekkürler.

xxömür
28-10-2009, 10:00   |  #2  
xxömür avatarı
Yıllanmış Üye
1,574 mesaj

yanan bişeyler oldugu kesinde ne acaba deneme yanılma yolu ile bulabilirsin ama problemin donanımsal ama harddiskinde sorun yoktur rahat ol

_cypher_
28-10-2009, 10:46   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj

windows yada hdd olmadığı kesin oyle olsaydı bios ayakta olurdu...ekran kartını takarken duzgun takmamış olabilirsin en iyisi sen ekran kartını komple sok baştan tak işlemci fanını kontrol etmende de yarar war olmadı ekran kartın yanmış olabilir

G00GLE
28-10-2009, 10:56   |  #4  
G00GLE avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
747 mesaj

bütün fişleri prizden çekip bios pilini sök. sonra çık parka falan git biraz dolaş:) şaka bir yana en az yarım saat kadar kasaya bios pili sökülü olarak hiç bir elektrik girişi olmasın. (kondansatörlerin boşalması için) sonrasında pili takıp makineyi açmayı dene.

Edit: bu ara yanıt arayüzünde sorunlar var. az önce yazdıklarım gönder dedikten sonra baktım ki silinmiş ve sadece 'bios' kelimesi duruyor. nedendir anlamadım.

Son Düzenleme: G00GLE ~ 28 Ekim 2009 11:05
Ahmet Ertuğrul
28-10-2009, 11:00   |  #5  
Ahmet Ertuğrul avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Ekran kartını söküp tekrar taktım. Zaten ekran kartı fanına bakıp tekrar taktıktan sonra bilgisayar çalışmıştı. Yukarıda anlattım. Başka bir ekran kartıyla da denedim hatta, sonuç aynı.

Bios'a giremiyorum, çünkü ekrana hiçbir şey gelmiyor.

Anakartın yanmasına ya da Windows'un çökmesine razıyım ama inşallah hdd'de sorun yoktur.

Son Düzenleme: Ahmet Ertuğrul ~ 28 Ekim 2009 11:01
Kapalı Hesap (153334)
28-10-2009, 11:16   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 186
6,419 mesaj

Benim tahminim ekran kartını rami yada herhangi bir parçayı iyi oturtmadan bilgisayarını açtın.Ya ana kartın yandı yada şu ünlü bios updateleri kendini göstermeye başladı.

Süleyman.
28-10-2009, 11:17   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Ahmet, en kötüsü olduğunu düşündüğün şeyi ilk önce test et o zaman. Sabit diski başka bilgisayara tak. Remleri de dene, sorun remlerden de kaynaklanabilir, yeni rem almıştın sanırım...

Ahmet Ertuğrul
28-10-2009, 20:59   |  #8  
Ahmet Ertuğrul avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Anakart, hdd ya da Windows'da bir sorun yokmuş. Bios pilini çıkartıp biosu resetledim. Bilgisayarı yeniden başlattım açılmadı. Ben de sonradan eklediğim 2 adet 512 rami çıkarttım. Bunlar 1. ve 3. slottaydı. Dual channel'dan yararlanmak için. Geriye 2 ve 4'teki 256'lar kaldı. Bilgisayarı yeniden başlattım. Bu sefer açıldı.

Sonra 256'lık ramleri 1. ve 3. slotlara taşıdım. Bu sefer de açılışta çift bip(internetten baktım; ram parite hatası diyor). Sonra bunları tekrar 2 ve 4'e taşıdım, hala çift bip alıyorum ve görüntü yok tabi ki. Çıkardığım 512'likler de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde(tek tek, çifter çifter, farklı slotlarda, dual ya da değil) denedim. Hepsinde çift bip sesi geliyor. Şimdi pili tekrar çıkardım. Biosun resetlenmesini bekleyip, arızadan sonra ilk çalıştırabildiğim konfigürasyon olan 2 ve 4'te 256'lıkları bir daha deneyeceğim.

