sistem toplama yardım

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
macayedi
05-10-2005, 19:05   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
29 mesaj

arkadaşlar, yeni bi sistem toplamak istiyorum. 1 haftadır felan
araştırıyorum. anakart-cpu dışında aşağı yukarı bazı parçaları
kararlaştırdım. fikir ve yardımlarınızı bekliyorum. ((oyun çok oynarım
dolayıyısla iyi kaldırmasını isterim. ama gereksiz yere fazla para vermek
istemiyorum. mümkün olduğu kadar sessiz bir sistem istiyorum. bütçe-1500$
civarı))

ekran kartı - asus v9999 ge gf6800 256mb --389$
RAM - twinmos 2x512 DDR2 533mhz --108$
HDD - seagate 160gb Sata 7200 --110$
LG dvdrw GSA4163B --75$
kasa- aopen veya asus 400W

1-bu sisteme cpu ve anakart??
2-geforce fx 7800gtx işlemciyle bu kartın işlemcisi arasında çoook bir fark
varmı?
3-DDR2 ramlerle DDR 400 ün farkı çok mu?
4-çift çekirdek cpu lar için daha erken ve ev sistemleri için gereksiz
diyorlar doğrumu??

Banned
05-10-2005, 19:27   |  #2  
Banlandı
191 mesaj

çift çekirdek doğru her yazılım  oişlemcileri desteklemiyor ve o yüzden istediğin performans çıkmaz onun için daha erkendeniyor.ama çoklu uygulamalarda mükemmel performans sağlar.anck birden fazla uygulamayı aynı anda çalıştırınca gücü hissedebilirsin şuanki yazılımlarda.birde işlemci olarak amd tercihimdir.enazından 3200 64 bit cpu.ddr2 denemediğim için fazla bilgim yok.yalnız ddr3 çıkacak onu biliyorum.anakartta epox derim.overclockla uğraşırmısın bilmem ama gigabyte iyidir.performansı çok olsun diyorsan msı derim.

darkstar
05-10-2005, 20:10   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

scream730 "çift çekirdek doğru her yazılım oişlemcileri desteklemiyor ve o yüzden istediğin performans çıkmaz onun için daha erkendeniyor"

yazmissin ama benim bildigim hic bi yazilim cift cekirdek icin hazirlanmamistir senin bahsettigin sey 64 bit. karistirdin sanirim

macayedi
sorduklarina gelince

1- sisteme anakart cpu demissin ama bunu soylememiz icin bize su amacla kullanacam deseydin bizde daha mantikli seyler sozlerdik. oyun oynarim yazmisin oyun icin istiyosan amd. diger uygulamalar icin istiyosan intel almalisin derler. ama bence her turlu amd almalisin cunku oyunlarda gercekten iyi uygulamalardada intelin cok gerisinde oldugunu dusunmuyorum acikcasi..
amd icin tavsiyem AMD - ATHLON 64 3000+ 939 VENICE 160 $ yada AMD - ATHLON 64 3200+ 939 VENICE 200 $ ana kart tavsiyemde MSI - K8N DIAMOND tam hatirlamiyorum ama 200 dolar civarlarinda

2- baya  bi fark var yani oldukca bi fark var soyle soylim yazdigin ekran kartini SLide calistirdigini dusun yani aynisindan iki tane birden calistigini anca o zaman 7800gtx e denk bi islem gucu cikariyo. hatta oyunlarda gerisinde kaliyo ama 3dmarkta birazcik onunde chip boyle bi test yapmisti ordan aklimda kalmis.

3- ddr2 ramle ddr 400 arasinda birazcik fark var ama kullanicinin fark edecegi kadar bi fark yok yani cok sey bekliyosan yaniliyosun zaten eger AMD islemci alirsan ddr2 yi kullanamiyosun...

