Sistem

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
Fox
20-09-2005, 10:26   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

ADM 64 3000+ Venice
1024DDR Twinmos Dual Channel (512x2)
120GB seagate SATA
LG DVD-RW double layer
winfast gf6800
Asus a8n slı premium
feel Hurricane 2 550W

Bu sistemde Ben olsam onu almam şunu alırım dedikleriniz varsa söyleyin. Yardımlarınız için teşekkürler.

Chavez
20-09-2005, 13:42   |  #2  
Yeni Üye
23 mesaj

Güzel sistem...
*Paran varsa biraz daha iyi bir işlemci alabilirsin.
*Alıcağın ramin ddr2 olmasına dikkat et.
*Lg dvd-rw yerine ben sana Nec 3540-A yı tavsiye ederim.
*Psu un yoksa , psu almalısın tagan 480w veya asus bluestorm 500w yeterli olacaktır.

darkstar
20-09-2005, 23:02   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

Chavez ramleri dd2 iki tavsiye etmissin ama o anakart ddr2 desteklemiyor ayrica psusuda var en alta yazmis ama dikkat etmedin heralde neyse....
sistem cok guzel ama dikkat etmen gereken bisey var ekran kartinin chipsetini GeForce 6800 Ultra, 6800 GT veya 6600 GT  alirsan ilerde SLiyi kullanma sansin olur gelecege de yatirim yapmis olursun..

sistemin cok guzel insallah hayrini gorursun Göz kırpma

Son Düzenleme: darkstar ~ 20 Eylül 2005 23:27
darkstar
20-09-2005, 23:31   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

bisey daha ben olsam sunu alirdim dediginiz bisey varmi demissin ben olsam
MSI - K8N SLI PLATINUM alirdim overclock icin oldukca iyi bi anakart.

jaina
21-09-2005, 14:59   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

İlk olarak MSİ overclock için alınacak en kötü anakartlardan biridir. Bunu istediğiniz yerde görebilirsiniz.

anakart bölümüne bakabilirsiniz.

Şimdi bunu geçince oc dışında bende kesinlikle MSİ önerirdm, ancak Asusda kötü değil. O kadarda fark edeceğini sanmıyorum.

Kasayı Feel alsan dahi PSU Suz AL. çünkü o kasanın PSU su cidden DANDIK. Tamamen çöplük, o yüzden dikkat et. Alırken bence PSU suz alıp, 400W FSP marka PSU alabilirsin, ya da kasanı AOPEN marka olarak ikisindie aynı anda halletmiş olursun.

Harddiskin SATA2 ve NCQ destekli olmalı. Önemli bu artık

Ekran kartını ilerde ikincisinde ekleyerek Sli olarak kullanabilmek için, Sli destekli 8 ( ekran kartının kutusunun üstünde yazar) olmasına dikkat et.

Başka birşey yok gibi, onun dışında genel olarak güzel bir sistemn.

Kolay Gelsin

darkstar
21-09-2005, 20:43   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

kesinlikle katiliyorum msi overclock konusunda en kotu anakartlardan birisidir. yanliz bu kart kesinlikle bunlarin disinda bi kart eger alirsa bunu eminim gorecektir...

Fox
22-09-2005, 09:04   |  #7  
OP Taze Üye
3 mesaj

kafam karıştı arkadaşlar. ben bu sistemi tavsiye üzerine topladım.
*hurricane2 kasama dandik dediniz hangi kasayı öneriyorsunuz peki?tam bir model söylebilirseniz sevinirim.
*ddr2 ne kadar fark yaratır?fiyat(() listesinde kingston ddr400 2x512 dual channel kit 112 dolar ddr2 533 ise 110 dolar yani daha ucuz.
*hdd için de SATA2 ve NCQ olan bir model söylerseniz sevinirim
*o/c hakkında şu anda hiçbir bilgim yok ona göre bir anakart tavsiyesinde bulunursanız sevinirim.
*yazdıgım ekran kartı sli destekli
*bu sisteme ayrıca soğutucu almam gerekir mi?
yardımlar için yine teşekkürler

Chavez
22-09-2005, 11:54   |  #8  
Yeni Üye
23 mesaj

*kasan bence iyi beraberinde 550w psu da geliyor.
*Buarada bende yeni öğrendim amd sistemler ddr2 desteklemiyor şu anki ramin oldukça iyi.
*mümkünse gf6800 ultra veya x800xl al ekran kartını ve 256mb 256bit olmasına dikkat et
*Nec 3540-A dvd-rw olarak harika.
*Şuan samsung hd ler var ncq ve sata II , ben seagatein sata II hd lerinin çıkmasını beklicem.
*o/c yapıcaksan evet soğutucu gerekir.

jaina
22-09-2005, 23:13   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

İlk olarak Kasa iyi OLABİLİR, ancak bir çok kişinin nasıl Intelde MHZ hesabına kanması gibi
buradada W hesabına kanmayın. O PSU kötü, Aopen öneririm.