Acaba anakartın 1 ve 3. ram slotlarında elektriksel bir problem oluşmuştu da, 256'lıkları buraya taşıyınca onlar da mı bozuldu diye düşünüyorum. İlk arızada 1 ve 3'te 512'likler takılıydı ve bios reseti ardından onları çıkardığımda sorun çözülmüştü, sonra 256'lıkları 1 ve 3'e taşıyınca tekrar görüntü gelmeme sorunu oldu ama bu sefer çift biple birlikte. Fikri olan var mı? Yeni ram alacağım tabi ki ama hemen alamıyorum. Anakartın slotlarında problem varsa onları da yakmayayım gider ayak. Yani ram slotlarda problem olabilir mi?

Süleyman.
28-10-2009, 21:05   |  #9  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Sorun anakartta gibi Ahmet. Ama net birşey söylemek zor.

OSMAN BAĞÇEVAN
28-10-2009, 21:06   |  #10  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj
Alıntı: Süleyman.  
Sorun anakartta gibi Ahmet. Ama net birşey söylemek zor.
Anakartta sorun olabilir ama en son anakartta sorun var demek doğru değil midir ?
yani nasıl desem , pire için yorgan yakmak ;)

Bip sesi bana ,geçenlerde hard disk den duyduğum sesi hatırlatıyor..hard diskin kablosunda sorun vardı ve bip , bip diye ötüyordu..kabloların yerlerini değiştirince sorun düzelmişti..
Ahmet , senin hard disk ne alemde ? :)

ramlerin slotlarından şüphleniyorsan , tek tek denediğinde çalıştı mı bilgisayar ?
sorun olan slotlara ram takıp , bilgisayarı açmayı dene ?
sorun ramde de olabilir..farklı ramler le farklı slotlara dene..

bu arada nasıl bip sesi çıktığını dikkatli dinleyip, internetten sorgulamayı unutma
deneme yanılma yollarıyla sen bu sorunu çözersin Ahmet , kolay gelsin sana ...yanlız dikkat et , bilgisayarı uçurma :)

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 28 Ekim 2009 21:08
Ahmet Ertuğrul
28-10-2009, 21:07   |  #11  
Ahmet Ertuğrul avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Neyse, en azından sorunun ya ramlerde ya da ankartta olduğunu anladım. Yarın bu konuya bir daha bakarım yeni cevap var mı diye sonra servise gideceğim sanırım. Lütfen başka teorisi olan varsa yine de yazsın. Yardım eden herkese çok teşekkür ederim.

G00GLE
28-10-2009, 21:12   |  #12  
G00GLE avatarı
Yıllanmış Üye
747 mesaj

bios resetlendikten sonra ram takmadan makineye güç ver ve bir kaç saniye bekle. sonra kapatıp ramleri 2 ve 4 değil de 1 ve 2 yada 3 ve 4 slotlarına tak. ve taktığın ramlerin frekanslarına dikkat et. yani 667 ve 800 aynı anda takılı olmamalı (veya 533 ve 667 yada 800MHz).

Süleyman.
28-10-2009, 21:14   |  #13  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj
Alıntı: OSMAN BAĞÇEVAN  
Anakartta sorun olabilir ama en son anakartta sorun var demek doğru değil midir ?
yani nasıl desem , pire için yorgan yakmak ;)
Format mı bu Osman en son tavsiye edeceğiz...

OSMAN BAĞÇEVAN
28-10-2009, 21:28   |  #14  
Denetmen
6,606 mesaj

bir nevi Format da demek istiyorum  :)

bir yanma sonucunda çıkan kıvılcaım veya duman dan sonra , mutlaka birşeyler yanmış ve sistem tekrar açılmadığından büyük bir ihtimalle en başta o parçalardan sorun olabileceğini tahmin etmeliyiz..onların çalıştığını,çalışmadığını anlamak için ise başka bir bilgisayarda bunu denemeliyiz..
bunların sonucunda ise sağlam parçalarla , yine çalışmıyorsa , dediğiniz gibi anakart sorunlu..bunu da bence anlamayan birisi yapmamalı..

zxsel
28-10-2009, 23:26   |  #15  
zxsel avatarı
Yıllanmış Üye
903 mesaj

dostum ıslemcı yanmıs olabılır ıslemcı yada ram oldugu zaman ekran gelmez zaten ama ram olsa bıp bıp eder