4- cift cekirdek icin erken demek cok sacma bence eger ihtiyacin varsa gec bile kalmissindir yani birden cok uygulamayi ayni anda calistiriyosan alman cokta sacma degil. ama kullaniciya kalmis bisey bu sen ne yapacaksan ona gore bi islemci almalisin

Banned
05-10-2005, 21:02   |  #4  
Banlandı
191 mesaj

özür dilerim cümle düşük olmuş ondan kaynaklanan bir sorun anlam çok değişmiş.

macayedi
05-10-2005, 21:24   |  #5  
OP Yeni Üye
29 mesaj

saolun inginiz ve yardımınız için.  cpu kesin amd 64 alacağım. ancak ekran kartında biraz tereddütlüyüm dergide bu ay fx7800 gtx lerin baya bi iyi olduğunu okudum. ancak fiyatlar çok uçuk. sizce değer mi 6800 e göre?. (amacım sistemin hızlı olması, oyunları iyi kaldırması. onun dışında şu an pek farklı bişey yapmicam bilgisayarda) bir de anakart asus mu, msi mı, gigabyte mı??

macayedi
05-10-2005, 21:27   |  #6  
OP Yeni Üye
29 mesaj

ha bu arada overclock la uğraşmam...

jaina
06-10-2005, 00:19   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

Merhaba

İlk olarak Macayedinin söylediği mesajı daha sistemini almamış olan bir insana hangi mantıkla söylediğini merak ettiğimi söylemek isterim.... Neyse

Şimdi;
Madem oyun amaçlı bir sistem kuracaksın, bence alman gereken sistem Amd64 tabanlı olmalı. Sende zaten kesin öyle demişsin.
İşlemci olarak o yüzden 3500+ 939 socket öneririm. VENİCE olmasına dikkat et.
Anakart olarak MSI K8N Platinium SLİ öneririm; http://www.gigatek.com.tr/urun.php?id=1163

Eğer alabiliyorsan 7800gtx kesinlikle AL derim. Çünkü aralarından bariz bir fark yok diyenler olsada, kesinlikle ama kesinlikle var. Eğer tamamen oyun bazlı bir sistem kuruyorsan tek bir 7800gtx senin alman gereken kart olmalı. Eğer onun altına inersende 7800gt olmalı.

Ddr2 aslında ddr1'in hızlı olmuş hali. Bu aralar baya mesajda belirttim, ancak bu gene TEORİK olan birşey. Şu an çıkan yeni teknolojiler;
DDR2, PCİE, SATA1-2 gibi teknolojiler hayla teorik olarak baya şeyler sunsalarda pratikde pek bir fark yok. Aynısı ddr2 içinde geçerli.

DDR1 için şu anda en üst hız ( overclock yapılmaz ise eğer) 200MHZ dir. Yani ddr400. Ancak ddr2 ile bu hız 533/677 ve hatta 800 olacak. Ancak bu hızı hiç bir programda gerçek anlamda göremiyoruz, neden? Herşeyden önce aşırı fazla olan gecikme süreleri var. Ayrıca işlemcilerin FSB si ramlerin orjinal çalışma frekanslarını belrlerler. Eğer oc yapmazsanızda bir işlemcinin şu an için sahip olacağı en büyük FSP 1066, dır ki bu ramleri MAX ddr2-533 de çalışmasına olanak verir.

Biraz uzattım ancak biraz açıklamak istedim, ddr2 için hayla şu an için erken olduğunu bu yüzden zaten Amdninde bunu kullanmayacağını açıklaması mantıklı idi.

Çift çekirdekli CPU gerçekten senini gibi oyun amaçlı bir sistem toplayan için herhalde para verilecek en son şey. Çünkü single, ve multi core işlemciler arasındaki oyun farkı yüzde 3-4ü geçmiyor, hatta aynı normal koşullarda.
Çift çekirdek daha çok bilgisayarı bir çok iş için aynı anda kullanan, render, grafik çizimleri ile uğraşan, ağır matematik işlemler yapmak zorunda olan programları kullanan insanlar için iyi.
3500+ sana yeterli olacaktır.

Harddiskini SATA2 NCQ destekli al, Samsungun sata2leri gelmeye başladı Türkiyeye.
Söylediğin Ramleri Amd sistemde kullanamazsın, ddr400 almak zorundasın. Alırken cl2,5, hatta mümkünse cl2 almaya dikkat et.

Eğer sessiz sistem istiyorsan, birde fan kontrol cihazı alabilirsin, gerektiğinde fanları kısabilmek için.

Umarım yardım edebilmişimdir.