Amd distemler ddr2 desteklemez. Destekleyecek mi? Amd nin açıklamasına göre hayır, gerekli görmüyor ki haklılar. Ddr2 ile ddr1 arasında pratik olarak performans farkı yok, sadece biraz daha düşük voltajda çalışıyorlar.

Sata2 için örnek;

OC için anakart olarak kesinlikle EPOX, ama yapacak mısın, bence bunu yapacak ilgiye, ve bilgiye, ayrıcada soğutma sistemine, psuya sahip olacağını sanmıyorum.

O sisteme bence ayrıca soğutucu gerekli değil, şu anlamda;
Eğer akşamları çalışan bir isen, fanları sesini kısmak isteyebilirsin, o zaman bir tane fon kontrolcüsü alabilirsin.

darkstar
23-09-2005, 20:22   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

ddr2 yle bir arasinda pratikte bi fark var tabiki.... ama bunu gercekten pratige yani kullanima doktugunde farki kullanici kesinlikle anlayamiyor ama testlerde fark birazcik var. yani pratikte var ama yok.
oc konusunda firmalarin yatirim yaptiklari biliniyor ve epoxta eminim yapiyordur ama bunu markaya degilde modele vurmak daha mantikli bence.... mesela turkler savasci, guclu bir irk ama hepsi boyledir diye bisey yok araklarinda korkaklarda var markalardada bu boyle MSi'nin bir modeli epoxun bircok modelinden daha iyi oc yapiyo olabilir tipki bir ingilizin bircok turkten daha savasci olabilmesi gibi...
cok sacma sapan bi ornek oldu arkadaslar kusura bakmayin. ama o anakartin oc deki basarisini anlatmayi kendime gorev bildim conku gercekten iyi Kahkaha

Son Düzenleme: darkstar ~ 23 Eylül 2005 20:24
darkstar
23-09-2005, 20:29   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

jaina bisey sorcam
biz bu psuda marka disinda psunun iyi olup olmadigini nasil anlayabiliriz merak ediyorum?
yani islemcilerde mhznin disinda bakmamiz gereken bir cok nokta var L2 fsb falan filan peki psuda neye bakicaz?
"buradada W hesabına kanmayın. O PSU kötü,"
burda neye bakarak karar verdin o psunun kotu olduguna?
ben yeni bi psu alirken markaya bakmak istemiyorum nelere dikkat etmeliyim?

jaina
24-09-2005, 00:29   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

Bir psuyu aslında en kolay şekilde iyi olup olmadığına bakmak AĞIRLIĞIDIR.
Şimdi bazıları bunu komik bulabilirler ancak durum öyledi.

Kötü PSU larda basit ve az parça kullanıldığından çok daha hafifdirler, ki bunu bizzat içini açarak görebilirsiz.
Ayrıca PSU alırken bakmanız gereken bir diğer şeyde 12V, 5V gibi yollarda kaç Amper değer verebiliyor, ve bunu araştırmanız. Türkiyede dahi bir PSU yu benim tarzanvari şekilde belirttiğim ağırlık değil ancak teknik açıdan inceleyek teknoloji çok az var, sadece ASUS un distribütörü Çizgi elektronikde var diye biliyorum ben. Sakın bir interneti adresini "Biz bu psuyu inceledik ve test ettik" demelerine kanmayın, ellerindeki test aletleri çok basitlerdir.
Genelde yabancı sitelerde kaliteli psular hakkında bilgi bulursunuzi aslı kaliteli olan markalar. Watt olayı fazla olmasının amacı daha fazla "parça" takabilmenizi sağlar. Ancak düşününki overclock gibi 12V ye aşırı yüklenen bir iş yapıyorsuz ya da parça taktınız. İşte o zaman isterse 1000W olsun PSU, gene tıkanır.

Bu arada ben karar vermedim, eğer google da aratma zahmetine girebilirseniz sizde o psu hakkında neler söylendiğni görebilirsiniz; şimdi başka bir işim var ve tek tek bunu araştıramam, ancak işiniz yoska bu adrese bakın;
forum.pclabs.gen.tr arama moturunu kullanmayı ÖĞRENİN....