ıslemcıyı cıkar tak buyuk ıhtımal ıslemcı ben cok kasa kurdum butıp sorunlar  gelenlde ıslemcı yada anakart yanma sonucu olur ama hemen anakart deme once bı ıslemcı bul dene derım hdd le ılgısı yok bu ıslerın anakarta  hdd jacklarını cekıp te sadece ram ekran kartı  takılı ıkende del  yada f2 ıle bıosa gırarsın eger o sekılde bıle bıosa gıremıyorsan ya bıos pılın bıtmıstır  yada ıslemcı yanmıstır buyuk ıhtımal dedıgımı yap derım.. by zxsel

Recep Baltaş
28-10-2009, 23:45   |  #16  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Şu hala pili çıkaran arkadaşlar: Bu iş için artık pile gerek yok, çay içmenize de gerek yok...Parka da gitmeyin.

Clear CMOS Jumper var artık (5 yıldan beri belkide) çekip yana takıyorsunuz, sonra söküp eski yerine: 1 sn'de BIOS resetleniyor :)

Zaten bu Jumper'ın yanında şu yazar CLR_CMOS ve bu Jumper genelde BIOS piline en yakın olandır.

Ghost Rıder
29-10-2009, 00:27   |  #17  
Taze Üye
4 mesaj

bence kasadaki tüm donaımları cıkar 15 dk sonra geri tak belki o zaman verim alabirain tabi siyah erkan gelmiyorsa

Kruis
29-10-2009, 04:19   |  #18  
Kruis avatarı
Yıllanmış Üye
496 mesaj

Recep beyin dediği gibi Jumperı çıkartıp tak.Sorun anakart + işlemci kısadevresine benziyor.En basitinden bir teknik servisciye git.Yaptırmasan dahi parça değiştirerek sorunu anlarsın.ilk önce anakart ve işlemciyi kontrol ettir.

Ahmet Ertuğrul
29-10-2009, 18:46   |  #19  
Ahmet Ertuğrul avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,651 mesaj
Alıntı: g00gle  
bios resetlendikten sonra ram takmadan makineye güç ver ve bir kaç saniye bekle. sonra kapatıp ramleri 2 ve 4 değil de 1 ve 2 yada 3 ve 4 slotlarına tak. ve taktığın ramlerin frekanslarına dikkat et. yani 667 ve 800 aynı anda takılı olmamalı (veya 533 ve 667 yada 800MHz).
Anlattığın gibi denemiştim. Olmadı yine. Ram parite hatası(açılışta çift bip) neden oluşur? Acaba anakart ramlerin frekanslarını mı karıştırdı? 512'likler 400 mhz, 256'lıklarda 233'tü yanlış hatırlamıyorsam ya da 333.

Recep Baltaş teşekkür ederim. Ben bunu taa lisede öğrenmiştim ama bios pili çıkarılmasını hep duyduğum için onu farklı bir şey sanmıştım, biraz da uygulanmayan bilginin eskimesinden. Bu arada benim pilin yanında iki tane jumper vardı. Ben ikisinin de yerini değiştirmeyi denemiştim fakat çift bipten kurtarmadı. Pilin hemen yanında R367 gibi bir şey onun altında da CLRRTC yazıyordu galiba. Hemen yanında da iki jumper; neyse. Sonuçta bios reseti işe yaramadı.

İşlemciyle ilgili sorun olabileceğini söyleyen birkaç arkadaş da olmuş. Ben de şimdi cevaplara bakmak için kafeye gelmiştim. Yanıma ramleri de aldım. Dönüşte ramleri teknik servise kontrol ettireceğim. Ramlerde sorun yoksa anakart-işlemci için komple kasayı alıp götürürüm artık. Gerçi ramler bozulmuş olsa bile anakartı yine de kontrol ettirmem lazım, sonra yeni ramleri takarım onlar da yanar bir de.

Bu arada moderatör arkadaşlara başlığı değiştirip konuyu gözlemlediğim kadarıyla pek kalabalık olmayan donamım bölümüne taşımadıkları için teşekkür ederim.

