Sistem geri yükleme ile Sistem yedekleme

HPQ-User
18-07-2009, 15:27   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

murat özdaş sormuş:
Piyasada pek çok Sistem yedekleme programları vardır
(Acronis, Norton Ghost, System Recovery vb.) Benim sormak istediğim şey bu sistem yedekleme programlarını kullanmak yerine, kendi bilgisayarımızı arızalanmadan önceki güne sistem geri yükleme yapmak aynı görevi görmez mi?
Xp işletim sisteminde Sistem geri yükleme yapıldığı zaman sadece Sistemin kurulu olduğu bölüm mü geriye alınır, yani benim bilgisayarda hard disk; yerel disk C ve D olmak üzere ikiye bölünmüş, ben sistemi yerel disk C ye kurdum sistem geri yükleme yapıldığı zaman sadece yerel Disk C mi geriye alınır?
Şimdiden ilgilendiğiniz  için teşekkürler....

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
512 mb ram
İntel İnside Celeron D işlemci
2.8 ghz işlemci hızı
80 gb hdd
64 mb Ekran kartı
Windows Xp Professional

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US) AppleWebKit/531.3 (KHTML, like Gecko) Chrome/3.0.193.0 Safari/531.3

Mustafa@PC
18-07-2009, 15:38   |  #2  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Sistem geri yükleme ile o an oluşturulmuş noktadaki sistem ayar ve dosyaları geri yüklenir. Söylediğiniz programlar ise komple sistemin imajını alıp daha sonra bu imajı yüklemenizi sağlar.

HugOBoss___
18-07-2009, 15:41   |  #3  
HugOBoss___ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,011 mesaj

1- diyelim ki internetten 1 gb boyutunda bir program oyun vs indirdiniz sonra bilgisayrınıza bir zararlı girdi ve sistem geri yüklemekten başka çare yok sistem geri yükleme yaptığınız zaman o indirdiğiniz programda kaybolur tekrar indirmek zorunda kalırsınız... yedekleme yaparsanız tekrardan indirmenize gerek kalmaz.. 

2- evet sistem geri yükleme yaptığınız bölüme yani xp c sürücüsünde ise ve siz xp ye geri yükleme yaparsanız sadece c sürücünüz için geçerli olur

Banned
18-07-2009, 15:44   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Winmdowsta sistem geri yükleme özelliği var ancak işin açığı pekte fazla bir işe yaramaz. Onun geri yüklemesine güvenilip hiçbir iş yapılmaz. Bir bakarsın geri yüklenmez, bir bakarsın yüklenir ama sorunu çözmez hatta bir bakarsın geri yüklenirken yarıda kalır sistem çöker. Oysa ghostla aldığınız bir imaj komple yedektir ve istediğiniz aman kullanabilirsiniz.

Süleyman.
18-07-2009, 18:33   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Ayrıca virüslerin çoğu artık sistem geri yüklemeden etkilenmiyor. Çok da fonksiyonel değil yani. Halbuki daha önce imajı alınan sistem, tekrar yüklenirken aslında sistem formatlanıyor ve eski temiz haline geri dönüyor.

Mustafa@PC
18-07-2009, 18:40   |  #6  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Hatta tam tersi sistem geri yükleme içine sızan zararlılarda mevcut...