Kolay Gelsin

macayedi
06-10-2005, 10:27   |  #8  
OP Yeni Üye
29 mesaj

tekrar saolun.  jaina cım, soruyu soran benim, yanlış okudun heralde. Ya şu anakartlardaki  diamond-deluxe-platinum  ne işlere yarıyorlar? jaina, linkteki ana kartta usb göremedim?? ha bir de son olarak ATI RADEON X800XL işlemciyi kullanan bir kart mı yoksa Asus V9999 ge6800 mü??

macayedi
06-10-2005, 18:55   |  #9  
OP Yeni Üye
29 mesaj

arkadaşlar düşündüğüm son durum şu:::
MSI K8N SLI platinum
AMD 3500 venice socket 939 64bit
Twinmos 2x512 DDR 400
200gb seagate sata hdd
Lg dvd RW

ekran kartı   Asus Extreme N6800 GT 256mb :410$  için ne dersiniz?

jaina
06-10-2005, 21:29   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

Pardon, ben o mesajı overclock ile uğraşma kardeşim diyen birinin sandım, pardon.

Diamond türü şeyler, daha çok model ismi olur. Ancak deluxe ise daha çok ek özellikler desteklidir. Mesela 4 değil, 8 sata çıkışı, daha geniş raid, Firewire çıkışları, daha fazla usb çıkışı gibi.

Seçtiğin anakart, işlemc, ram güzel. Harddiski dediğim gibi sata2 NCQ destekli al.

Ekran kartını eğer alabiliyorsan 7800GTx, ancak eğer pahalı gelirse 6800gt tabii ki üst seviye bir kart, hem daha sonra sli yapma şansında var.

Başka birşey yok
(X800xl 6800gt den kötü bir kart, ancak 6600gt den daha iyi, yani arayı dolduryor, bildiğimiz bir ekran kartı bu arada oda. Ancak eğer 7800gtx almacayacaksan, ati alma derim, çünkü ilerde sli avantajın olsun.)

macayedi
06-10-2005, 21:58   |  #11  
OP Yeni Üye
29 mesaj
alıntı:
Gönderen : jaina

Pardon, ben o mesajı overclock ile uğraşma kardeşim diyen birinin sandım, pardon.

Diamond türü şeyler, daha çok model ismi olur. Ancak deluxe ise daha çok ek özellikler desteklidir. Mesela 4 değil, 8 sata çıkışı, daha geniş raid, Firewire çıkışları, daha fazla usb çıkışı gibi.

Seçtiğin anakart, işlemc, ram güzel. Harddiski dediğim gibi sata2 NCQ destekli al.

Ekran kartını eğer alabiliyorsan 7800GTx, ancak eğer pahalı gelirse 6800gt tabii ki üst seviye bir kart, hem daha sonra sli yapma şansında var.

Başka birşey yok
(X800xl 6800gt den kötü bir kart, ancak 6600gt den daha iyi, yani arayı dolduryor, bildiğimiz bir ekran kartı bu arada oda. Ancak eğer 7800gtx almacayacaksan, ati alma derim, çünkü ilerde sli avantajın olsun.)

saol teşekkür ederim zmn ayırdığın için. sistemi alacağım yer  sata2 ncq 1-2 ay sora gelir diyor.  beklemeye değer mi sizce??  bide chip in bu ayında 89. sayfa da bir reklam dikkatimi çekti. asus A8n-SLI deluxe  ve  asus extreme N6800 ultra  ya  üstün 3d grafik performansı diyor.   ne dersiniz??

GburakS
08-10-2005, 00:02   |  #12  
Yıllanmış Üye
145 mesaj

bence bu kdar yüksek bi ekran kartı almaya gerek yok.Sonuçta bugün bu ekran kartını tam anlamıyla kullanabilecek bir oyun yok.Daha çıkçağını da sanmıyorum.
NOT:Sadece benim düşüncem böyle.

jaina
08-10-2005, 20:30   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

Not: F.E.A.R denilen oyunun demosunu yükle ve düşüncenin nasıl çüreyeceğini gör.....

Sata2 NCQ destekli harddiskler var.

den gösterebilirsin bilgisayarcına.