Kolay Gelsin

darkstar
25-09-2005, 00:30   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

yazdiklarini okudumda o psuya kotu demen icin baskalarinin yazdiklarinin disinda kotu diyebilmen icin pekte mantikli sayilabilecek hic bir sey dememissin.. yanliz sunu unutma oraya yazanlarda senin benim gibi son kullanicilar ve herhangi bi parca hakkinda bi sorun yasiyosa bi insan o o parcanin kotu oldugu anlamina gelmez eger bir parcada genel bi hata varsa o zaman o parca gercekten sorunludur ve onu onermek dogru degildir yani ben daha psu yuzunden yani ayni marka psu yuzunden ayni hatalarla karsilasan insanlar hic gormedim. psu KESİNLİKLE cok onemli ama bence psu alirken markaya bakarak onun kotu olduguna karar vermekte psunun onemli oldugu kadar KESİNLİKLE yanlis diye dusunuyorum ben,ve bu benim kisisel gorusum

atheke
26-09-2005, 14:32   |  #14  
Üye
98 mesaj

anakart olarak abit a8n fatality i de bir incele istersen www.abit.com.tw

atheke
26-09-2005, 14:37   |  #15  
Üye
98 mesaj

kardeşim bu kadar pahalı ve de bir o kadarucuk bir sisteme ne gerek var.. ?

Gökhan Varişler
26-09-2005, 14:37   |  #16  
Yıllanmış Üye
1,298 mesaj

Bana kalsa sadece cd rw konusunda şüphelerim olurdu lg yerine başka markalara yönelirdim.

jaina
26-09-2005, 14:53   |  #17  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

Darkstar eğer biraz zamanın var ise, tabii birde tanıdık gerekiyor,

Bir tane Tagan/FSP/TT/Zalman marka PSU al yanına, sonra bunu bilgisayarnını yanında FEEL ile yanyana koy, ve içlerini aç. Bak bakalım ne kadar ´´dolu´´ içleri? Şimdi diyebilirsiniz ki, içerisindeki maddde ile performans arasında ne gibi bir ilişki olabilir ki? Ancak kullanılan malzemeyi görüyorsunuz orada, böylece basit birşey görürsünüz. Bir diğer şey ise, dediği gibi internette araştırmak, çünkü bunu tam anlamıyla test edecek bir sistemi türkiyede kurmak imkansızdır.

darkstar
27-09-2005, 19:35   |  #18  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

peki bende sana bisey sorim degermi yani?
ici ne kadar dolu olursa olsun yada psu ne kadar agir olursa olsun, yada isterse psunun ici altin kaplama olsun amacim eger pcye guc saglamak icin kullanmaksa
ben kesinlikle bi kasaya 40 dolardan fazla para vermem...

ayni sistemlerde sadece psuyu degistirip test edildigi zaman ayni sonuclar aliniyosa daha pahalisini almanin tek mantigi garanti suresidir bence bunlardada bi fark olmadigina gore bence kesinlikle degmez... yinede ocedende yazmistim bu benim fikrim ve parada alacak olan kisinin herkez istedigini alabilir secim alici ve kullanicinindir

jaina
28-09-2005, 14:58   |  #19  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

İşte bu söylediğin, bu olayları hiç yaşamamış olmandan ve bir deneyim sahibi olmamandan kaynaklanıyor.

İlk olarak bir PSU ağır ise bu ne demek, hiç düşündün mü hiç?
Bu kullanılan malzemenin kaliteli olduğunu, yani senin sistemini tehlikeye atmayacağını, voltaj dalgalanmalarını hissetmeyeceğini gösterir.
Peki kötü ise, ve hafif ise, bunları hepsini yaşarsın.

Şimdi içinin ne anlama geldiğini anladın mı? Amaç altın veya başka birşey olması değil, sen mesela Nokia cep telefona yan sanayi pil kullandın mı? Ben kullandım ve orjinalinin yarısı kara süre içerisinde hem bozuldu hem de telefonum garantiye gitti.

Sana daha açık bir örnek vereyim ki, bunu BİRÇOK kişi yaşamıştır,
Benim bir P4 2.0 ghz, 256sd ram, 60gb harddisk, geforce4 ekran kartı, ve bir tane modelini hatırlamadığım Asus marka anakartım vardı. Bu CODEGEN marka, senin 40 dolarlık olarak nitelendirdiğin bir kasa almıştım, o zaman tabii ki bu bilgimin 10da birini dahi bilmezdim.
Ve ne oldu biliyormsunu? Her elektrik gidip gelmesinde bilgisayarım açıp kapanıyordu, ve 3 ay sonra ekran kartım, onun garantiden dönmesinden sonra da anakartım yandı.

