sistem kurtarma

HPQ-User
28-02-2008, 00:14   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

sertachizir sormuş:
pc açılmıyor güvenli modda dahil olmak üzere.açılışta.c:\windows\system32\config\system dosyasının hatalı ve xp cd'sinin takılarak onarılması gerektiği yazıyor.microsoft un sitesine hatayı arattım http://support.microsoft.com/kb/307545.denilenleri belli aşamaya kadar yaptıktan sonra  copy c:\windows\repair\system c:\windows\system32\config\system bu komuta geldiğimde işlem yapılamadı.
benim sorum boot ederek sadece sistem dosyalarını onaran bir program varmı yada başka ne şekilde yapabilirim.
ilginiz için teşekkürler.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
modeli asus f3sc 180 dr.nvidia 8400 ekran kartı.120 gb harddisk. T7100 İşlemcisi var.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.8.0.7) Gecko/20060909 Firefox/1.5.0.7

XxXDaRKoXxX
28-02-2008, 13:43   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,720 mesaj

en kolay yöntem;
Windows CD sini takıp
Başlat--> Çalıştır
Gelen ekrana "sfc/scannow" yazmak.

mehsa
28-02-2008, 14:11   |  #3  
Üye
57 mesaj

bilgisayarın cd den boot et.cd yi tak.kurulum aşamasında olduğu gibi cd den başlat.ne yapmak istediğini sorduğunda onar de ingilizce ise R ye bas..klavye düzenini olduğu gibi bırak..bilg.açılırken şifre varsa admin adını ve şifresini ister..sonra dizine aktaracak seni.Burda chkdsk /p sonra chkdsk /r yap..duruma göre zaman alır..işlem bitiminde cd yi çıkar ve restart et..eksik olduğunu söylediği xxxx.dll hatalarını böyle düzeltme imkanın var arkadaşım..

sertachizir
02-03-2008, 13:22   |  #4  
Taze Üye
11 mesaj

Sorunumu acil olduğu için knoppix live cd ile içindeki önemli bilgileri aldıktan sonra formatlayarak çözdüm.
Rollback rx diye sistem geri yükleme programı buldum açılışta açıldığı için windows çökse bile kullanılabiliyor önlem olarak bu programı kurdum ,kesinlikle tavsiye ediyorum.
yardımlarınız için teşekkür ederim.

cell-o
02-03-2008, 14:28   |  #5  
Yıllanmış Üye
843 mesaj

ilk önce bu dosyanın silinmesi veya bozulması windows registry çökmüş demektir.
bunun için;
recovery console gel.
>copy c:\windows\repair\system c:\windows\system32\config\system
>copy c:\windows\repair\software c:\windows\system32\config\software
>copy c:\windows\repair\sam c:\windows\system32\config\sam
>copy c:\windows\repair\security c:\windows\system32\config\security
>copy c:\windows\repair\default c:\windows\system32\config\default

her satırı girdikten sonra "j" basarak cevaplayınız.sonra "exit"yazarak pc'yi yeniden başlatınız.
<windows açılışta yeni oluşturulmuş kayıtları kullanacaktır.başlangıçta "F8"basarak devam edin.güvenli kipte açınız.
<yöneticilerden biriyle pc'yi kullanmayı devam edin.sonra windows explorer açın.(windows tuşu+e)sonra c sürücünüde system volume information klasörü vardır.(bu dosyayı görmek için gizli dosyaları göster,korunan işletim sistemi dosyalarını göster")sonra bu klasöre girin.orada her kullanıcı için "_restore<işaretzinciri>" be bunların altında "RP<sayı>adlı bir klasör bulunuyor.en yüksek haneli RP klasörü bulun.ve oranın altındaki "snapshot"klasörünü açın.ayrıntılardan verilerinin tarihlerini görmeniz gerekir.burada sistemi yeniden oluşturmak için yedeklemiş oluşturulmuş veriler bulunuyor.bütün verileri ctrl+alt buradakilerin hepsini seçin.sonra c:\windows\reanim diye klasör yaratınız.bunun içine kopyalayınız.
şimdi recovery console geri dönün.öncelikle reanim klasörüne cd reanim gidiyoruz.buradabir kaç komut kullanacaksınız.
>copy_registry_user_.default c:\windows\system32\config\default
>copy_registry_machne_security c:\windows\system32\config\security
>copy_registry_machine_software c:\windows\system32\config\software
>copy_registry_machine_sam c:\windows\system32\config\sam
>copy_registry_machine_system c:\windows\system32\config\system

bunları yaptıkta sonra windowunormal kipte açabilirsiniz.microsoft yeniden etkinleştirme isteyecektir.bunun için system restore windows en son hazırlamış olduğunuz noktaya geri yükleyiniz.