Son Düzenleme: Ahmet Ertuğrul ~ 29 Ekim 2009 18:48
OSMAN BAĞÇEVAN
29-10-2009, 21:47   |  #20  
Denetmen
6,606 mesaj

büyük bir ihtimal ramlerde sorun var , on da yoksa anakartın ram slotlarında...

Ahmet Ertuğrul
30-10-2009, 09:54   |  #21  
Ahmet Ertuğrul avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Dün akşam ram parite hatası neden oluşur diye aranırken çok farklı nedenlerinin olabileceğini gördüm. Birisinde ekran kartının sürücülerini kaldırıp yeniden yükleyerek sorununu çözen bile vardı. Ekran kartı deyince eski ekran kartımı yeniden denemek aklıma geldi. Bizim burada o kadar çok bilgisayar teknik servisi var ki; mantar gibi türediler son zamanda. Dolayısıyla hiçbirine güvenemiyorum. Eminim çoğu benim gibi format atmayı, temel donanımları, takıp çıkarmayı bilen, artan bilgisiz bilgisayar kullanıcılarından istifade edip insanları kazıklayan şahıslar. O yüzden ramleri vermeden önce eski ekran kartını takıp denedim. 256'lık ramleri 2 ve 4. slotlara taktım. Sistem açıldı. Şimdilik en azından pazartesiye kadar hiçbir şey denemeyeceğim. Ödev yapacağım. Ondan sonra tekrar uğraşırım ya da bu sefer direk bilgisayarı toplattığım, güvendiğim adama götürürüm. Biraz uzak olduğu için üşeniyordum.

Ödevi kafede yapmak çok zor. İntenete girmek bile zor. Birine gittim. Adam Perfect XP yüklemiş. IE 8 var ama Chip forumda hızlı yanıt, kullanıcı adı, şifre, yanıtla kutularına fareyle tıklanmıyor. Başka birine gittim. Bilgisayarlar külüstür, kağnı gibi. Lisansı dolmuş bir av yüklü. Virüs kaynıyor belli ki. En son dün akşam gittiğim biraz daha iyiydi. Onda da memtest'in sitesinden disket sürümünü indirdim, diskete çekeceğim adam disket yok dedi. :D

Neyse şimdilik çalıştırabildiğim şekilde kullanacağım bilgisayarı. Ram ya da ekran kartını değiştirip bir daha hiç açılmama riskini göze almak istemiyorum pazartesiye yetişecek bir ödevim varken. 256'lık ramleri Windows 7'nin bootaki memory diagnostic aracıyla test ettim. Sorun yok dedi.

Şimdi de modemim bozuldu. Birileri beddua mı etti ne? :D Hepsi üst üste geldi yahu.

Son Düzenleme: Ahmet Ertuğrul ~ 30 Ekim 2009 21:55
Ahmet Ertuğrul
22-11-2009, 00:57   |  #22  
Ahmet Ertuğrul avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Not: Sadece sondaki eğik bölümü okumanız yeterli olur.

Tekrar merhaba. :)

Modemi uzun süre önce hallettim. Teknik servisi aradım, problemin büyük olasılıkla adaptörden kaynaklanabileceğini ve mümkünse başka adaptörle denememi söylediler. Ben de modemi alıp üç blok ötedeki tt bayisine gittim. Adama anlattım o da denedi, gerçekten adaptör bozulmuş. Aradım, ücretsiz adaptör göndereceklerini söylediler. 4-5 gün içinde geldi kargoyla. Hem de iki tane yollamışlar. Pikatel markası.

Neyse, asıl konuya geleyim, bir adet vize sınavım kaldı, acil ödevler de yetiştirildi. Ben de kolları sıvayıp tekrar açılmayan bir kasayla karşılaşma pahasına önce bozuk sandığım ramleri taktım(512x2). Kasayı açtım tek bip sesi gelecek mi diye heyecanla bekliyorum. Geldi, bilgisayar açıldı. Normal çalışıyor. Tabi kıstığım şeyleri hemen tekrar açtım (aerolu tema, kenar çubuğu araçları, bazı başlangıç programları gibi). Sonra C'den D'ye büyük boyutlu bir dosya taşırken bilgisayar dondu. Bu arada uzun süredir dikkatimi çeken şey işlemcinin ufak şeylerde bile, çok sık tavan yapması (%100 CPU kullanımı). Resetleyip, tekrar denedim; yine dondu. Resetledim, temayı klasik windows yaptım. Dosyayı taşırken donma olmadı. Bunun üzerine diğer ekran kartını denemeye karar verdim. Büyük ihtimalle eski ekran kartım (nvidia geforce fx 5200) aeroda can çekişiyordu. Normalde bu kart Windows 7 ve Aero'da zorlanmıyor ancak benim kartım baya eski ve birkaç kez yanmaya yakın deneyim yaşamışlığı var. :)

Tabi, bu arada madem ramler bozuk değilmiş, kesin ekran kartım bozulmuş diye düşünerek ve çalışacağını pek de ummadan diğer kartı (ati radeon 9600 xt) taktım. Açılışta tek bip sesiyle 2. bir şok. Yine çalıştı. Yani şu an bu konuyu ilk açtığımdaki donanımı kullanıyorum.

Şimdi diğer konuya geliyorum. Bu çocuğun da ne sorunlu bilgisayarı varmış diyeceksiniz ama okuyup da fikirlerini, önerilerini sunacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

1.'si bu şimdi taktığım ekran kartının fanı dönmüyor, dönse bile çok yavaş dönüyor. Fanların merkezi yağlanır mı? Yoksa fanın değişmesi mi gerek? Zaten ilk baştaki sistem çökmelerinin de büyük ihtimalle ekran kartının yeteri kadar soğutulamamasından olduğunu düşünüyorum. Çünkü bilgisayar açılmaz hale gelmeden önce birkaç defa oyun oynarken donma, çökme olmuştu.

2.'si işlemcinin sapıtması. Bunu ilk ağabeyim IE'de fark etti. Ben kullanmadığım için pek. Özellikle yeni sekme açarken aşırı bir kasılma oluyordu. (IE 8, 1.5 gb ram, 2.8 ghz işlemci). Önce görev yöneticisinden bakıp bu kasılma anlarında işlemcinin %100'e çıktığını gördüm. Sonra Process Explorer adlı görev yöneticisi alternatifinden kasılmaya sebep olanların ssvagent.exe adlı bir uygulamanın ve kaspersky'nin ie eklentileri olduğunu gördüm. ssvagent java'nın IE için web sayfalarındaki java sürümünü mü ne kontrol ediyormuş. Onu devre dışı bıraktım. Kasılma biraz azaldı. Ama yine IE'nin sekme açılışı yavaş eskisi kadar olmasa da. Onun dışında şu an kendimi sanki şişmiş bir XP kullanıyormuş gibi hissediyorum. Normal bir klasörü açmak bile birkaç saniye sürüyor. (Düzeltme: yeni ekran kartıyla klasör açılışlarındaki performans normale dönmüş.) Her yeni bir uygulama başlatışımda, klasör açışımda işlemciye yüklenme oluyor. Bios güncellemesi için baktım, zaten güncelmiş.

Son Düzenleme: Ahmet Ertuğrul ~ 22 Kasım 2009 01:27
OSMAN BAĞÇEVAN
22-11-2009, 02:48   |  #23  
Denetmen
6,606 mesaj

ram , cpu, chipset  :
bunların bilgisayarınıza reset attıran üçlü...ayrıca sadece psu dan da kaynaklanabilir yada bir virüs...
bilgisayar masalarının kapalı bölümünde ve tam duvara  dayalı iseaşırı ısı birikmesi restarta neden
oluyordur kasa ile pc ninarkasındaki duvar yada  başka kapatıcı bir engel ile arasında en az bi
10-15 cm boşluk bırak yanlarından en az 10 ar cm...boşluk olmalıki tazehava sirkülasyonu sağlıklı
olsun çoğu ev kullanıcısı pc yi sunta-mdfbilgisayar masalarının hapishane gibi bölümlerine koyuyor....yanlış dikkat edin bunlara..2 bin lira ya bilgisayar topluyorsunuz,para  verip aldığınız makinaları koruyun
malum istisnalar dşında çoğumuzun alım gücü sınırlı.makinaları dikkatlikonumlandırıp kullanmalı.
zaten türk halkının elektronik cihazların havaalması için konulan delikli bölümleri üzerine dantel örtü çerçeve biblove vazo yığmaları beni hep güldürmüştür.bu neden çok televizyon yada vcd uydu alıcısı arızalanmıştır.bunları bi dene eğer çözüm olmaz ise yine mesaj at başka şekillerdede yardımcı
olalım...

1.fanların merkezi yağlanır..öncelikle tozların temizlenmesi gerekir..sonrasında fanın değişmesi daha doğru olur.
Sizin bu ekran kartı fx5200 varya , Kal-El adlı forum üyemiz tarafından ben bu ekran kartıyla içli dışlı oldum..Windows 7 ile uyumlu değil'miş..Kal-El 'i bulabilirsin, forum konularını oku öncelikle..

2.ie de birşey denemeyin..

bunları yapın , bakın bakalım ie kasıyormu...ee ie kasmıyor diye bilgisayar süper mi , tabiki değil...
Sizin de Kal-El gibi sisteminiz kötü malesef...anakartı falan gerekenleri yazarsanız bizde bakalım isterseniz..

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 22 Kasım 2009 02:54
Ahmet Ertuğrul
22-11-2009, 13:35   |  #24  
Ahmet Ertuğrul avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,651 mesaj
ram , cpu, chipset  :
bunların bilgisayarınıza reset attıran üçlü...ayrıca sadece psu dan da kaynaklanabilir yada bir virüs...
Bu ikisi olmadığına %100 eminim. Kasayı halıdan gelen tozu emmesin diye kapalı bölüme değil yukarı monitörün yanına koydum. Yalnız 5200 kartımın sakatlanması kasayı duvara çok yanaştırdığımdan olmuştur diye tahmin ediyorum. İş işten geçtikten sonra fark etmiştim. Şu an yeterli boşlukları koruyorum.
1.fanların merkezi yağlanır..öncelikle tozların temizlenmesi gerekir..sonrasında fanın değişmesi daha doğru olur.
Sizin bu ekran kartı fx5200 varya , Kal-El adlı forum üyemiz tarafından ben bu ekran kartıyla içli dışlı oldum..Windows 7 ile uyumlu değil'miş..Kal-El 'i bulabilirsin, forum konularını oku öncelikle..
1. Makine yağıyla mı yoksa özel yağı mı var? Tozunu temizlemiştim en son. Yeni fan da alabilirim eğer aynısından bulabilirsem. Bu arada fanında sorun olan kart 5200 değil diğeri. 5200 directx 9 ve 128 mb gerekliliğini karşılıyor. Nasıl uyumsuz oluyormuş ki?
2.ie de birşey denemeyin..
http://support.microsoft.com/kb/281679/tr
bunları yapın , bakın bakalım ie kasıyormu...ee ie kasmıyor diye bilgisayar süper mi , tabiki değil...
Sizin de Kal-El gibi sisteminiz kötü malesef...anakartı falan gerekenleri yazarsanız bizde bakalım isterseniz..
Verdiğin bağlantı IE 6 ve IE 5 için geçerli bir makaleymiş. Hem de orada anlatılan sorun benimkini karşılamıyor. O yüzden denemedim. Dediğim gibi kasılma işlemcinin tavan yapmasından kaynaklanıyor. 5200 de katkı sağlıyordu bu kasılmaya ama artık o yok. Anakart Asus P4P800-X, işlemci Intel P4 2.8 Ghz, bellek 1.5 gb, ekran kartı ATI Radeon 9600 XT (256 mb). Başka bilgi gerekiyorsa söyleyin. Teşekkürler ilgilendiğin için.

Son Düzenleme: Ahmet Ertuğrul ~ 22 Kasım 2009 13:36
Kal-El
22-11-2009, 13:46   |  #25  
Yıllanmış Üye
816 mesaj

Ahmet Bey, Windows 7'de GeForce FX 5200 için hangi sürücüyü kullanıyorsunuz? Aero çalışırken can çekişiyor derken kastınız nedir? Donma mı yaşıyorsunuz yoksa yavaş mı çalışıyor bilgisayar?

Son Düzenleme: Kal-El ~ 22 Kasım 2009 13:46