Sonra bir gün hiçbirşey yokken, PC düzgün çalışırken çat diye pc kapandı, yanık kokuları gelmeye başladı. Bİlgisayarcıma götürdüm, ve
BÜTÜN PC YANDI. Herşeyi, ama herşeyi, nedeni neydi biliyormusun? PSU nun abuk subuk voltajlar vererek anakarta işlemciye, harddiske fazla yüklenmesiydi.

Hadi bunuda geçelim, Babamın iş yerine bir bilgisayar alındı,
Bu olay çok yeni, daha 2 ay önce oldu, bilgisayarcımız ucuz olsun diye kötü 20 dolarlk bir kasa koymuş, ne oldu biliyor musun? 15 gün sonra pc açılmadı, bir baktık PSU yanmış, ki bu bilgisayar OCZ marka ( bilirmisin bu markak en İYİ kesintisiz güç kaynağı markalarındandır)UPS ve bir tane güç regulatörü fiş ile korunuyordu. Sonra gitti aynı kasayı aldı ve aynı sorun 15 gün sonra gene oldu. Allahtan Harddisk yanmadıda bilgiler gitmedi,

En sonunda gittim senin gibi düşünen bilgisayarcıma 20 dolar daha fazla verdirerek AOPEN marka aldırdım, ve o zamandan beri tek sorun yok.

Sence bu kadar para verip sistemleri tehlikeye atmanın bir anlamı var mı? Hiçbirşey olmasa bence AOPEN marka 350W lık kasa alınmalı ki, 70 dolar gibi makul bir fiyatı var. 200 dolar kasaya verip, 100 dolarda PSU ya vermek kişiye kalır, ancak MİN olması gereken AOPEN, Asus marka bir kasa almaktır.

Eğer bu dediklerime şans ya da başka birşey diyorsan bu senin fazla insan ile karşılaşmamış olduğunu gösterir, ancak sende 5--6 foruma girip, bir kaç bilgisayarcı ile tanış , sende aynı şeyleri duyacaksın.

Kolay Gelsin

Fox
28-09-2005, 15:14   |  #20  
OP Taze Üye
3 mesaj

cevapları için çok sağolun. Kasalar konusunda genel bir fikrim oldu ama alıcagım parçalar konusunda hergün fikrim değişiyor daha alamadım bilgisayarı hafta sonu alabilmeyi ümit ediyorum yalnız. Ben çılgın bir bilgisayar almak istemiyorum çünkü o çılgın bilgisayarın fiyatı düşüyor hemen. Ben alınabilecek mantıklı ve hızlı birşeyler almak istiyorum. hazır ailem bu konuda para harcamayı düşünürken fırsatı kaçırmak istemiyorum.

darkstar
28-09-2005, 16:08   |  #21  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

biz seninle bu kasa konusunda kesinlikle anlasamicaz galiba...

kasanin yada psunun agir olmasi bana gore cok sacma yani telefonlarda yada diger elektronik cihazlarda millet hafiflige giderken sen agir olmasini savunuyosun bunu gecelim bence agirlik en ilgisiz konu...

onun disinda voltaj yuzunden bilesenlerden bir yada bir kacinin yanmasi bir tek senin basinda gelen birsey degil ve bu kesinlikle psuyla ilgili bir durum degil eger evin topraklama hatti yoksa ve bulundugun bolgede voltaj yukselip dusuyosa bu en kral psu icin bile ayni sonucu kesinlikle doguracaktir.. bundan korunmanin tek yoluda bi ups almaktir ve bence bu cozum KESİNLİKLE en akillica cozum..
simdi dusun 40 dolarlik bir kasa alip kalan parayla bi guc kaynagi mi almak mantikli yoksa gidip toplam 300 dolari kasa ve upse mi vermektir bence olay tamamen bilmemek yuzunden para harcamaktir.

fox bence sen en mantiklisini dusunuyosun krusunu verdigin her seyin karsiligini almak istiyosan islemci ve ekran kartlarinda cilginca seylerden uzak durmak en mantiklisi...

darkstar
28-09-2005, 16:11   |  #22  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

pardon jaina bisey gozden kacirmisim
"Her elektrik gidip gelmesinde bilgisayarım açıp kapanıyordu, ve 3 ay sonra ekran kartım, onun garantiden dönmesinden sonra da anakartım yandı." pahali olan psuyu aldiginda elektrik gidip gelmesinde bilgisayarin acip kapanmiyomu artik?
sen o zaman psudan bahsetmiyosun upsten bahsediyosun eger anlatmak istedigin buysa katiliyorum ama psudan bahsediyosan elektrik gidip gelmelerinde guc ureten bi psu oldugunu hic duymadim varsa markasini soylersen sevinirim