Sistem dosyası bulunamıyor hatası nedir?

Clorr
27-11-2010, 00:34   |  #1  
Clorr avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
97 mesaj

Konunun başlığında da belirttiğim gibi bazı programları kurduğumda çalışma yapamıyorum windowsum bu hatayı veriyor Örn; Mplab diye bi program var normal olarak kuruyorum hata almıyorum ama proje yapmaya çalıştığımda bu hata ile karşılaşıyorum windows 7 ile mi alakalı diye düşündüm ama kurulumda uyarı vermedi ya da daha önceden de bi hata vardı sistem dosyası değiştirme izni hatası falan diye düzeltemedim bir türlü en sonunda razı oldum bunlada bi alakası olabilir mi? İnternetten resim falan indirmeye çalıştığımda önce bu uyarı geliyordu.

Önceki hata buydu; http://www.resimupload.com/ds883626981_hata.html

Çözüm ve önerilerinizi bekliyorum.

mustafa2116
27-11-2010, 01:08   |  #2  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

klasör seçeneklerini kullanmışmıydın??
 Hata nedenini açıklayacam ama
aşırı yorgunum cevap uzun sadece cevabı nasıl bualcağını söyleyebilirim.

Windows işletim sistemi xp den sonraki işletim sistemlerine system denetimi koydu. Bu nedenle adı guest yada kullanıcı adı olan kullanıcıları system izinli dosya içinde  değişikliklerde yetkisiz bırakıyor.
Program files- Windpws-User ( belli bir kısmında) gibi alanlarda kullanıcı  kullanıcı yetksii bazında kısıtlı.

Uygulama ise kullanıcı yetkisiyle çalışıyor.  Uygulamaya system yetkisi veremezsin ama ugulamanın çalıştığı alana kullanıcı yetkisi verebilirsin.

Googlede KILASÖR SEÇENEKLERİ diye ara.
bulamazsan altaki sistede  benim karşılaştığım bir arzanın çözüm yolunu yayınlamıştım bu metotla düzenleyebilirsin.
http://www.cagataycebi.com/forum/index.php?topic=1084.0
daha detaylı öğrenmek isiyorsan yarın yazabilirim.

singgapurTurk
27-11-2010, 01:38   |  #3  
Taze Üye
5 mesaj

merhaba  arkadaslar :
Pc'normal Açılıyr Hoş Geldiniz Falan Diyor Giriyor Sonra,
Desktop Klasörü Açılıyor Ekran Siyah Masaüstünde Hiç Bir Şey Yok Başlat Falan Hiçbirşey Yok Ctrl+Alt+Del Sayesinde Mozilla Açtım Ve Size yaziyorum
 vista

Mert_06
27-11-2010, 02:56   |  #4  
Mert_06 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,082 mesaj

Koç sen pc yi açılırken f8 e basarak güvenli modda başlat. Sistem geri yükleme yap. Olmazsa ağ istemiyle güvenli modda başlat pc yi, antivirüs yükle ve tara.

mustafa2116
27-11-2010, 12:51   |  #5  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
3,012 mesaj

exploreri tıkayan program var. yapacağın görev  yöneticisinin işlemler bölümüne girip tasmgr ve taskmen dışındaki kullanıcı izinliprogramları sonladırman. dosya aç bölümüne gir ve yeni komut çağıra tıkla içeriğe explorer.exe ediye yaz masa  üstün çalışcaktır.

İstersen masa üstünden önce msconfig yap ki sahta açılış yapan hangisi onuda gör.
açılışta hizmetler bölümünde sahte açılış yapanı  kladır explorer muhtemelen  normal çalışmaa başlayacaktır.

Clorr
27-11-2010, 13:36   |  #6  
Clorr avatarı
OP Üye
97 mesaj

Klasör seçenekleri ile alakasını anlamadım tam ama siz benim 2.sorunuma yönelik cevap vermişsiniz sanırım ben sistem dosyası bulunamıyor ile alakası olup olmadığını sordum bu hatanın klasör seçeneklerinde sadece bilinen dosyalar için uzantıyı gizle bi de gizli dosyaları görüntüle seçeneğinden başka bi işim olmaz neyse kısaca bi daha belirtiyim bazı programlarda çalışma yapmaya çalıştığımda sistem dosyası bulunamıyor diye hata veriyor bu hatanın kaynağı ne olabilir?

Son Düzenleme: Clorr ~ 27 Kasım 2010 22:00
mustafa2116
27-11-2010, 23:24   |  #7  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
3,012 mesaj

sorunu zaten bende o şekilde değerlendirdim.

2 örnekte de uygun bir metotdur bu metod.

CNC  kullannan bir arkadaşım vistayı kurduğunda cnc nin çalışam hatası verdiğini söylemişti. Cnc yi kendi bilgisyarımda teste aldım ve gercektende o hatayı verdiğini gördüm. Söz konusu hata ise derleme düzeninde ileri adım atmamasıydı.

Biraz aradıktan sonra sorunun uac denetiminden kayanklandığını ve uygulamanın yönetim başlangıcının ve yönetim alanının yetkisel oalrak değiştirilmeysiyle çözülebileceğini gördüm. Testinini de yaptım ve düzelmişti.

Aynı sorun bu uygulamada da oluşuyor. Derleme alanında system yetkisi olduğu için kullanıcı yetkisinde de yetkili olmadığı için klasör seçenekleriyle bu uygulamaya yetki vererek system alanına müdahale edebilir.

Yani olayın açıkcası uygualamayı kurduğun yetki kullanıcı ama uygualamanın yetki alanı system haliyle kullanıcı system alanına müdahale edebilmesi için yetki  verilmesi gerekir.

Yukarda açıkladıklarımı uygula sorunun böyle bir kaynaktan hatası varsa sorunsuz çözülecektir. Zaten uygulamada proje çizim uygulaması haliyle derlemede yetki kısıtlamsı yaşayacaktır.

Clorr
28-11-2010, 01:11   |  #8  
Clorr avatarı
OP Üye
97 mesaj

Valla dediğini en az 5 kez okudum ama tam olarak anlayamadım bi uygulamaya klasör seçenekleriyle izin verildiğini daha yeni senden duyuyorum bahsettiğin klasör seçenekleri denetim masasında olan yermi değil mi sanırım orada karıştı ayrıca uac denetimime baktım kullandığım kullanıcada seviye en altta yani hiç bi uyarı vermeyecek durumda windows şimdi bu uygulamaya systemde değişiklik yapabilmesi için izni nerden vermem lazım açık anlatırsan daha güzel olur.

Son Düzenleme: Clorr ~ 28 Kasım 2010 15:32
mustafa2116
28-11-2010, 15:35   |  #9  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
3,012 mesaj

bilgisayarıma girdiğinde  dosya düzen araçlar sekmesi vardır.
 araçlar sekmesine gir ve klasör seçeneklerine tıkla.
klasör sekmesinde yer alan görünüm sekmesine tıkla ve
- gizli dosya ve klasörleri gösteri işaretle
-korumalı işletim sistemi dosyalarını gizle sekmesinin işaretini kaldır.
 uygula diyerek onaylayarak bilgisayrım penceresine dön.

uygulamanın kurulu olduğu alana git ve klasör üzerine sağ tıklayıp özellikler de.
üst kısımda yer alan güvenlik sekmesine tıkla
gelen pencerede gelişmiş sekmesine tıkla ve gelen ekranda sahip sekmesine tıkla.
Sahiplilik özeliğini düzenle diyip bilgisayarın kullanıcısını ata.
Uygula diyerek izinler  penceresine dön ve  İzinler sekmesine tıkla.
Düzenle leye tıkla ve Ekle  sekmesine tıkla.
Gelen ekranda Gelişmiş  butonuna tıkla.
Açılan ekranda Şimdi Bul  butonuna tıkla  ve 1. adı bilgisayar kullanıcı adı olan kulanıcıyı seç
Seçimden sonra tamam  tuşuna bas ve Açılan ekranda TAM DENETİM  bölgesinde izin ver  sekemsine tıkla. Tümü işaretlenmiş olacaktır.
uygula - tamam  diyerek tüm pencerelerden çıkış yap.

Klasörün içine gir ve başlangıcını yaptığın ana uygulamaya sağ tıkla. örnegin okey oyununun başlatıcı programı okey.exe dir.
Özelliklerden Uyumluluk  sekmesine gir.
Bu programı yönetici olarak çalıştır  sekmesini işaretle.
Altında yer alan Tüm Kullanıcıların Ayarlarını görüntüle. sekmesine tıkla.
Açılan pencerede de  Bu programı yönetici olarak çalıştır  sekmesini işaretle.
Tüm  pencerelerden uygula-tamam diyerek çıkışını yap.
 Artık uygulaman derleme ve yetki kısıtlamasından muaf ve senin yetkinle daha etkin hale gelmiş oldu.

Klasör seçenekleri anladığın gibi klasörün görünümü değil güvenlik açısından uygulama bazlı seçenek yürütme alanıdır.

Clorr
28-11-2010, 16:04   |  #10  
Clorr avatarı
OP Üye
97 mesaj

İyide senin bu anlattıklarının tamamı uygulamada geçerli ayrıca gizli sistem dosyalarıyla veya görünümdeki gizli dosyalarla ne alakası olduğunu hala çözebilmiş değilim uygulamanın kurulu olduğu klasör içinde gizli bişey yok çünkü senin bu anlattığın c e yönelik bişey sanırım yardımcı olmaya çalıştığın için çok sağol.

mustafa2116
28-11-2010, 16:15   |  #11  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
3,012 mesaj

güvenlik ayartları bazı durumlarda bu iki sekmeyi açmadıkca da çalışmıyor.