Sistem Dosyaları

HPQ-User
20-06-2009, 08:18   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

nameless sormuş:
Xp yüklü bilgisayarımın c sürücüsünde hiberfil.sys ve pagefile.sys adındakı iki gizli durumdaki sistem dosyasının toplam boyutu tam 7gb acaba bu dosyalar gereklı midir. Silsem bir sorun olur mu?

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506.648; .NET CLR 1.1.4322; OfficeLiveConnector.1.3; OfficeLivePatch.0.0)

Kapalı Hesap (128220)
20-06-2009, 08:44   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
395 mesaj

Merhaba,
Pagefile.sys dosyası işletim sisteminin sanal bellek dosyasıdır. Sanal bellek dosyası, sabit diskin bir bölümünü bellek olarak kullanmamızı sağlıyor, böylece de sahip olduğumuzdan çok daha fazla bellek isteyen programları çalıştırmamız mümkün oluyor. Sanal bellek büyüklüğünü ve bulunduğu yeri değiştirmek için Bilgisayarım'a sağ tıklayın. Daha sonra Gelişmiş sekmesine geçin. Buradaki "Performans" bölümündeki Ayarlar butonuna tıklayın. Karşına gelen pencerenin yine Gelişmiş sekmesine geçin. Bu sekmenin altındaki Değiştir butonuna tıklayın.

Hiberfil.sys Denetim Masası -> Güç Seçenekleri -> Hazırda Beklet sekmesindeki ayarın aktif olması durumunda varlığını sürdüren dosyadır. Bu dosya sayesinde bilgisayarımızı bekleme moduna aldığımızda Windows, RAM'inizin tam bir dökümünü alır ve bunu hiberfil.sys dosyasına kaydeder, sonra da bilgisayarı kapatır. Böylece bilgisayarı yeniden açtığınızda beklemeye aldığınız pozisyonda bulursunuz.

Mustafa Deniz
20-06-2009, 11:17   |  #3  
Mustafa Deniz avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
752 mesaj

konu iki kere açılmış: